Elektronicke colne konanie od 1.5

ach… procesne uplne zle, zle podanie, mali zrusit sami a informovat… a popis tej chyby je famózny, chcel by som toho človeka čo toto navrhol poznať

Staci sa spytat na meno na MF alebo v Ditecu

FYI: Poslal som infoziadost na akceptacne protokoly.

1 Like

Šéf finančnej správy František Imrecze hovorí, že elektronickým colným konaním prešlo v máji šesť fyzických osôb vrátane člena SaS Petra Cmoreja, ktorý napísal blog o problémoch s preclením, a že systém využívajú najmä firmy a špeditéri.

„Biznis je s IT systémom spokojný. Je absurdné nazývať systém za 18 miliónov brakom,“ povedal Imrecze na finančnom parlamentnom výbore.

Imrecze hovorí, že od júla chystajú prvé zjednodušenie systému pre bežných ľudí, má ísť o jasnejšiu spätnú väzbu pri chybnom vyplnení políčok.

Šesť!

1 Like

nie je nahodou niekde v pozadi firma, co robi “skolenia” pre tie spedicky na ten uzasny system, za krasnych 200e hodina?

Toto je IMHO taka sedlacina, ze mi az zabehlo. Panko zjavne ide podla malomestskeho principu, ze co je drahsie, to je lepsie.

Kde je zdroj? To asi nebude cele vyhlasenie…

https://www.financnasprava.sk/sk/pre-media/novinky/archiv-noviniek/detail-novinky/_obcania-precl-zvladaju

Nie drahsie je lepsie, ale estonske. A uplne najlepsie je lacnejsie a estonske. To musi fachcit najsamfasa.*

*pokus o joke

Bol som na tom vybore. Povedal este toto:

  • su prichystane 2-3 updaty, prvy koncom juna, potom tusim august. Odstrania duplicitnu registraciu v Ceregu (to je to EORI/APV cislo, co sa musel clovek zaregistrovat cez papier), a chyby to uz vraj bude vyhadzovat priamo pri poliach kde nastali.
  • v NET MVC 3.0 a vo Visual Basicu je vraj nakodenych iba cca 10% CEPu. Jadro je na technologiach Microsoftu a Oraclu … presne takto to povedal
  • CEP vraj funguje aj na Chrome a Firefoxe. Neviem, neskusal som. Je mozne, ze len ta registracia je obmedzena na IE

Za máj prišlo do systému elektronického dovozu (eDovoz) viac ako 18 200 zásielok na preclenie a registráciu zvládlo aj 6 fyzických osôb nepodnikateľov. Tie spolu podali 10 colných vyhlásení, pričom polovica zo zásielok je už v rukách majiteľov. Celkovo sme na colných platbách vybrali 170 000 000 eur.

V prípade, ak občan nebude chcieť elektronické colné konanie absolvovať sám, môže to za neho urobiť súkromný prepravca, ktorý mu doručuje zásielku. Prepravcovia si na novinku zvykli za pár dní, čo potvrdzujú aj reakcie špedičných firiem:

Chápem správne, že sa tu používa obľúbený argument “Používa to strašne veľa ľudí a preto je to úspech, ale určite to nebude tým, že to je povinné.”

presne. Inak pozbierali vsetky pozitivne komentare na CEP, co nasli. Jednu dokonca z mojej fanpage

registroval som sa na drzovku priamo v CEP a keďže to prebehlo podozrivo “bezproblemovo”, radšej som na druhý deň poslal scan na EORI/APV odkiaľ mi odpovedali, že som už bol zapísany do databázy.

Prihlásenie na Chrome/Firefox nefunguje : Ľutujeme, neexistuje komponent podpisovania pre zaručený elektronický podpis ako jedna z podmienok využívania autorizovaných elektronických služieb.

Akceptacne protokoly: Trochu ma prekvapuje, ze to podpisoval sam sef FS a ze mi poslali ofotene aj podpisy (musel som sa s tym dost babrat sam)

Milnik 1:


Milnik 2:

Milnik 3:




Milnik 4:




Milnik 5:


Takze Imrecze osobne podpisal prezvatie WorkDesku občana, kde je medzi inym aj polozka Analyza formularov a navrh ich optimalizacie v pocte 341 clovekodni. Kolko stal prosim ta jeden clovekoden?

Podľa zmluvy čo poslal hore @milosm je analýza súčasťou prvej časti dodávky za cca 2.8M bez DPH.

asistent mi zratal, ze to vychadza cca na 387,45 + DPH na clovekoden

1 Like

Firma však nemá problém priznať, že Dovozné colné vyhlásenie je dnes „extrémne zložité“. Súčasne ale pripomína, že tak to bolo aj v papierovej forme a ľudia si museli vždy naštudovať pokyny. Podobu dokumentov určujú jasné pravidlá – legislatíva EÚ a jej implementácia na Slovensku.

Preto Ditec vyhlásenie ani nevie zjednodušiť napríklad formou jednoduchej aplikácie. „A tak je vyplnenie formulára pri dovoze mobilného telefónu z Číny rovnako náročné ako pri dovoze jadrového reaktora z Číny,“ uvádza Záborská.

Hej… DITEC to nevie, poradí mu niekto? :wink:

1 Like

ja im uz co nevidiet poradim, blog skoro napisany

1 Like
5 Likes