Elektronicke colne konanie od 1.5

Zdravím,

viete mi niekto, prosím, poradiť ako sa na macOS prihlásim so ZEP do cep.financnasprava.sk?

Mám nainštalované všetko čo som našiel, ale dostávam hlášku “Ľutujeme, neexistuje komponent podpisovania pre zaručený elektronický podpis ako jedna z podmienok využívania autorizovaných elektronických služieb.” Skúšam cez chrome aj firefox.

Na windowsoch mi to funguje v IE, ale nemám windows PC vždy k dispozícii.

Ďakujem za každú radu.

Na prácu vo webových prehliadačoch nepodporujúcich technológie NPAPI, ako je napríklad Google Chrome, je potrebné si inštalovať aplikáciu D.Launcher. Java komponenty pre KEP sa pri použití aplikácie D.Launcher stiahnu automaticky, ak má príslušný portál orgánu verejnej moci funkčnosť integrovanú v rámci svojich webových stránok.

Otazka je, ci bol CEP updatnuty, aby to umoznoval bez NPAPI.

Odpoved je zrejme na tej istej stranke:

Verzia aplikácie D.Signer/XAdES .NET v3.0 a súvisiacich komponentov pre KEP zostáva aj naďalej sprístupnená na portáli ÚPVS, keďže je kompatibilná s portálmi niektorých orgánov verejnej moci (MV SR, CEP FS SR a iné).

Treba vyskusat, a ak nie, napisat na Financnu Spravu…

Na tej stránke som, samozrejme, bol a všetko prečítal a posťahoval a nainštaloval, čo sa dalo.

Toto je pre mňa záhada, či to majú alebo nemajú integrované…

Problém je trošku, že si ten windows balík na macOS nenainštalujem.

SKúšal som písať ja na finančnú správu a odpoveď z helpdesku, ktorá mi prišla si dovolím zacitovať v pôvodnom znení: “S týmto OS nemám skúsenosti , tak Vám viac neviem poradiť.”

Ok, tak info zo zakulisia:

CEP zatial nebol updatnuty, aby mohol fungovat bez NPAPI. T.j. bud pouzijes browser, ktory NPAPI dovoli pouzit, alebo pouzijes Windows a Internet Explorer. Inak musis otravovvat FS, nech si to laskavo updatnu…

Škoda, že pre macOS som taký prehliadač, ktorý to podporuje nenašiel.

Ďakujem za info. Idem skúsiť bojovať ďalej.

Vyskúšam ale mám pocit že keď to rozbehli to šlo v Safari…skúsim a reportnem

Mohlo by vas zaujimat: https://dennikn.sk/blog/prezil-som-elektronicke-colne-konanie-system-za-15-mil-e-je-nefunkcny-paskvil/

1 Like

Len detail, ale krasne ilustrujuci mieru fuserstva v tomto skvelom projekte. Tato url nefunguje: https://cep.financnasprava.sk/ Funguje len url s www subdomenou https://www.cep.financnasprava.sk/ Drobnost na jeden DNS zaznam a dva riadky rewrite pravidla vo webserveri.

Dalej len zbezne pozretie kodu webu hovori o totalnom amaterizme. Priklad ako su riesene odkazy v hlavnom menu:

Indexovanie vyhladavacmi, alternativne prehliadace/citacky napr. pre slabozrakych nemaju sancu. Ako toto mohol niekto akceptovat, ked mame zakonne poziadavky na weby verejnej spravy? Vsimite si tiez pouzitie obrazku na vytvorenie border ciary.

To, ze cely web pouziva tabulkoy layout je uz len pikoska. V 2014 niekto robi web s tabulkami!

Uroven HTML kodu je z roku 2004, nie 2014.

Este k tej pristupnosti. Tu pisu: “Sídlo neobsahuje samostatnú textovú verziu, pretože implementovaným oddelením obsahu od formy a kvalitným členením stránok môžu všetci používatelia, ktorí vyžadujú prácu s textovou verziou, pristupovať k sídlu pomocou svojho obľúbeného nástroja. Vypnutím formátovania pomocou kaskádových štýlov sú stranky prístupné v akomkoľvek textovom prehliadači.”

Pri vypnutom JS sa po kliknuti na “Registracia” zobrazi biela obrazovka.

Pozrime sa na hlavne menu a vyhladavanie:

JS on, CSS on:

JS off, CSS on: (vyhladavaci formular sa neodosle po kliknuti na tlacidlo)

JS on, CSS off:

JS off, CSS off: (vyhladavaci formular sa neodosle po kliknuti na tlacidlo)

Vyzerá to podľa kódu a hlavičky servera nakodené v NET MVC 3.0, a presne tak to aj vyzerá, hľadať tam prístupnosť je “zhýralosť”. Keby to aspoň bolo nakodené, NET 3.0 a neskoršie verzie už sú o trošičku otvorenejšie na úpravy, než bol NET 1.0. a 2.0.(ale naozaj trošičku, a treba vedieť s tým robiť), ale tento web je “naklikaný” vo Visual Studiu. Toto kým prerobia na niečo použiteľné, ak vôbec vedia ako, tak to bude niekoľko rokov. Alebo len nechať jadro a UI nakodiť znova a cez nejaké API to prepojiť na NETkový background. A predtým to chce analytiku na workflow a možno aj úprav zákonov, aby tie peniaze stáli za to. Je to kalamita.

takze za colnika sa ospravedlnuju a inak je vsetko v najlepsom poradecku

@robert.kuchar ty vies o tom CEPe zjavne celkom dost. Som sa docital, ze to ma pokryvat vyše 380 procesov s využitím 264 elektronických formulárov. Je to pravda?

Rozmyslam ako to cele zostrelit / donutit ich vypnut to a nechat urobit odznova niekomu normalnemu. Ak by bola specifikacia, tak by bolo mozne nasimulovat verejne obstaravanie, ktore by vyplulo realnu cenu, co by stalo keby sa to robilo odznova. Tipujem, ze cena nebude velmi vzdialena tomu co ma Ditec podpisane, ze este dostane za technicku podporu toho humusu. A byt postaveny pred dve moznosti: bud zaplatim dalsich 5 mil Ditecu za takyto humus alebo to radsej vypnem a za podobnu sumu to necham spravit odznova … to by nemali sancu ustat :slight_smile:

Pod blog mi pisal nejaky pan Gasparovic, ktory sa CEPu zucastnil uplne na zaciatku, ked analyzovali zakony a kreslili BPMN. Dalej mi pisali z nejakej spedicnej firmy, ze dobre, ze som to napisal, ze presne takto humusne to funguje aj z ich strany. Pisal mi aj jeden moj klient, byvaly colnik, ktory robil u colnikov na oddeleni informatiky. Co si urobili sami, to fungovalo, na co siahol Ditec alebo iny “externista”, to bol tunel. No a este mi pisal aj ten nestasnik, ktoremu cele colne vyhlasenie nadiktovala mila pani z infolinky. Ze sa v tom blogu spoznal a sice mu to nadiktovala, ale aj tak to stale preclene nema, kedze to preclieva na Sro. Neviem v com presne je zadrhel, ale ze uz to preclieva mesiac. A ze colnik mu povedal, ze na sro sa to este nepodarilo nikomu.

Myslite, ze vzajomnou spolupracou ludi, co s tym maju nejaku skusenost, by sa ta specifikacie nedala urobit?

@jsuchal predstavujem si to ako hurvinek valku?

1 Like

Ditec uviedol, že informačný systém bol primárne vybudovaný pre podnikateľov a teraz sa ho spolu s finančnou správou snažia zjednodušiť pre občanov. „Systém IS CEP bol primárne vybudovaný pre obchodnú verejnosť (…) Od 1. 5. 2017 môžu použiť elektronické colné vyhlásenie v dovoze aj občania, ktorým sa môže javiť celý systém ako komplikovaný,“ uviedla obchodná riaditeľka Ditecu Anna Záhorčáková.

Pani obchodna riaditelka Anna Záhorčáková len v slusnejsej podobe uviedla podobnu nehoraznost ako pracovnik callcentra: “Problem je v obcanovi, nie v sfusovanom systeme.” Budu aj voci nej vyvodene dosledky?

Tymto sa mysli 100% korekcia do EU? Lebo vypnut projekt, kde je povinna “udrzatelnost” 5 rokov moze byt sranda.

Otazka skor znie co ma byt cielom:

  • ak robenie “zloby” v mediach, tak sa v tom treba zacat rypat. Osobne si myslim, ze do fingovaneho obstaravani nikto ponuku robit nebude. Nikto nebude palit svoje zdroje len tak pre srandu.
  • ak ma byt cielom to fixnut - tak treba tlacit na vylepsenia - som skeptik co sa tyka toho, ze by sa to dalo “reklamovat” a nechat po tak dlhom case dorobit dodavatelovi za jeho naklady. lepsi sposob mi pride tlacit na openapi - resp. nejaky sposob ako podat to podanie cez tretiu stranu. tam si viem predstavit, ze vznikne nieco ako volby.digital/govbox/colnekonanieasaservice, kde si to clovek za 3 minuty vyklika a (nech to aj musi podpisat eid) taketo peklo to isto nebude.

haha, tak to ma nenapadlo. Ale presne to by si zasluzili. Nech sa v tom pruseri vymachaju.

Samozrejme, ciel je, aby to bolo pouzitelne. Ten stav je taky, ze realne by bolo lepsie keby to vypli a vratili sa k papierovym tlacivam. Urobit to podanie cez tretiu stranu: tym asi fixnes max jeden formular, ci? CEP vsak zjavne pozostava z XY formularov.

Rozmyslam, ze najvacsi problem bude s rozsahom dat, ktore ten formlular chce. Bolo by dobre vediet co z toho je skutocne potrebne zadavat (lebo napr. nejaka EU legislativa) a co z toho je len ich byrokraticky vymysel. Napr. zadat SPZ auta, ktore priviezlo tovar z letiska do colneho skladu, je takyto udaj fakt potrebny? Ano, nerobim si srandu, toto tam fakt je. A ked uz budu identifikovane potrebne / nepotrebne udaje, ako prinutit Financnu spravu aby tie nepotrebne prestala vyzadovat? toto nejaka aplikacia tretej strany nevyriesi.

Inak teraz ma napadlo, ze na FB, pod tvoj share mojho blogu, pisal niekto, kto robi system na colnu deklaraciu v Rakusku. Kto vie ake udaje pozaduju tam.

Dalsia vec: vacsinu udajov, ktore zadavas, ti doda kurierska spolocnost. Tz. kurierska spolocnost ich niekde ma, da ti ich, ty ich musis spracovat a uviest v spravnej forme do colneho vyhlasenia. Idealny stav by bol, keby tie udaje vo svojom systeme spracovala kurierska spolocnost, tebe by dali iba nejake ID zasielky a podla toho ID by sa tie udaje dotiahli zo systemu kurierskej spolocnosti do systemu colnikov. Scifi, viem.

Nejdee len o korekcie z bruselu. System uz funguje minimalne 5 rokov, a ma aj “svoj” zvlastny zakon. Cize to byh chcelo legislativnu zmenu a td …
Nikdy som v Ditecu nerobil, ale skusim sa zastat riesitelov, kotri mozno nie su dostatocne revolucni, alebo vzdoroviti.
Akokolvek budeme napadat verejne obstaranie (VO), tak ej to zbytocne. ked ti do podniku dodava Softip, budes mu aj po piatich rokoch platit servis, lebo musis. Jeho konzultanti tvoje procesy poznaju lepsie koa ty sam … .a tu to musleo byt podobne. Ja osobne nie som nadsencom VO-ciek pre servisne zmluvy … logicky ich ma robit dodvatel povodneho softu, alebo nim urceny kontraktor. Vsetko ostatne je nepriridzene … a nie je nic jednoduchsie ako nieco za menej penazi ako dodavatel, ktory si to jediny vie realne spocitat, slubit … Doteraz sa to obchadzalo autorksymi pravami. UZ sa asi nebude moct. Ale tieto zmluvy (resp. diela) su este urcite pod autorskou ochranou … Ale odbocil. som. Sam som zazil ze ked uz firma ziska zakazku, potom ti tvoji vlastni obchodnici povedia, abysi zakaznikovi urobil co mu na ociach uvidis. problemom je ze realne neexistuje (resp …vala) struktura entrprise architektov centralnej urovne, resp. rezortnych urovni a nisie specifickych specializacii … Zakaznika reprezentuju BEZNI REFERENTI, reps. CDolnici. A uz pa. Parkinson vo svojich zakonoch popisal ze uradnik akonahle ma pravom,oc, tak navymysla formulare … jedenkrat a dost ? Vtedy ked sa robila analyza zjavne o tom ti referenti nikde a nikdy nepoculi… Cize podla mna treba prekusnut … zial aj ti dodavatelia sa zjavne narobili na uplnych zbytocnostiach, lebo "zakanika"nemal kto usmernit, ci krotit. Momentalne sa musi urobit riadny humbuk a rovnako ako sa prerabaju schranky eDesku, mal by sa prerobit aj trento projekt. ALE ZACAT SA MUSI SKUTOCNE S reengineringom procesov, tak aby zodpovedali pravidlu jedenkrat a dost… Potom uz nebude tazke tomu vymysliet zjednodusene formulare … Ale to znie ako riadna prerabka … a asi aj nejaku aktualizavanu vyhlasku bude treba vydat…

A nakoniec len kratka info: cosi o tom viem lebo som sa s tym stretol, ked sme chodili analyzovat do tych istych organizacii len z popudu ineho ministerstva … tak sme sa s tym obcas stretli, aj nejake dokumenty sa ku mne dostali. Ale zdaleka nie vsetko … Len divne bolo, ze ani miisterstvo co nas ukolovalo, nemallo o tom CEPe ani zdania… a boli prekvapeni, ze v jeho vlastnych organizaciach je uz nejaky CEP instalovany (ozivovany).

2 Likes

A okrem tohoto, v statnej sprave neexistuje ziadny kontinualny rozvoj zamerany na kvalitu.

Chapem ze treba nieco spravit rychlo, to pozname aj z komercneho sektora. Ale tam sa vacsinou spravi nejaky zaklad a potom sa system doraba. V statnej sprave sa spravi jeden velky projekt na zaciatku a potom koniec. Len nevyhnutne legislativne zmeny aj to ako rychle fixy, resp. ako si spravne poznamenal ziadny architekti, ziadna vizia kam vlastne ten system ideme posunut a ako tu zmenu implementovat. Ale to uz zabrdame do dalsej problematiky a to je vobec kontinuita v politike

2 Likes

Ale tu je podla vsetkeho aj implementacia nehorazne odflaknuta. A zodpovednost ma aj “niekto”, kto to akceptoval. Ak sa nevie vyvodit zodpovednost za sfusovanu implementaciu primitivneho riesenia prehodenia papierovych formularov na web, tak stracam predstavivost ako co i len teoreticky dosiahnut lepsie riesenia. To je uplne sci-fi.

Alebo je to v zaruke a ked teraz vygenerujeme 150 bug reportov, tak vieme sledovat, ci to zodpovedni dotlacili az k dodavatelovi a ten to na vlastne naklady opravil? Pripadne bude dodavatel hradit usly zisk za kazdu nezmyselnu hodinu navyse, ktoru s tym clovek/firma zabije?

Dodatok c7 v crz je: http://www.crz.gov.sk/index.php?ID=1536239&l=sk

Diky moc, maju to nejak chaoticke, dodatok doplneny ku dodatku v systeme
musim pohladat ako to vyzera v ich exporte

O toto sa neda nepodelit. Pisal mi chlapik, co preclieval svoju zasielku mesiac. Colnik mu povedal, ze prve, zle podanie, treba zrusit cez ziadost o zrusenie colneho vyhlasenia. Tak podal ziadost o zrusenie …

Funkčná chyba
Kód typu funkčnej chyby: 4

Ukazovateľ na chybový element: ImportOperation.CustomsOfficeOfPresentation.ReferenceNumber

Dôvod funkčnej chyby: (PR090) Hodnota elementu sa musí zhodovať s hodnotou totožného elementu uvedenou v správe SK415 alebo potvrdenej SK413 pre správu SK413 alebo s hodnotou totožného elementu uvedenou v správe SK429A pre správu SK413A pre dané MRN.

5 Likes