Elektronicka peticia vyuzitelna na vyhlasenie referenda

Chceli by sme rozbehnúť túto petíciu aj online, no § 4 ods. 3 a 4 zákona o petičnom práve umožňuje podporiť petíciu za vyhlásenie referenda v elektronickej forme len tak, že osoba podporujúca petíciu na účely potvrdenia podpory elektronickej petície

  • uvedie svoju adresu elektronickej schránky alebo
  • pripojí svoj zaručený elektronický podpis alebo
  • vykoná potvrdenie podpory osobitným spôsobom prostredníctvom informačného systému pre elektronické zhromažďovanie údajov o osobách podporujúcich petíciu (ďalej len “petičný systém”).

Pokiaľ nám je známe, spomínaný petičný systém na Slovensku nefunguje a tak nám ako možnosti online petície ostávajú

  • zbieranie hárkov s individuálnymi ZEP-mi alebo
  • zbieranie podpisov napr. cez portál peticie.com (kde sme to pôvodne skúšali rozbehnúť) s tým, že jednotliví signatári budú musieť do formulára pre podpis zadať svoju adresu elektronickej schránky.

Práve tie adresy elektronických schránok nás mätú a potrebovali by sme sa poradiť ako postupovať.

Áno správne ste prečítali zákon 85/1990. Keďže petícia za vypísanie referenda má predpísaný minimálny počet podporovateľov (ak má byť úspešná), podporiť ju je v elektronickej forme možné iba podľa §4 ods.3 písm.b), c), alebo d).

Ale upozornil by som na začiatočnú časť tých písm., ktorú majú rovnakú: “na účely potvrdenia podpory elektronickej petície”. Tým je myslené, že daným spôsobom je potrebné aktívne overiť identitu podporovateľa.

Pri “elektronickej schránke” podľa písm.b) to znamená, že musí nastať nejaká interakcia s touto schránkou, čím sa overí že dotyčná osoba má do nej prístup, a teda “je to skutočne ona”. Zjednodušene povedané, keď v petícii uvediem číslo mojej schránky, vy mi pošlete do schránky potvrdzujúci mail, ja si ho otvorím a potvrdím podporu petície, napr. kliknem na linku v ňom uvedenú.
To znamená, že dotyčný 1) podporovateľ musí mať do schránky prístup, 2) musí so schránkou vedieť pracovať (minimálne čítať v nej správy) a 3) vy musíte mať možnosť do schránky nejakú správu poslať. Na splnenie 1) stačí ak podporovateľ má elektronický občiansky preukaz (eID) s aktivovanou autentifikačnou funkciou (zjednodušene povedané aby vedel svoj BOK) - to by malo momentálne mať viac ako 1 milión občanov SR, čo nie je málo. Splniť 2), t.j. použiť schránku nemusí byť úplne triviálne ak to niekto doteraz nerobil - musí nainštalovať ovládače eID, mať čítačku, zvládnuť prácu s webom slovensko.sk - a ešte to celé musí zafungovať, čo nie je vždy. Fatálny problém je pokiaľ viem momentálne bod 3), lebo vy, ako organizátori petície, nemáte žiadnu možnosť poslať niekomu niečo do schránky - to vedia iba orgány verejnej moci (úrady).

Použiť “zaručený elektronický podpis” podľa písm.c), resp. “kvalifikovaný elektronický podpis” (medzičasom sa zmenila legislatíva) sa samozrejme dá, ale k tomu potrebné prostriedky (t.j. najmä podpisový certifikát) má pokiaľ viem iba cca. 50 tisíc občanov SR a vytvoriť podpis tiež nemusí byť ľahké. Táto cesta však určite je najľahšie realizovateľná.

Či existuje nejaký “petičný systém” podľa písm.d) neviem. Ale keďže súvisiaca vyhláška 298/2017 bola vydaná len teraz v decembri, pochybujem že to niekto už stihol. Možno je teraz správny čas pokúsiť sa také niečo vyrobiť (ale je to robota na viac mesiacov a súvisiaci audit môže byť drahý).
Ak si však správne pamätám, NASES plánoval takýto systém implementovať v rámci projektu eDemokracia, čiže už má byť niekde prevádzkovaný. Skúste sa ich teda spýtať v akom je to stave.

Prípadne ma @stefan.szilva opraví.

2 Likes

Lubor, už je to pár sto tisíc, lebo užmusia všetci podnikatelia a väčšinou majú aj zástupcu …) Resp. Disig reportoval ze zneplatnil viac ako 300k certifikátov k 1.11.2017. … kolko ludi si ich od vtedy obnovilo … neviem.

Neviem co si presne myslel v eDemokracii… .ale tam nie je peticia, ale ektronická hromadná žiadosť …, ktorú BTW, za 3 roky co je v pouzivani NIKTO nepouzil

https://www.nases.gov.sk/projekty/edemokracia-a-otvorena-vlada/popis-projektu/index.html

A BTW … taký formulár si viem predstaviť podpísať … resp. niekam zakomponovať … :wink:

Inak super vyhľadávanie, žiadne dátumy, stavy platný/neplatný, čísla verzií …
To si mám ako nájsť aktuálne platný formulár ?

Koľko je používateľov KEP: 22 januára MV uviedlo, že obnovených bolo 48736 certifikátov, čiže rádovo toľkoto ľudí to aj vie použiť.

eDemokracia: Jasné že EHŽ je niečo iné. Skutočne bol plán spraviť aj petičný systém, ale neviem ako to dopadlo (napr. ja som bol proti tomu).

Lubor, vy ste na tom projekte predsa robili. Prečo to nič podobné neumožňuje? Proti čomu ste boli?

Ja som mal na starosti výlučne OpenData veci. O plánovanej funkčnosti týkajúcej sa petičného systému som sa dozvedel v rámci pripomienkovania z. 95/1990, kde som bol ako jeden zo zástupcov verejnosti pri hromadnej pripomienke. Bol som proti z troch dôvodov: 1) náklady 2) nejasná perspektíva využitia (viď. EHŽ) 3) petície sú z princípu vec ktorú si organizuje ten kto ju vypíše, ÚV mu nemá do toho čo pozerať (napr. ani vedieť koľko ľudí to už podporilo, ak organizátor petície nechce). Ale nemyslím že v tejto veci moje názory boli smerodajné.

3 Likes

Aby to tu nevyzeralo zasa príliš depresívne:

Nie je jasné, čo “najmenej” na overenie podporovateľa (kvórových) petícií stačí. Súvisiaca vyhláška to tiež nijako nepredpisuje. Klasicky v SR by sme si aj dali veľmi prísne pravidlá, ale príklady z iných krajín to držia pri zemi.

Špeciálne Elektronická iniciatíva občanov, čo je obdoba petície EK na predloženie návrhu na smernicu - čiže nie až také nepodobné niektorým našim kvórovým petíciám. Pre EIO už aj existuje voľne dostupný softvér, ktorý by po prípadnej malej úprave stačilo nechať certifikovať podľa našej vyhlášky. (Najväčší problém bude dodržanie slovenských štandardov pre ISVS.)

V EIO stačí uviesť údaje - meno, priezvisko, miesto pobytu, dátum narodenia. Neuvádza sa RČ, ani číslo OP ani nič ďalšie.

Ta Europska iniciativa vyzera celkom schopne, no nie sme dnes prilis daleko o niecom takom snivat v nasich podminekach? Stranka NASES posobi dojmom, ze sa elektronickou peticiou vobec nezaobera. Mate predstavu ako iniciovat takuto implementaciu?

Tak nam teda prisla odpoved z uradu vlady. Tvrdia, ze cislo schranky staci. Myslite, ze je vhodne a dostatocne doveryhodne, poskytnut obcanom aj takuto moznost? Teda k menu a adrese trvaleho bydliska, pripojit cislo elektronickej schranky?

Zbieraniu podpisov by to zrejme pomohlo (hoci otazne je, kolko ludi vie efektivne so schrankou narabat), no riziko neuznania tu stale je.

Vdaka!

1 Like

Tak to je zmena.
Za mňa nevidím potom problém ísť do toho.
Btw. podľa údajov Nasesu vie schránku použiť minimálne 61 tisíc ľudí, ktorí ju majú aktivovanú - čo zasa nie je až tak málo.

Neviete o peticnom portali ktory vie kontrolovat polia podla zadanych kriterii? Adresa, e-mail, plus format toho cisla eSchranky? Ide mi o to ci to treba kodit nanovo, alebo to niekto ma… Dali sme to pokusne na peticie.com, no mame nula spravne vyplnenych responsov, takze to nema ani zmysel propagovat… Dik

Lubor ale stale plati premisa, ktoru si niekde spominal, a to ze nikto okrem OVM nevie ukladat (dorucovat) do elektronickych schranok fyzickej osoby…

Akurat zakon nehovori ze je potrebne nieco do schranky dorucit, iba ze v peticii je potrebne uviest jej cislo, takze v tejto forme by to nemal byt problem,. Vid vyjadrenie z uradu vlady vyssie.

Zákon hovorí “na účely potvrdenia podpory elektronickej petície”.
Pri tvorbe zákona to bolo myslené tak, že cez elektronickú schránku ÚPVS má prísť k potvrdeniu podpory. Viď aj citát z dôvodovej správy k §4 ods. 3 zákona:

“V odseku 3 sa uvádzajú možnosti podpory petície v elektronickej podobe. V rámci písm. a) uvedie osoba podporujúca petíciu adresu elektronickej pošty, ktorá bude slúžiť na to, aby organizátor petície overil reálnosť podporovateľa petície, napr. tým spôsobom, že na uvedenú adresu zašle URL link, ktorého otvorením príde k podpore elektronickej petície. V rámci písm. b) sa vytvára možnosť podporiť petíciu analogickým spôsobom prostredníctvom Ústredného portálu verejnej správy.”

ÚV SR v tej svojej odpovedi nehovorí, že stačí uviesť číslo schránky a tým je podpora vybavená. Odpovedá len na otázku, čo je číslo schránky a kde ho je možné zistiť.

1 Like

Pýtal som sa ako funguje tá implementácia robená v rámci eDemokracie. Ide vraj tiež podľa písm.b) - čiže nie ako “petičný systém” - ale do schránky nič neposiela, iba sa pomocou eID overí schopnosť podporovateľa prihlásiť sa do el. schránky.

Aby to nebolo tak jednoduché, v dôvodovej správe zákona je uvedené:
"V odseku 3 sa uvádzajú možnosti podpory petície v elektronickej podobe. V rámci písm. a) uvedie osoba podporujúca petíciu adresu elektronickej pošty, ktorá bude slúžiť na to, aby organizátor petície overil reálnosť podporovateľa petície, napr. tým spôsobom, že na uvedenú adresu zašle URL link, ktorého otvorením príde k podpore elektronickej petície. V rámci písm. b) sa vytvára možnosť podporiť petíciu analogickým spôsobom prostredníctvom Ústredného portálu verejnej správy. "

Akože dosť chaos. @hlozo nedá sa dohodnúť s ÚV na stretnutí a prebrať to celé?

1 Like

Pozdravujem Vás,
to, že je to takto napísané v dôvodovke je fajn, ale nemalo by to byť potom aj jednoznačnejšie napísané v zákonnej úprave, akože v normatívnom texte majúcom záväznú silu? V tom zákone o petičnom práve sa to dá vykladať aj tak, že orgán verejnej správy, ktorému je tá petícia smerovaná, si to môže overiť. Resp. ako môžem ja ako fyzická osoba niekomu posielať čokoľvek do elektronickej schránky (písm. b) )? Inak zrovna dnes som podpísal petíciu na ekofóre (podľa písm. a) ) a žiadny potvrdzujúci email mi nedošiel a to viem, že cez ekofórum sa rieši kopec petícii.
Díky za odpovede.

Obavam sa, ze samotne ID elektronickej schranky nebude stacit.
Podla mna, ludia pracujuci s elektronickou schrankou pre organy verejnej moci maju moznost vidiet ID vsetkych potencialnych prijemcov, a tiez ich status aktivacie. a teda by bol dost jednoduhe dostat sa k IDckam el.schranok a ich zneuzitiu na ucely peticie (ano je otazne ci by to bolo legalnou cestou, ale aj tak…)
Mam pristup aj do ceskej datovej schranky, a tam, pri vyhladavani prijemcu je vzdy uvedene jeho id elektronickej schranky. Predpokladam, ze na Slovensko.sk to tiez nie je “tajny” udaj, min pre OVM.
R.

Len samotne uvedenie ID schranky nestaci, nakolko musi prist k aktivnemu prejavu podpory…

Ak by som to aplikoval podla toho ako si pochopil vyjadrenie ÚV SR, stacil by mi nejaky aktivista z NASESu, ktory poskytne zoznam ID vsetkych zriadenych schranok a ten by stacilo preklopit na peticny harok …toto je samozrejme nedostatocne a v tomto bode chapes stanovisko ÚV SR zle…

Btw ID schranky zistis len tak, ze sa do nej prihlasis…

Na druhej strane ani pri volbe zo zahranicia v parlamentnych volbach nie je zabezpecena jednoznacna identifikacia volica. Podla mna to ID chcu na overenie. Ak by sa “podpisanie” udialo cez zoznam ID z NASESu, tak by asi prisla vsetkym dotknutym informacia, ze to maju potvrdit. Predpokladam, ze 30% uzivatelov schranky by to urobilo. Asi by bolo fajn, aby kazdu na ministerstve vnutra zaregistrovanu peticiu bolo mozne podpisat na konkretnom mieste, napr. peticie.slovensko.sk jedinym kliknutim a potvrdenim POST tlacitka prihlaseneho uzivatela.