Elektronická komunikácia - UPVS/VšZP/Sl.pošta

Neda mi, ale musim sa podelit so svojou osobnou skusenostou s elektronizaciou na Slovenku (teda hlavne vo VsZP, ale aj fungovanim portalu UPVS, ci fungovanim Sl. Posty ako organizacie). Ako vsetci vieme stat nas “donutil elektronicky komunikovat”, prevziat si eID. Tri mesiace som sa pozeral raz za cas do niekolkych schranok na UPVS (za 3 firmy a 1 moju malu fyzicku malickost), samozrejme okrem nejakych nezmyselnych oznamov tam nic nebolo- VsZP ako prva (co je chvalyhodne, tam ta chvala vsak aj konci) sa pokusila elektronicky fungovat a zasielala do schranok v septembri zuctovanie zdravotneho poistenia.
Nebudem komentovat ako funguje portal UPVS (o tom sa povedalo dost), len jedna ppoznamka – ja osobne povazujem za najvacsiu chybu elektronizacie na Slovensku, ze sa snazi preniest procesy ako boli v papierovej podobe do elektronickej podoby. Nuz ked chceme electronicky komunikovat, tak musime tomu usposobit aj procesy a zmysluplne ich zmenit (co vsak nerobi ani jedna zo statnych organizacii)
A teraz k tomu hlavnemu. Prevzal som si zuctovanie zdravotneho poistenia. Teda vlastne, ako je zname hladal som ho vyse hodinu, to som zistil az potom, ze nie hladal (ziaden oznam, ze pride neskor), ale vlastne cakal, ze pride. No nakoniec prislo a ja som ho nasiel
Precital som si ho a zistil som, ze sice mam preplatok, co mi prislo electronicky, ale ten mi VsZP vrati postou (rarita v dobe elektronickej komunikacie). Nuz tak som si povedal, aka je to elektronicka komunikacia, ked ma zenu osobne na postu (asi jej chcu dat zarobit), tak som zistoval co mam urobit aby mi poslali peniaze na ucet
Kedze som nevedel co mam urobit, tak som zavolal do VsZP (pekne, ze maju call-centrum) a tam mi vysvetlili, ze mam podat “namietku, odvolanie” ci ako sa to vola, proti rozhdonutiu. Tak som napisal “namietku”, ze nesuhlasim s rozhodnutim, sice suma je OK, ale ziadam uhradu na svoj ucet a podal som to cez UPVS elektronicky, odstal som potvrdenie od doruceni do schranky VsZP (samozrejme nie o prevzati, ako dostava VsZP od mna ked dostanem zuctovanie - ze by “rovnost pred zakonom”?)
Kedze sa nic neudialo, tak som zase zavolal do VsZP a “mila teta” mi oznamila, ze to oni este nespracuvavaju (dorucenia z UPVS), ze nech to poslem postou, a ja teda, ze nie, ved komunikujeme elektronicky. Tak mi bolo oznamene, ze to potom musim urobit cez portal VsZP, tam sa mam zaregistrovat a podat
Zaregistroval som sa teda na portali VsZP a idem sa prihlasit, tak uvidim oznam, ze na to potrebujem GRID kartu a tu mi posielaju postou (aj ked mam elektronicku schranku jana UPVS, aj na portali VsZP.
Za niekolko dni mi prisla GRID karta, ktoru som si musel ist osobne prevziat na postu (1.osobna navsteva)
Prihlasil som znovu na portal VSZP uz s GRID kartou, a podal som svoje “odvolanie/namietku” este raz elektronicky, teraz cez portal VsZP. Dostal som informaciu spatne, ze moje podanie bolo prijate.
Po niekolkych dnoch som dostal na portali VsZP (kde som sa musel chodit pozerat) oznam, ze moje “podanie” spracovali , lenze samotne nove rozhodnutie (na pocudovanie vsetkych) mi poslalo VsZP postou (moja 2.osobna navsteva na poste), samozrejme dostal som to iste rozhodnutie len s tym, ze peniaze poslu na ucet, ktory som im uviedol v “namietke”
Ked si myslite, ze to skoncilo uspesne, tak sa velmi mylite, ocakaval som platbu na svoj ucet. Lenze zbytocne, VsZP mi poslalo paniaze sekom Sl.postou, a prislo mi oznamenie do klasickej postovej schranky, ze peniaze vo vyske vyse 2.000EUR si mam vyzdvihnut na poste (3. osobna navsteva).
Len tak imochodom byvam Kosice-Krasna (cca 10km od miesta, kde mam pracovisko) a posta je otvorena pocas pracovnej doby ked uz som v meste v praci. Takze na navstevu posty musim absolvovat 10km tam a a 10km spat navyse cez pracovnu dobu, vyckat v priemere 5-10 minut a teda celkovo stratit minimalne pol hodinu a minut benzin na 20km pri jednej navsteve (co sa stalo 5.krat)
Samozrejme, ze to este nekonci, pretoze pani na poste, ked som jej podal sek, mi oznamila, ze ona tolko penazi nema (aj ked to bolo poslane na moju adresu a VsZP tie peniaze poste zaplatila a posta vedela na ktoru adresu idu), ze musim ist na centralnu postu (kde su pekne rady a nacakate sa tam kym pridete k okienku) alebo este navstivit postu na sidlisku nad Jazerom
Vygooglil som si teda, kde medzi blokmi sa nachadza menovana posta a osobne ju navstivil navstivil ju (4.osobna navsteva) a tam v rade caka vyse 10 ludi pred priehradkami, kedze som si v ten den na vyhradil max. 45 minut (a mal som pracu, neuverite niektori musia aj pracovat), odisiel som a vratil sa druhy den (5. osobna navsteva) , vyckal som v rade len 15minut a teta pri okienku mi oznamil, ze vybery nad 2.000EUR, aj u nich je potrebne hlasit 3 dni vopred
Verte /neverte, ale to uz ma naozaj dorazilo a vosiel do mna poriadny jed, schytala to chudak pani za priehradkou a zlizla si to za vsetkych, ktori tuto podarenu el.komunikaciu na Slovensku pripravuju. Nepoznam ju, ale aspon takto teraz sa jej verejne ospravedlnujem. Az utichli vasne, tak po niekolko minutovej diskusii sa isla opytat svoje nadriadenej, ci mi moze dat sumu zaslanu VsZP. Po 5 minutach sa vratila sa, ze ano (neveriacky si este zamrmlala pod nos, ako niekto moze tak “okradat” nase podvyzivne zdravotnictvo a brat od nich nehoraznych vyse 2.000EUR, nuz uz som si len pomyslel, ze preto, ze nasi mili pracovnici VsZP nastavili pravidla tak, aby mohli co najdhlsie hospodarit z peniazmi poistencov. Inak to iste robi aj Slovenska posta, nuz dobre sa hospodari s cudzimi peniazmi.

7 Likes

VsZP ako slusna organizacia mi odpovedala, ze komunikuju podla zakona, v zmysle ochrany udajov a na zaver, ze sa ospravedlnuju za zlyhanie jednotlivca. Nuz musim povedat, ze to nie je zlyhanie jednotlivca, nezlyhala konkretna osoba, ale zlyhala organizacia ako celok a ta elektronicku komunikaciu absolutne nezvladla. Toto konstatovanie vychadza z nizsie uvedenych nedostatkov v elektronickej komunikacii:
• Moje podanie cez UPVS VsZP nespracovala, aj preto som po case urobil to iste podanie cez portal VsZP (inak za ktory VsZP bola ocenena)
• Napriek tomu, ze som mal schranku a komunikoval som s VsZP aj cez UPVS a aj cez portal VsZP, grid kartu mi neposlala do elektronickej schranky, ale pisomne postou
• Nove rozhodnutie o zuctovani ZP mi napriek elektronickej komunikacii, bolo opat zaslane listom slovenskou postou a nie elektronicky do elektronickej schranky (ani na portal VszP, ani na UPVS)
• Napriek tomu, ze v novom rozhdonuti bolo uvedene cislo moj bankoveho uctu, na ktory bude poukazany preplatok na zdravotnom poisteni, tak ten poukazany na ucet nebol, ale bol zaslany postou zlozenkou
• Elektronicky sa neda zadat ani zmenit bankove cislo uctu poistenca (urcite bezpecnost uvedenia cisla uctu v podanom liste je nizsia ako vhodne zadanie elektronicky)
Na zaver este musim pdotknut, ze VsZP patri medzi organizacie, ktore sa snaziael. komunikovat a su na tom lepsie ako ine organizacie statnej a verejnej spravy, napriek tomu si mylsim, ze absolutne nezvladli proces zavedenia el.komunikacie, pretoze to naozaje nie oelektronizacii existujuccih procesov, ale pri elktronizacii sa procesy musia menit a prisposobit a byt navrhnute v prospech takejto komunikacie a tot vseobecne chyba pri celej elektronizacii, ktora sa urcite nebuduje v prospech obcana, tak ako to dokumentuje ajmnoiu uvedeny pripad.

3 Likes

Ty kokso. No a potom niekomu vyleti dekel a zacne telefonovat kdekade ze tam maju bombu. Zacinam tym ludom zo slabsimi nervami rozumiet.

2 Likes

Toto je uplna katastrofa. A zhodou okolnosti sa dnes v newsletteri pochvalili tymto:

Nejako sa mi v kontexte tejto skusenosti tomu nechce verit.

1 Like

Ako ze nechce verit, ved tie peniaze minuli obcania na benzin, a nie stat na znamky. Co je na tom cudne? :slight_smile:

1 Like

Neusetrili, ved 2x poslali doporucenu zasielku (grid karta, rozhodnutie) a raz peniaze zlozenkou, za vsetko platili. takze neusetrili nic a obcan dopadol este horsie …

3 Likes

Prečítal som si túto skúsenosť a žiaľ, musím súhlasiť. Ale s jednou korekciou:
žiaľ, za stav vo VŠZP nemôže samá VŠZP ale NASES. Tiež pracujem v štátnom úrade a mám na starosti nastavenie pracovných procesov na elektronizáciu. Jedna vec sú zamestnanci, ktorí musia nabehnúť na nový proces, druhá vec sú veci pripravené zo strany NASES a pod… Som presvedčený, že na Vašej skúsenosti má podiel viny VŠZP asi 20%.
Chyba je na strane NASES a tých, ktorí túto elektronizáciu vymysleli. Nápad je dobrý, ale tá realizácia hrôzostrašná. Žiadna pomoc pre OVM pri zavádzaní procesov … nič. Potom nečudo, že sú také skúsenosti. Som zástancom všetkých zamestnancov OVM. Nemôžu za to, že štát na nich pri zavádzaní elektronizácie kašle, nepodporuje, nepomáha, ale hlavne, že s podporou Slovensko.Digital zaviedli sankcie pre OVM. Nad tým sa zastavuje rozum.

2 Likes

Suhlasim ciastocne, co sa tyka komunikaciecez UPVS, tak tam je to presne tak, ale ja som pracoval aj s portálom VsZP, kedze cez UPVS to neslo a to je cisto problem VsZP (zahajili sme el. komuniukaciu a 3 rozne veci poslali postou).

Nenasiel som lepsie vlakno, ale mam dobru skusenost s elektronickym sluzbami Slovenskej posty.

Konkretne splnomocnenie na preberanie zasielok (zlta karticka) sa da komplet do historie vidiet v ucte, daju sa zrusit, doplnit, je to jednoduche a prehladne.

Takisto sa da lahko zmenit adresa sidla (aj ked toto by uz mohlo ist aj automaticky syncom z OR SR) elektronicky.

Ak by takto fungovali vsetky statne podniky (elektronicky system, nie pobocky), tak by to bola radost.

1 Like