EKS - kritika zadani a zverejnovanie evidentnych "podvodov"

Už dlhšiu dobu zvažujeme vytvoriť jednoduchú platformu slúžiacu na zverejňovanie inštitúcií a víťazných dodávateľov zakázok realizovaných cez EKS, ktoré boli evidentne zadané účelovo a boli vopred dohodnuté.
Dianie na EKS citlivo a dlhodobo sledujeme a najmä v posledných mesiacoch sa objavujú pofidérne zadania typu:

https://portal.eks.sk/SpravaZakaziek/Zakazky/Detail/47889 - chýbajúci popis, chýbajúca príloha, zadanie, ktoré oprávňuje Obstarávateľa objednať si 9999999999 licencii (nijak nešpecififkovaných), čiže zadanie evidentne šité na niekoho, kto “vie” - konkrétne v tomto prípade na víťaza - spoločnosť Datalan, a. s.
(Do súťaže sme sa zapojili aj my, aby nám chodili notifikácie o vložených ponukách)

Čo myslíte?

1 Like

EKS zverejnuje Open Data ale na pristup k nim sa treba registrovat. Aby sme to trosku ulahcili a pomohli ako EKS tak aj pouzivatelom, tak robime mirror udajov tu:

http://odn.opendata.sk/dataset?tags=eks

Okrem ZIP tam su aj rozkomprimovane CSV a nasledne aj REST API.

Teraz (k 15.3.2016, 17:00) su tam len Zakazky. Neskor pridam dalsie. URL plati a bude platit bezo zmeny.

3 Likes

Ja suhlasim, niekolko krat som to uz spominala. Ale predstavujem si to skor tak, ze by sa tam zhromazdovali aj jasne “dokazy” o tom a dalo by sa to lahko podat ako podnet na urad pre verejne obstaravanie nech to presetria.

Vyzaduje si to podla mna vsak aj sucinnost nejakej pravnickej skupiny, lebo uprimne, kazdy kto robi aspon nieco s eks asi vie, ze hocijaky podnet zatial ostal volakde lezat zabudnuty… Vsak cely ten projekt ma od transparentneho predaja na mile daleko.

presne napísané bolo by treba právnický support ktorýby to dotiahol dokonca - možno by stálo za úvahu zapojiť do toho VIA IURIS

Da sa z tych dat vytiahnut nielen kto zakazku vyhral, ale aj kto iny sutazil?

Neviem, vo zverejnenych CSV nic take nevidim. Najblizsie k tomu co sa pytas su zrejme stlpceky o poctoch: PocetNotifikovanychDodavatelov, PocetSutaziacich, PocetPredlozenychPonuk .

Skus sa prosim spytat rovno na podpore EKS: Elektronický kontraktačný systém . Alebo mozno @PeterAFP vie poradit.

Dobrý deň, ja som právnik a zaoberám sa špeciálne verejnými obstarávaniami. Ako by ste si takéto výstupy - spoluprácu - predstavovali? Niečo som už písal na blogy ale kontrolné orgány zatiaľ nekonajú. Tu.

1 Like

mna by principialne zaujimalo ci existuje vobec nejaky efektivny pravny postup, ako postupovat v pripade zadania, ktore je evidentne ušité na mieru?
čo ja viem, tak v zasade ani nie… preto som skor rozmyslal vytvorit system, kde by sa tieto udaje aspon zverejnovali a firmy, ktore vyhrali takto usite zadania by boli zverejnovane - samozrejme velmi objektivne a bez nejakych emocii.
Jasne - nemusi to mat ziadny efekt, ale minimalne to casom vygeneruje celkom zaujimavu statistiku :slight_smile:

2 Likes

NIe. Žiadny legálny postup neexistuje. Prevádzkovateľ nastavil pravidlá eks.sk svojvoľne tak, aby nebolo možné obchody nijako zastaviť ani modifikovať v priebehu zadávania zákazky.

Na detaile tej zakazky (Tomasov link) su dolu verejnosti pristupne .pdf-ka,
K tvojej otazke by ta zaujimali prilohy 4a a 4b, tam vidis kto sutazil najprv ponukami (a), kde vidis aj vsetkych dodavatelov, ktori boli o zakazke informovani
a potom vramci aukcie (b)…
cudne je ze v tomto pripade sa aukcie dvaja z troch sutaziacich nezucastnili.

pozeram to API a vidim ze Last Updated je December 6, 2016
je to este v plane aktualizovat, resp preco v tom datume bol posledny refresh?
taketo API by mi velmi pomohlo
diky za info

Update: Medzicasom pribudli nejake dalsie subory, takze napr. v ZoznamKontraktacnychPonukReport_2018-3_.csv mozno vidiet, ze napr. na zakazku Z201811367 bolo 19 ponuk. (Ak dobre citam. Pocitat treba pozornejsie, kedze napr. ICO 48070408 zrejme aktualizovali ponuku lebo su v tych 19 zaratani dva krat.)

To je datum len k “popisu datasetu”, samotne data su aktulne cerstve. T.j. su tam subory aj za 2018/03 z dnesneho rana. Vid napr. uz spominany http://odn.opendata.sk/eks-mirror/kontraktacne_ponuky/ZoznamKontraktacnychPonukReport_2018-3_.csv .

1 Like

je mozne pridat datum vytvorenia/updatnutia zaznamu? kedze ako vidim modified_timestamp neplni tuto ulohu a aj pre zaznamy kde je datum zazmluvnenia 29marec 2018 je modified timestamp 1 decemeber 2016
rad by som na dennej baze odtial tahal udaje, avsak nechcem robit vzdy dotaz na vsetko, ale len na data z aktualneho dna

CSV preklapam z EKS “jedna k jednej”, cize to co popisujes beriem to ako bug EKS (a.k.a. “upstream”). (update: chyba u mna, vid nizsie: EKS - kritika zadani a zverejnovanie evidentnych "podvodov" - #17 by hanecak).

Vies prosim napisat priamo na podpora@eks.sk? Rad budem v CC, ale nerad by som to brzdil. Na druhu stranu, ak by pomohlo ze to nahlasim ja a pripadne zdrzania nevadia, daj vediet, napisem.

kedze som sa nedostal ku eks zdrojom zatial, tak netusim ako vyzeraju :slight_smile: preto ta poprosim, kludne to nahlas ty, kedze vies presne co mas nahlasit, dakujem ja pockam
zatial snad nevadi pre vasu API ze budem tahat raz denne cely dataset

select max(modified_timestamp) aktualne ukazuje “2016-06-11 05:11:44”
a to som data tahal od vas asi pred 3 dnami

Nahlasim. Update: Nenahlasim, kedze to je na mna. Az teraz mi doplo, ze teda pouzivas “API”. Original CSV tuto polozku nemaju, tak ju tam dopocitavam … a dopocitavam asi zle. Presetrim.

Ci vadi? Asi nie, pozriem zajtra statitiky. :slight_smile:

1 Like

este som nasiel asi jeden bug :slight_smile:
sumy su uletene o nuly
konkretne napr zakazka Z201512277…cez API zakaziek vidim ze maximalna vyska zdrojov je “20000,000” co predpokladam bude 20tisic EUR a mnozstvo “3550,000” co asi bude 3550 kusov
nasledne ked kuknem do zmluvnych vztahov tak cena bez DPH je “16600000.0” a mnozstvo je “35500000”
podobne nezrovnalosti vidim aj u inych zakaziek, tak tipujem ze to asi nebude uklepnutie uradnika

To uz je naozaj bug EKS, takto to maju v nimi exportovanom CSV. Co som pocul (ak dobre pamatam), tak toto su “bezne chyby” statom zverejnovanych udajov o zmluvach, objednavkach, … kedze vramci “bezneho work-flow” cisla “z papierov” prepisuju “do systemu” ludia a im ta ciarka ci nula fakt obcas uleti.

K tomuto: To API je “zabudnuta stara vec”. Experimentoval som, nedokoncil a zabudol to po sebe upratat. Ak je teda zaujem o “konsolidovane tabulky” (t.j. nie vela CSV suborov) a aj API (t.j. “dopocitavanie” stlpceka “last modified”, kedze EKS ho neposkytuje), tak si to dam ako TODO na #AllForJan hackathon (Hackathon - Allforjan).

no videl som to u viacerych za sebou, tak este kuknem do original CSV ako to tam vyzera
ak to teda ale bude bug EKS tak potes panbuh taketo otvorene data od statu :slight_smile: co spracuvam vestniky uvo tak tam sa obcas uklepnu, ale tu toho na malej vzorke bolo vela
no asi budem musiet zapracovat nejaku logiku na pocitanie co dava zmysel a co uz je ustrelena suma, to bude radosti

ano zaujem by bol o API, tj jednu tabulku updatovanu ked uz procesujes tie CSV nech nemusim robit rovnaku pracu 2x ak to teda bude mozne
dakujem, pockam si na vysledok :slight_smile:

ze som taky neodbytny, tak som si pozrel zdroj dat pre napr tuto zakazku Z201512021
a vidim ze v csv priamo stiahnute z portal.eks.sk/reporty su sumy spravne aj pre zakazky aj zmluvne vztahy, ale vo vasom API to nesedi a uleteli nuly, tak predpokladam ze to asi predsa len bude bug u vas :slight_smile: mate cas na opravu toho, ci je moznost ze by som pomohol? chcem to API pouzivat tak kludne prilozim ruku k dielu ak budem vediet ako