eKasa: pridať využitie aj pre občanov

Od eKasy by som očakával, aby okrem finančnej správy z nej mal úžitok aj bežný občan, napríklad:

1. idem z obchodu, nasnímem si QR kód aplikácou a uloží sa mi ID dokladu, papierový doklad hodím do koša.
    Toto umožňuje asi každá čítačka QR kódov, už si tak ukladám nákupy pre prípad, žeby sa realizoval bod č. 2.

2. web stránka aj aplikácia kde odošlem uložené ID dokladov (z QR kódov) a urobí mi analýzu nákupov.

• mesačné sumáre v ktorom obchode som koľko minul

• možnosť priradiť do kategórií jednotlivé položky bločka, neviem či FS dostáva aj EAN kódy, alebo len text, nebol by problém “naučiť” analýzu aby si uložila kombinácie ičo=31347037 text = “citróny voľné” zaradiť do kategórie potraviny a ičo=31347037 text = “Jar citrón” do kategórie drogéria.

• mesačné prípadne za nastavené obdobie sumáre podľa kategórií tovarov
    napríklad budem mať rýchly prehľad koľko mesačne miniem na potraviny a porovnať o koľko je to drahšie ako pred rokom

• sumáre podľa položiek tovarov so súčtami na hmotnosť/objem
    z toho si viem urobiť ročný prehľad koľko spotrebujem soli, cukru, mlieka, mäsa, pracích práškov a podobne

1. uzákoniť akceptovať pri reklamácii okrem originálneho bločku aj predloženie ID čísla bločku.
    napríklad po roku mi odíde žiarovka so životnosťou 30 000 hodín, tak si v zozname tovarov vyhľadám slovo LED a tak nájdem svoj bloček, ktorý použijem pri reklamácii. Obchodník si podľa ID bločku vyhľadá u seba alebo vo FS daný bloček a nemusím ho mať odložený papierovo.

Na načítanie údajov z bločka už slúži aplikácia https://play.google.com/store/apps/details?id=sk.financnasprava.opd ale okrem zobrazenia na obrazovke nič iné nevie.
Presne takéto funkcie žiadajú aj v komentároch.

Pre začiatok by stačilo aby (po vložení ID dokladu na webe, alebo nasnímaní QR kódu v aplikácii) všetky údaje z bločka vedelo exportovať/uložiť v rozumnej štruktúre a reporty si urobím.

4 Likes

Momentalne s @peter_k v SD pracujeme na tom, aby financna sprava spristupnila oficialne API na taketo blocky. To API uz sice existuje (kedze web aj mobilna apka ho pouziva), ale nie je oficialne verejne. FS sa zatial nebrani tomu, aby ho v regulovanom rezime pouzivali aj ine aplikacie. Napriklad je dobry scenar, ze “uctovnicke vylozim pol kila blockov pred danovim priznanim a ona nasnima QR kody a je to vybavene v uctovnictve”. Toto je win-win pre vsetkych.

Ak bude taketo API dostupne oficialne, tak nic nebrani tomu, aby taketo aplikacie na trhu hned vznikli. Zacat sa da uz teraz.

5 Likes