eID prelomene?

Volal som na infolinku klientskeho centra v BA, o vydavani ziadnych novych certifikatov zatial nemaju info.

Informovanost je slaba, pretoze sa caka na to, aby sa s tym pompezne pochvalila o chvilu(10:00?) na tlacovke Denisa Sakova. Bol som tam dnes rano o 8:50. Bol som druhy za dnes nza tymto ucelom a zneplatnenie povodnych a nahratie novych certifikatov trvalo 15-18 minut.

image

Tiez som tam bol teraz, vsetko prebehlo ok. Ale celkom to trva, zadava sa tam pin bok asi 4x, zep pin 3x, zep puk 1x. (tipujem ze pre kazdy certifikat z tych troch sa to robi samostatne)

Pani uradnicka si tam prave citala instrukcie ako to robit.

Práve mi prišla SMS:
Vazeny klient, oddnes si mozete vymenit podpisovy certifikat eID na vsetkych Klientskych centrach Okresnych uradov. Vasa financna sprava.

Dnes mi prisla SMS

Vazeny klient, oddnes si mozete vymenit podpisovy certifikat eID na vsetkych Klientskych centrach Okresnych uradov. Vasa financna sprava.

1/ Preco toto oznamuje Financna sprava, a nie MVSR?
2/ Ano, v texte je “financna sprava” s malym f.

:sweat_smile:

1 Like

Tlačovka je avizovaná na 11:00 (TA3).

Myslim, ze to celkovo odraza sposob koordinacie IT sluzieb v SR. Nikto nevie, ktore systemy to zvladnu, ktore nie, nikto systemovo nic neotestoval, nedal jednotlivym OVM vzorku a sup ho do produkcie.

1 Like

TL;DR tlacovka:

  • revokacia zacne dnes
  • uz vedia vydavat 3072b kluce
  • kto to potrebuje moze o to osobne vyziadat, kto nie tak pracuju na remote update.
  • trva to vraj asi 4.5 minuty (podla mna to trvalo viac, ale je to asi jedno)
  • vymena je zadarmo
  • na klientskych centrach maju ludia co si to chcu vymenit prednost pred vsetkymi, posilnili kapacity
  • z 300k obcianskych so zepom, 100k to pouzilo, 30k to pouziva aktivne (odhady)
  • odmietaju, ze by nieco podcenili, od juna na tom vraj makaju
1 Like

Tak už konečne vieme, čo robili na MV od júna.
V prvom rade “tvrdo pracovali” a čo by som nečakal, tak sme sa vlastne dozvedeli, že oni “vyvíjali” RSA kľúč o dĺžke 3072 bitov… :smiley:

2 Likes

Toto bola signifikantná tlačovka - signifikantne indikovala, aká nekompetentnosť na min. vnútra v oblasti “bitových priestorov” a “zreálňovania problémov” je.

1 Like

Ale zas Sakova prekvapila, ako sa na rozdiel od minula tusim iba 2x pozrela do papieru na pojmy. Bagatelizovanie hrozby vsak ako odpoved na nepriejemne otazky stale ostalo a udajne realne prelomili iba 512bitovy podpis.

1 Like

To, že sa pozrela iba 2x by som ako výhodu nedával, podľa tých breptov, čo tam narobila, sa skôr mala pozrieť viackrát. Ale to je vedľajšie, skôr za ten chaos čo narobili medzi pobehujúcimi štatutármi či inými aktívnymi užívateľmi eID, za to by mal niekto niesť zodpovednosť. Napr. apka na výmenu certifikátu mohla byť od júla hádam aj hotová, keď to má trvať pár týždňov. Ako to tam pekne povedal ten novinár… nechali ľudí, aby si v priebehu pár dni zariadili všetko a mnohí nemajú ani dostatočné vedomosti, čo mali robiť. A aj tí, čo vedia, mali čo robiť na tých pár dní.

Pre fajnšmekrov v eID, mám tu otázku od štatutárov a advokátov, ktorá ani mne nie sú úplne jasná, vie niekto zodpovedať?

Je treba prepodpisovať formuláre a prílohy, ktoré už boli podané do el. podateľne? Predpokladám, že po potvrdení prijatia si ich elektronická podateľňa podpísala s pečiatkou sama a sú platné, aj keď certifikát vyprší, vrátane príloh.

U podaní emailom na súd sa už SAK vyjadril, že prílohy je istejšie prepodpísať. Tiež píšu, že revokácia prebehne počas večera.

Za tie roky nemusia byť všetky podania platne podpísané, dokonca na mnohých už nie je plátna ani časová pečiatka. Na mnohých ani časová pečiatka nebola. Vitaj v Slovenskej realite!

Peniaze za projekty boli vyčerpane, bezpečnosť bola vždy iba marginálnou pripomienkou, ktorú v zásade nikto neriešil.

V tomto otvorene aj ja priznávam, že mám chaos, lebo som nepočítal, že tak rýchlo sa budem venovať revokovaniu certifikátov. Ale nesedí mi, čo píšeš … ak by si el. podateľňa a štát nepečiatkovali podania, resp. ich neukladali do MDU (modul dlhodobého uchovávania, eArchív), tak to budeme všetci, my, aj naše deti a deti našich deti, prepodpisovávať storočia podania, aby boli platné? To nemôže byť pravda. To by bola inak krutá slovenská realita.

Ak to prirovnávam k papierovému svetu, ak som raz niečo podal, tak kópie, ktoré má štát, sú platné, aj keby som svoju kópiu roztrhal. Otázne je len, či sú platné až po vydaní nejakého rozhodnutia a dovtedy musím mať podpis platný, alebo sú platné od okamihu prijatia podateľňou. Napr. u tých podaní na súd emailom je jasné, že ten musí byť platný minimálne do doby, než to nejaký súdny úradník “opečiatkuje”.

Dlhodobé uchovávanie sa neriešilo a ani dlhodobé archivovanie elektronických dokumentov. Kópia je stále iba kópiou, nie je originálom.

Roky sa totiž spoliehali na papier, to znamená, že z podateľne, kde sa elektronicky dokument vytlačil a overil sa vyhotovila papierová kópia, ktorá sa založila do papierového spisu. Preto nikto nerozmýšľal, ako dlhodobo nakladať s elektronickými podaniami, lebo tieto sa tlačili.

Advokáti a štatutárnu si mali peciatkovat svoje dokumenty sami, aby udržali platnosť týchto dokumentov v čase. Takto to dokonca vykladá aj ministerstvo spravodlivosti, ktoré tvrdí, že rozsudky si majú udržiavať advokáti sami.

Tomu odmietam uveriť :slight_smile: Toto by bol chaos na entú a nie elektronizácia. A nemyslím si, že to tak je, veci, ktoré chodia do el. schránok sú podpísané aj s pečiatkou, teda sú platné, resp. vie sa overiť, že v tej a tej dobe boli platne podpísané. A ak by to štát neprepečiatkovával, nepoužíval MDU, tak všetko, čo má, môžem o pár rokov spochybniť. Prídem na kataster, zmluva síce bola v dobe podania podpísana s pečiatkou, ale odvtedy mohla byť stará pečať hacknutá, prepodpísané to nie je, zbohom. Toto takto nemôže byť.

Máš niekde odkaz, kde min. spravodlivosti vykladá, že rozsudky si musia udržiavať sami? Tie, ktoré chcú neskôr niekde použiť a nebudú chcieť kópiu od štátu, tie si viem predstaviť, že musia udržiavať. Ale ak si nebude udržiavať, musí byť odpis od štátu kedykoľvek platný. Niekto tu musí byť, kto vie, či štát má implementované MDU.

Skus si zavolať na helpdesk ministerstva, tam ti dajú odpoveď :slight_smile: ja to mám od advokátov, ktorí chceli vedieť, ako majú ďalej nakladať s elektronickými rozsudkami.

Alebo sa spýtaj lubora, možno bude vedieť viac.

Totiž otázka udržiavania rozhodnutí v čase sa dlhodobo bagatelizuje, hoci sa elektronicky podpisuje už aspoň jednu dekádu. Podania z roku 2005 do roku 2015/2016 určite nikto neudrziaval v čase.

1 Like

No však dúfam, že @Lubor to tu číta a dá nejaké odpovede, lebo tu vzniká kopec nepríjemných otázok:

  1. ak dám podanie do el. podateľne, musia mať prílohy podpis platný až do vydania rozhodnutia, či musí byť platný len do okamihu podania? Ak by totiž neplatil od okamihu podania/potvrdenia doručenia, tak napr. rozhodnutie môže trvať dlho a ak medzitým vypršal podpis, celé podanie je pasé. Nastať môže aj omeškanie a v podstate robiť nové podanie, ktoré už samo osebe bude omeškané. A podpisuje sa aj formulár, ten často nemám ako prepodpísať, keďže už bol odoslaný, musí byť podpísaný na strane štátu, inak tu vznikne kopec neplatných podaní.

  2. používa či nepoužíva štát MDU. Ak nie, tak v podstate ak si nikto neudržiaval podpis u elektronických dokumentov, alebo si neurobil nejaký papierový odpis, tak čo… všetko je neplatné? Štát nedokáže vydať platný odpis ani potvrdiť, že jeho rozhodnutia sú platné? To hádam nie. Tu síce ako hovoríš, si asi robili papierové uloženie kópie, ale ak ho neoverili notársky, tak je to zdrap papiera v archíve, ktorým nebudú môcť doložiť svoje rozhodnutie. To takto nemôže hádam byť.