eID prelomene?

Za tie roky nemusia byť všetky podania platne podpísané, dokonca na mnohých už nie je plátna ani časová pečiatka. Na mnohých ani časová pečiatka nebola. Vitaj v Slovenskej realite!

Peniaze za projekty boli vyčerpane, bezpečnosť bola vždy iba marginálnou pripomienkou, ktorú v zásade nikto neriešil.

V tomto otvorene aj ja priznávam, že mám chaos, lebo som nepočítal, že tak rýchlo sa budem venovať revokovaniu certifikátov. Ale nesedí mi, čo píšeš … ak by si el. podateľňa a štát nepečiatkovali podania, resp. ich neukladali do MDU (modul dlhodobého uchovávania, eArchív), tak to budeme všetci, my, aj naše deti a deti našich deti, prepodpisovávať storočia podania, aby boli platné? To nemôže byť pravda. To by bola inak krutá slovenská realita.

Ak to prirovnávam k papierovému svetu, ak som raz niečo podal, tak kópie, ktoré má štát, sú platné, aj keby som svoju kópiu roztrhal. Otázne je len, či sú platné až po vydaní nejakého rozhodnutia a dovtedy musím mať podpis platný, alebo sú platné od okamihu prijatia podateľňou. Napr. u tých podaní na súd emailom je jasné, že ten musí byť platný minimálne do doby, než to nejaký súdny úradník “opečiatkuje”.

Dlhodobé uchovávanie sa neriešilo a ani dlhodobé archivovanie elektronických dokumentov. Kópia je stále iba kópiou, nie je originálom.

Roky sa totiž spoliehali na papier, to znamená, že z podateľne, kde sa elektronicky dokument vytlačil a overil sa vyhotovila papierová kópia, ktorá sa založila do papierového spisu. Preto nikto nerozmýšľal, ako dlhodobo nakladať s elektronickými podaniami, lebo tieto sa tlačili.

Advokáti a štatutárnu si mali peciatkovat svoje dokumenty sami, aby udržali platnosť týchto dokumentov v čase. Takto to dokonca vykladá aj ministerstvo spravodlivosti, ktoré tvrdí, že rozsudky si majú udržiavať advokáti sami.

Tomu odmietam uveriť :slight_smile: Toto by bol chaos na entú a nie elektronizácia. A nemyslím si, že to tak je, veci, ktoré chodia do el. schránok sú podpísané aj s pečiatkou, teda sú platné, resp. vie sa overiť, že v tej a tej dobe boli platne podpísané. A ak by to štát neprepečiatkovával, nepoužíval MDU, tak všetko, čo má, môžem o pár rokov spochybniť. Prídem na kataster, zmluva síce bola v dobe podania podpísana s pečiatkou, ale odvtedy mohla byť stará pečať hacknutá, prepodpísané to nie je, zbohom. Toto takto nemôže byť.

Máš niekde odkaz, kde min. spravodlivosti vykladá, že rozsudky si musia udržiavať sami? Tie, ktoré chcú neskôr niekde použiť a nebudú chcieť kópiu od štátu, tie si viem predstaviť, že musia udržiavať. Ale ak si nebude udržiavať, musí byť odpis od štátu kedykoľvek platný. Niekto tu musí byť, kto vie, či štát má implementované MDU.

Skus si zavolať na helpdesk ministerstva, tam ti dajú odpoveď :slight_smile: ja to mám od advokátov, ktorí chceli vedieť, ako majú ďalej nakladať s elektronickými rozsudkami.

Alebo sa spýtaj lubora, možno bude vedieť viac.

Totiž otázka udržiavania rozhodnutí v čase sa dlhodobo bagatelizuje, hoci sa elektronicky podpisuje už aspoň jednu dekádu. Podania z roku 2005 do roku 2015/2016 určite nikto neudrziaval v čase.

1 Like

No však dúfam, že @Lubor to tu číta a dá nejaké odpovede, lebo tu vzniká kopec nepríjemných otázok:

1. ak dám podanie do el. podateľne, musia mať prílohy podpis platný až do vydania rozhodnutia, či musí byť platný len do okamihu podania? Ak by totiž neplatil od okamihu podania/potvrdenia doručenia, tak napr. rozhodnutie môže trvať dlho a ak medzitým vypršal podpis, celé podanie je pasé. Nastať môže aj omeškanie a v podstate robiť nové podanie, ktoré už samo osebe bude omeškané. A podpisuje sa aj formulár, ten často nemám ako prepodpísať, keďže už bol odoslaný, musí byť podpísaný na strane štátu, inak tu vznikne kopec neplatných podaní.

2. používa či nepoužíva štát MDU. Ak nie, tak v podstate ak si nikto neudržiaval podpis u elektronických dokumentov, alebo si neurobil nejaký papierový odpis, tak čo… všetko je neplatné? Štát nedokáže vydať platný odpis ani potvrdiť, že jeho rozhodnutia sú platné? To hádam nie. Tu síce ako hovoríš, si asi robili papierové uloženie kópie, ale ak ho neoverili notársky, tak je to zdrap papiera v archíve, ktorým nebudú môcť doložiť svoje rozhodnutie. To takto nemôže hádam byť.

Pri normálne navrhnutých procesoch by tvoje elektronické podanie malo byt udržiavané počas celej existencie spisu až so skartovania. Vydanie rozhodnutia na to nemá vplyv. To znamená, že dajme tomu 20 rokov ho mal štát udržiavať. Myslíš, že ti štát udržiava tvoje zepom podpísané podania?

podanie musi platne v okamihu overenia ( technicky sa tam pridava 24 h, pretoze nie vzdy je mozne overit aj revokacny list ), nasledne uz je proces legislativne aj technicky nezavisly od popisu.

S dlhodobym archivom je trochu problem, prve projekty ako napriklad OR s nim nepocitali a tak mnohe podania z pociatkov pouzivania uz maju expirovane podpisy. Nie je jasne legislativne co s tym, prakticky to asi nie je vazny problem, existuju evidovane papierove vytlacky a kedze firmy nenamietali obsah OR tak sa to da zrejme zabudnut.
Az pomerne nedavno sa budovali dlhodobe archivy na vnutre, MS SR, Nases a skolstvo. U ostatnych je to otazne,

Ale je tu dalsia vec, dlhodoby archiv je stavany ako integritny teda nemas predpopisovane jednotlive dokumenty ale cely strom dokumentov. Ak teda vytiahnes dokument s elektronickeho archivu tak ho mozes len znovu podpisat ale nemozes tam vlozit historiu podpisovania, kedze ta pre konkretny dokument neexistuje. To ze je platny tak moze potvrdit institucia alebo znalec ale nedokazes to urobit sam.

vsteky podania cez slovensko.sk su v MDURZ a teda su udrziavane, rovnako to plati pre podania na sudy. Problem bude skor na mestach a obciach, ale mozno to riesi DEUS.

1 Like

No to by mal, tak ako udržiava papierový archív. Inak si môžem zmeniť papier, zmeniť el. dokument a jeho rozhodnutie napadnúť.

Podanie musí byt platne podpísané počas celého konania, strata platnosti podpisu má za následok ex offo skúmanie podmienok a doplnenie podania o platne podanie. Rovnaký problém majú aj podania smerom k občanovi - napr rozsudky, uznesenia.

Ale úprimne, mne už začína byt úplne jedno, či bezpečnostné otázky ministerstvá riešia alebo neriešia, nech sa utopia vo vlastnej blbosti.

1 Like

a 20 rokov ? To je trochu v rozpore so zakonom a archivnictve, bezne sa spisy skartuju po 5 rokoch. Ale zatial o ze si nechas elektronicku verziu nebolo chapane ako porusenie zakona, GDPR to ale moze zmenit. Ak obsahuju osobne udaje, tak zrejme bude nutne ich odstranit

Čo je to okamih overenia? Keď sa úradník začne venovať dokumentom pred rozhodnutím? To znamená, že podpis by musel byť platný v podstate do vydania rozhodnutia (resp. do okamihu uloženia do MDU) a teda včera podané podania, ktoré nebudú do dnes večera rozhodnuté, budú neplatné? To by bol pekný bordel. Počítam, že by mali byť platné od okamihu potvrdenia doručenia. Ale neviem.

urcite ? skus citovat nejake ustanovenie ktore to tvrdi, technicky to ani nejde, platnost podpisu sa overuju pred prijatim a dalej sa uz len uchova. Aj keby nasledne revokoval certifikat tak to na proces nema vplyv.

nie, nie sú, musíš použiť funkciu “Vložiť do MDU”

nie nerieši

okamih overenia je cca do 10 minut po doruceni, elektronicka podatelna vystavi dorucenku s casom dorucenia do schranky a spusti kontrolu dokumentu vratane platnosti podpisu. Ak je vsetko v poriadku tak potvrdi platnost dalsou dorucenkou a posle podanie do systemu, kde sa zapise do registratury. Tie podania ktore su podozrive napr. ze dnes konci platnost certifikatu posudi administrator, ktory moze vyvolat odmietnutie ale prijatie.

ehm, tak potom je tam problem. Ale k tomu by sa mal vyjadrit niekto kto vie viac o DEUSE.

Revokovaný certifikat by nemal vplyv, ak by bolo podanie v čase opakovane pečatené vždy platným a dlhším reťazcom. V opačnom prípade, ak nebolo podanie dopĺňané o dlhší reťazec, má revokacia vplyv aj na konanie, keďže z úradnej moci skúmaš podmienky konania. A strata náležitosti podania je tiež jednou u podmienok -> ako som už písal, OVM by malo žiadať doplniť podanie s platným podpisom.

Ale neviem, či to dokážeš pochopiť?

ius, nie nedokazem. Ja som inzinier :), svet pravnikov a ich problemy nedokazem pochopit. Ale ciste s pozorovania viem ze to nedokazu ani pravnici navzajom, tak sa tym velmi nezaoberam.