eID - popísanie dokumentu dvomi osobami

Zdravím vospolok. Už dlhší čas úspešne používam eID na Fedora Linuxe, viac-menej všetko funguje (cez Chrome). Nedávno som pridal aj Podpisuj.sk do výbavy, čo mi dokonca umožnilo donútiť niektoré firmy akceptovať el. podpísané zmluvy (pozdravujem Západoslovenskú distribučnú).

Aktuálne som však narazil na problém - potrebujeme dvaja podpísať plnú moc. Novinka v repertoári, nikdy som sa o to nepokúšal.

Samozrejme som sa snažil dopátrať k riešeniu nie úplne krátko, bezvýsledne. Najbližšie som bol opäť v programe Podpisuj, kde je však možnosť “Spoločne podpísať” neaktívna.

Uvítam každú pomoc, aj nasmerovanie na kľúčové slová, ktoré mám hľadať.

Vopred dík.

Dobry den,
spolocne podpisat znamena len tolko, ze sa viacero dokumentov podpise spolocne, jednym podpisom, co vlastne nie je to co potrebujete. Volba je aktivna len ak je v zozname viac ako jeden dokument na podpis. Kazdopadne tu odporucam postupne “vypodpisovanie” dokumentu najprv jednou a potom druhou stranou a ak ide o dokument urceny pre verejnu spravu, tak asi najvhodnejsie bude zvolit pri podpise format podpisoveho kontajnera ASiC. Detaily nepoznam, ale z toho co uvadzate by som postupoval takto, ak je to potom potrebne prilozit ako prilohu do nejakeho podania.

1 Like

Podla mna ma zaujem podpisat dokument napr. dvoma statutarmi za jednu firmu (pretoze to takto maju), podla mna standardne pouzitelne (my sme to takto robili), nepouzivali sme ziadne podpisuj.sk

Môžte použiť Podpisovanie dokumentov - MSSR (ak nejde o eform mimo justice.sk) tento nástroj podporuje viacnásobné podpisovanie.
(Ak nie je potrebná časová pečiatka.)
Môžte vykonať nasledovný postup:

  • Podpísať dokument (aa.pdf) jedným občianskym
  • Podpísať ten istý dokument (aa.pdf) druhým občianskym

formát ASICe (vo väčšine prípadov) je v podstate zip súboru čo podpisujete a metadát.
Jednoducho rozbalte jeden z ASICe súborov. Dostanete aa.pdf, mimetype, META-INF s manifest.xml a signatures.xml
Zoberte META-INF\signatures.xml premenujte ho na signatures_1.xml
Skopírujte ho do META-INF foldra druhého ASICE (napr. pomocou 7-zip)
Nakoniec budete mať .asice súbor so štruktúrou aa.pdf, mimetype, META-INF s manifest.xml, signatures.xml a signatures_1.xml
Overte v D.Vieweri.

  • Overte, či sa zobrazujú dva podpisy v D.Vieweri, nemyslel som overenie podpisu…
1 Like

len poviem ľudovo, to čo tu už bolo povedane (lebo mi to pride moc odborne)… .v Podpisuj voľba “Podpísať spoločne” znamená podpisať viac súborov “spoločne” jedným podpisom do jedného ASiCE. Pre PAdES voľba nemá význam (furt je to jeden súbor) a preto je neaktívna.
Ak chcete do vytvoreného PAdES pridať druhý podpis, tak potrebujete otvorít Podpisuj v režime “podpis” a vložíte tam už podpísané PDF. Druhý účastník zájazdu normále pridá svoj podpis (nestará sa už či v PDF už je alebo nie je nejaký podpis) a záložka "Overenie! potom vo výslednom PDF ukáže (a platne eIDASovo aj overí) 2 podpisy PAdES.
Detto pre tretí, štvrý, n-tý

1 Like

Pozor D.Viewer neoveruje, iba ukazuje obsah.

Bolo by tým pádom asi lepšie nazvať to hromadné podpísanie (zaužívaný výraz na batch operácie), takto to môže byť trochu mätúce.

Ďakujem všetkým za informácie a zhrnutie. Nakoniec to bolo tak jednoduché, že ma to ani nenapadlo :slight_smile:

Môžeš označiť (lajkom alebo cez reply) odpoveď, ktorá bola správnym postupom, poprípade popísať, ako postupovať, ak by v budúcnosti chcel niekto riešiť rovnakú úlohu?

Hromadné podpisovanie je pre Podpisuj podpisanie napr. 1000 dokumentov do 1000 samostatných súborov (čí už 1000 PDF, alebo 1000 ASiCE) v jednej dávke. Aj to ten program vie, ale v platenej verzii. (hromadne sa vytvorí jedným klikom 1000 podpisov, kým v “podpisat spolocne” by sa tých 1000 suborov vlozilo do jedného ASiCE a podpísalo jedným podpisom.

Označil som. Nakoniec som to spravil v tom Podpisuj tak, že mi poslali už podpísane Asice a ja som to podpísal druhý krát. Následne som tiež cez Podpisuj videl, že sú tam oba podpisy, to som odoslal normálne cez Slovensko.sk.