eID Klient - Generovanie klúčového páru zamrzne

Mate niekto problem s tymto?

Mam novy OP (NFC generacia) a tu mi to vacsinou zamrzne. Nechal som to bezat na linuxe, na windowse. Aj dve hodiny. So starym OP (2021-) to zbehlo viac menej bez problemov (aj ked tiez to trvalo).

Neviem ci toto niekomu pomoze, ale potom to na tisici pokus zamrzlo az na obrazovke “Zapisovanie certifikatov na cip” ale pozeral som logy a vyzeralo to, ze to cele skoncilo. Tak som proste vytiahol kartu, eid klient zacal kricat, ze “vydanie certifikatov zlyhalo” a chcel zacat znova. Tak som to zrusil, vlozil kartu a certifikaty tam boli a funguju.

Cierna magia toto.

2 Likes

Mne to zamrzlo vtedy ked som mal 2 citacky na PC. Ked som jednu odpojil, tak to zbehlo pomerne rychlo.

Tak nakoniec nepomohlo ani hento. Pustil som to dnes znova a odrazu to zbehlo cele.

Nebodaj ti ich revokovali?

Mňa vždy zaujímalo, koľko z tých ~20 revokácií denne sú skutočne stratené či inak kompromitované preukazy a za koľkými je večný problém s eID klientom podpísaním potvrdenia o prevzatí certifikátov.

Ano presne tato cast to podla mna bola. Zvlastne na tom celom bolo len to, ze ked to nedokoncilo ten proces, tak eID klient sa chvilu tvaril, ze vsetko je v poriadku. Dnes som naozaj nieco potreboval podpisat a uz sa zase tvaril, ze su neplatne certifikaty. Nastastie to cele (uplne nahodne) tentokrat skoncilo do konca a snad budem mat pokoj do najblizsieho pruseru s nejakou certifikaciou :slight_smile:

Ak zlyhá až podpis potvrdenia, stačí v eID klientovi vydanie certifikátov spusiť odznova. Ono sa to spamätá (ak sú certifikáty ešte platné) a rovno to pokračuje, kde má.

Dobré riešenie zbytočného problému.

V Tom prípade to zmrzlo niekde predtým, lebo som to púšťal snáď 50x a vždy to šlo celé odznova.

Mozem sa spytat co robit v situacii ked generovanie zamrzne ? Uz mi to bezi asi hodinu a stale je to na prvej polozke v zozname. Zatial sa neponahlam ale urcite nebudem do vecera cakat kym skonci s generovanim. Applikacia pise ze nemam vytahovat kartu z citacky a samozrejme v navode sa o takejto alternative nic nepise sak naco aj. Chcel som si zriadit elektronicky ucet poistenca ale ako vidim tak cely tento process je velmi “user-firendly” a “straightforward” a to podotykam ze s poctacmi pracujem na dennej bazi.

Takze po asi 3 hodinach sa mi podarilo prejst tymto očistcom. Nakoniec som kartu nevytahoval ale ukoncil som aplikaciu eID a nasledne niekolko krat spustil generovanie certifikatov znova. Odporucam zostat v okne eID aplikacie a neprepinat sa na ziadne ine okno, ak som tak spravil a nechal eID bezat na pozadi tak cely proces vytuhol.

Ako človek ktorý sa pokúsil pouzit tieto digitalne sluzby po prvy krat mozem povedat ze to je cista katastrofa a neviem si predstavit ako by si nieco taketo nastavoval hoci kto v mojom okoli kto nema technicke zazemie.

2 Likes

Stalo sa mi dnes to isté, zamrzlo to na Win10 na KEP-e asi 15 minút, tak som vypol eID a skúsil to na Macu:

    1. zaseklo sa to na Cert na šifrovanie
    1. zaseklo sa to na Cert pre el. podpis
      Tak som skúsil zas Win:
  • Zaseklo sa to zas na KEP
    Tak zas Mac na 4. pokus sa to nejakým spôsobom podarilo, ale zaseklo sa to na zapisovaný certifikátov na kartu. Po následom reštarte to zbehlo celé úspešne.

Čo dodať, funguje to ako aj celá republika, len tak nejak…

2 Likes