eID Certifikát pre elektronický podpis

Zdravím,
je niekde návod ako podpísať PDF (prihlášku na workshop/letný tábor/faktúru) certifikátom pre elektronický podpis z eID občianskeho preukazu?

Adobe Acrobat mi ponúka iba Kvalifikovaný certifikát pre elektronický podpis a je tam rodné číslo, čo veľmi nechcem aby mal kadekto.
A chcem podpisovať lokálne, nie posielať dokumenty niekde na web.

Dobrá otázka. Síce neviem ako cez Eid, ale ani jedno neposiela dokument nikam cez internet.

A prípadná časová pečiatka potrebuje len hash.

Myslel som tak nepoužívať na podpisovanie weby kde uploadnem súbor a na tom webe ho podpíšem a potom podpísaný stiahnem.

Zriedkavo niečo podpisujem, tak som používal Acrobat Reader, ale ten ponúkne na podpis len Kvalifikovaný certifikát pre elektronický podpis
Na starom OP bolo v KEP podpise meno, adresa a rodné číslo, na NFC občianskom je meno, mesto bez adresy a rodné číslo.

V dnešnej dobe fungovať spôsobom “podpísanú prihlášku môžete poslať mailom” tak že vytlačiť jednorázový papier, podpísať odfotiť/skenovať a potom poslať mailom je “zastaralé”.

Už keď štát zaplatil za to aby sa na OP okrem KEP generoval aj Certifikát pre elektronický podpis tak nech to viem použiť.

1 Like

Uz viem, musis nejako vediet nacitat certifikaty zo slotu #2. V slote #1, ktory sa pouziva bezne je len ten na KEP. V druhom slote je ten zdokonaleny a sifrovaci. Aj sa mi s nim podarilo podpisat, ale nie kazdy program toto vie nastavit.

Ale teda toto vyzera trosku podozrivo…

(Zdokonalený) Certifikát pre elektronický podpis na rozdiel od kvalifikovaného obsahuje toto:

X509v3 Extended Key Usage: 
    TLS Web Client Authentication

Možno preto ním Adobe Acrobat nechce podpisovať. Vyrobil som dva certifikáty, ktoré sa líšia len v tamtej jednej položke. S certifikátom nejde.crt Acrobat nepodpisuje, s certifikátom ide.crt podpisuje.

Iným programom (LibreOffice, JSignPdf, pdfsig, …, Autogram?) to nevadí a zdokonaleným certifikátom z občianskeho preukazu podpíšu.

Tie certifikáty sú aj tak nanič. Ak príjemcovia taký podpis overia v Adobe Acrobat Reader, bude vyhodnotený ako neplatný (presnejšie: Platnosť podpisu je NEZNÁMA). Vydávajúca certifikačná autorita SVK eID PCA zrejme nie je na zozname tých dôveryhodných. Veď si skúste môj (platný) zdokonaleny-podpis.pdf overiť.

(Kto takéto podpisy potrebuje overovať, jednoducho pridá autoritu medzi dôveryhodné alebo overuje programom, ktorý ju na zozname má.)

Naše kvalifikované certifikáty sú podpísané autoritou SVK eID ACA2. Tá sa samozrejme nachádza na dôveryhodnom zozname EÚ, (nielen) Adobe Acrobat preto podpisy vyhodnotí ako platné.

1 Like