Dotácie na nákup elektromobilov sa minuli za štyri minúty

Dotácie na nákup elektromobilov sa minuli za štyri minúty. Opakovanú registráciu spustila Slovenská inovačná a energetická agentúra dnes. Problémy z minulého týždňa, keď skolaboval server, sa nezopakovali a šesť miliónov eur vyčlenených na dotácie sa minulo rýchlo. Peniaze po splnení ďalších podmienok dostane 668 žiadateľov, ktorí požiadali o dotáciu na 786 automobilov.

No neviem ako vy, ale toto vyplnit za 4 minuty by som mal problem. Zaujimalo by ma ci napriklad ta captcha dole je v sulade so standardami pristupnosti a okrem toho, kedze ta captcha pomerne nahodne (algoritmus nepozname) vyhodi popup, kde clovek musi oznacovat kadejake obrazky a tym mu to cely proces registracie znacne spomali.

Taktiez si myslim, ze toto je diskriminacne pre ludi, co nemaju take IT zrucnosti (starsi ludia). Naozaj nechapem preco v roku 2019 sme este stale nepochopili, ze takato forma dotacie “kto prv pride ten prv berie” je uplne zly napad.

  1. Prvotny naval to nezvladlo.
  2. Je to zivna poda pre vselijakych hackerov a divne dohody (ked napriklad dopredu poslu ako bude vyzerat formular, maju zasadnu vyhodu)
  3. Je to diskriminacne pre ludi co nemaju velke IT zrucnosti.

Fakt je problem spravit to tak, ze registracia bude otvorena povedzme tyzden a potom sa bude losovat?

1 Like

Ahoj,

zaujimave by bolo vidiet pocet unikatnych uspesnych ziadatelov.

r.

Ach.

Ak ta captcha vyhodi obrazky na oznacovanie len random, tak to je podla mna tiez diskriminacia tych ludi ktorym to vyhodilo, voci tym ktorym to nevyhodilo (aj ked je nemozne povedat komu to vyhodilo a komu nie).

Bol ten formular pristupny pred tym nez to spustili? Nepr. moja sestra ked vybavovali viz do Kanady, tak tiez museli vyplnit nejake online formulare, ktore sa zvykli do 5minut minut. Ale tam mali nejaku sluzbu (neviem ci od statu) kde si to par tyzdnov pred tym, nacvicovali. Proste bol nejaky web formular nanecisto a dokola ho tyzden v kuse robili, aby ked sa to spusti, boli prvy.

1 Like
1 Like

Ta diskusia pod tym prispevkom je tiez dost vyzivna, to mi znova pripomenulo preco uz nemam Facebook :slight_smile:

Kazdopadne je tam pekne vidiet nazor “tiez obcana” ktory si mysli ze na prispevok maju mat narok len ludia s vyssou IT gramotnostou 9predpokladam ze ons a k nim radi, takze mu tato vyhoda vyhovuje).

To ej cely problem Slovenska, vieme ze je to nefer, ale ked sme vo vyhode my, tak sa tomu tesime a budeme to obhajovat.

Podľa mojich skúseností táto reCAPTCHA pop-up vyhodí len vtedy, ak človeka nevie dostatočne overiť na základe iných príznakov, ako napr. že je prihlásený (v rovnakej session) do svojho google konta a pod. Nie som si tým 100% istý, neskúmal som to, len som to odpozoroval - všimol som si že pri načítaní rovnakého webu v inkognito okne popup vyskočí vždy, ale v štandardnom okne takmer nikdy.

Známy (IT zručný) ten formulár skúšal hneď po 12:00 a vypĺňanie mu trvalo asi tie 4 minúty, keďže formulár videl vtedy prvý krát, kontroloval údaje, trochu sa zháčil na jednej z otázok, atď. Potvrdzovací email prišiel cca 4 a pol minúty po 12h s tým, že už bol (ak sme to dobre rátali) cca 100 miest “pod čiarou”. Catpcha mu fungovala hladko t.j. bez popupu.