Digitalny prispevok pre ziakov - 350 eur na HW

Je to inými slovami pilotné overenie digitálneho príspevku na 1. ročníku SŠ v mesiacoch 01.2023 - 06.2023. Digitálny príspevok súvisí s Programom informatizácie školstva do roku 2030 + Akčným plánom. Myšlienka je prevzatá z návrhu digitálneho príspevlu od Inštitútu duševnej práce, ale realizácia je odlišná.

Súvisiace vlákno:

V princípe súhlasím s myšlienkou digitálneho príspevku - podporou pre žiakov a učiteľov, rovnako aj pre každého zamestnanca hocijakého zamestnávateľa. Chcel by som jednoduché, univerzálne, spravodlivé a hospodárne riešenie. Obávam sa, že podpora bude diskriminačná a nespravodlivá (iba pre niektoré cieľové skupiny), zároveň nehospodárna a netransparentná (transfer štátnych peňazí do vyvolených súkromných firiem). Mám vážne pochybnosti, či výzva/projekt splní svoj cieľ.

Štandardy digitálneho vybavenia školy sú v Programe informatizácie školstva do roku 2030, str. 23. Márne som pripomienkoval, že štandardy sú už neaktuálne a nie sú platformovo (technologicky) neutrálne. V programe informatizácie sa spomína NKIVS, ale dodržaná nie je.

V návrhu digitálneho príspevku sa predpokladala podpora len pre niekoľko “štandardných” zostáv, ktoré budú požadovať školy. V tomto kontexte požiadavka “prijímateľ zabezpečí dodržanie technologickej neutrality” je zrejme len povinnou vsuvkou pre verejné obstarávanie, ktoré sa pri realizácii aj tak odignoruje.

1 Like