Digitalny prispevok pre ziakov - 350 eur na HW

Tot ako clena SOIT ma zaujima, co sa mysli pod pojmom “zakladny softver”? V materialoch nevidim, takze zatial berme ze OS resp. cokolvek, bez coho ten HW ani len nenastartuje.

Ale nasiel som tam toto:

prijímateľ zabezpečí dodržanie technologickej neutrality

To ma opat zaujima, ale zial, nijako viac to nie je rozpisane.

Ale teda beriem to tak, ze ak by moje deti nahodou spadali medzi opravnene, tak im napr. PC s Linuxom kupit mozem.

Preco v tom vrtam, cim dufam aspon ciastocne odpoviem na:

Pripomenulo mi to debaty okolo Digitálny príspevok - Inštitút duševnej práce , vid napr. tu: SW vybavenie škôl - #2 by gla

  • jeden rozmer je, ze povedzme ja by som radsej nekupil povedzme MS Windows a MS Office (namiesto toho pouzil Linux a LibreOffice) a tym padom by som mohol kupit lepsie PC alebo viac HW (t.j. PC aj tablet)

  • iny rozmer je, ze povedzme strojar/stavbar potrebuje specificky CAD softver a opat, “zakladny softver” by si teda upravil tak, aby neminal na “kancelarske veci” ktore nepotrebuje

  • obdobne potom elektrotechnici mozno nebudu chciet “klasicke PC” ale mozno by si nakupili nejake mini PC ci “jednocipaky” (tu uz ale potom zrejme narazame na scope vyzvy, t.j. na to, ze ten “dig. prispevok” asi cielni na to “aby sa mali zaci cim pripojit na Zoom” a nie “aby doma mali nejake dig. zariadenie”)

t.j. TL;DR: Debata bola aj o tom, ze kto sa rozhoduje, co presne sa kupi? V zasade rodic/ziak by mali byt ti najpovolanejsie, v druhom rade potom ucitel/skola. Ak by sa rozhodovalo centralne, tak to by bol asi ten najhorsi model (spomenme si, co a ako nakupili pre dochodcov).

A teda EDUNET tu na platforme nema velmi dobru povest (=jedna z velkych/-csich kauz pocas pociatkov Slovensko.Digital). Dufajme teda, ze nasledovnik dopadne lepsie.