Denník NP OpenData 2.0

Moja predstava vztahu Open Data a CSRU, ignorujuc to, ze obcas v CSRU mozu tiect aj tzv. “citlive data” (osobne a pod.), tot kedze by malo platit zakladne “co nie je tajne, je zverejnene”. Predpokladam, ze efektivna implemntacia CSRU a Open Data na strane zdrojovych systemov obnasa jedno API, nadizajnovane a naimplementovane raz s tym, ze jeden deployment/konfiguracia bude poskytovat Open Data rezim, druhy deployment/konfiguracia G2G rezim pricom v mnohych pripadoch nebude medzi Open Data a G2G ziaden alebo len maly obsahovy rozdiel.

Pointov idealneho scenaru je co najviac vytazit vsetky investicie, t.j.:

  • ak ma CSRU fungovat, musi pren niekto v agendovych systemoch urobit API na pristup k datam
    • a ak uz sa robi API pre CSRU, tak za drobnu prirazku sa jednym vrzom da urobit API tak, aby osetrilo aj Open Data use-case (tot co som pisal uz vyssie)
  • ak je (okrem integracii) hlavnou pridanou hodnotou este aj “integracia” a “jednotny pristup” (ze uz nemusim liezt do X dalsich IS/API), tak preco by z toho nemohol benefitovat aj obcan?
    • o.i. je tu “synergia”, ze ked uz data analyzoval ktosi na CSRU napr. z pohladu ochany osobnych udajov, tak uz vie vcelku lahko aj oznacit “nezavadne polozky”
    • a ked uz niekto na CSRU nadizajnoval ETL ci “pipe line” na stotoznovanie ci prevazovanie a pod., tak uz tam vie vcelku efektivne pridat nejaku tu sipecku a skatulku navyse, ktora vygeneruje aj Open Data
  • s tym, ze obcan ma na vyber, ci chce “lepsie data” od CSRU (aj ked mozno s mierne vyssim rizikom vypadku ci chyb) alebo “radsej na istotu” (a mat “raw” data priamo od zdroja)
    • t.j. o.i. motivacia pre CSRU naozaj dodat pridanu hodnotu resp. pre zdrojove systemy neposkytovat v porovnani s CSRU “totalny bordel”
    • alebo inak: ak bude tlak na kvalitu dat v G2G, pricom (s ohladom na cenu CSRU projektov) sa da poredpokladat nejaka citelna pridana hodnota aj zo systemu CSRU, tak treba zabezpecit, aby z nej benefitovala aj Open Data vetva

Podla toho co nakreslili v CR, tak sa blizia k takemuto scenaru, t.j. ze rozdiel medzi “verejny datovy fond” a “Open Data” je minimalny a spociva najma v:

  • dostupna sirsia mnozina dat (t.j. aj osobne ci inak citlive)
  • omnoho lepsie zabezpeceny pristup
    • ale teda neuvazuje sa s podpisovanim, lebo vsak cely system bude cisto statny a G2G a teda naco

A teraz (moje, mozno zle) vnimanie aktualnej nasej situacie:

CSRU podla doterajsich informacii ma zaujem najma:

  1. riesit integracie s kazdym zdrojom dat
  2. nasledne vsetkych pouzivatelov dat smerovat uz len na seba, pricom
    • vnimam snahu v kontexte G2G nepustit nikoho “naokolo”
      • naberie az absurdny rozmer v kontexte samospravy, kde je predstava DCOM asi takato: zdrojovy IS → CSRU → DCOM → konzument v samosprave (aj ten, co uz ma iny ako DCOM agendovy system)
        • a ze co teda v pripade vypadku CSRU alebo DCOM bude robit uradnik v samosprave, to si vie predstavi napr. obcan v Bratislave, kde si ho kvoli komplikovanejsej delbe zodpovednosti mozu kvoili chodniku, parkovisku ci ceste pohadzovat mestska cast, Magistrat a NDS pekne dokolecka
    • vnimam snahu v kontexte G2C ci G2B “hodit” Open Data na niekoho ineho, napr NASES
      • co by bolo neefektivne, lebo teda bude sa duplikovat analyza a integracia dat, navyse ludmi mimo prevadzkovatela a dodavatelov CSRU, t.j. da sa ocakavat “horsie” zdielanie know-how
      • zaroven sa vyrazne znizi re-use investicii do datovych API robenych pre CSRU, lebo sa teda zrejme malokedy prepouziju na Open Data

Toto by som sledoval, lebo v SU CSRU (a teraz ze ktorej? vid nizsie) to vyzeralo na ruzovu zahradu (zrejdnodusene integracie na zdrojove IS, ujednotene/integrovane data, atd.) a cenovky tych projektov su fakt velke. Pricom neskorsia komunikacia tohto typu akoby nas pripravovala na vyrazne menej ruzove vysledky. Ten system stal a este bude stat desiatky mega. Ak len vezme zlava nejake XML a vpravo zabali do JSON (alebo naopak), tak cela zxdovodnenie sa zuzi na “naintegrovali sme vam X zdrojovych systemov na jedno miesto”, ale budeme sa chytat za hlavu, ze aky bordel je v obsahu/datach.

A referencia: To, comu tu ja hovorim CSRU je o.i. toto:

(O.i., lebo si naisto uz nepamatam, ci tie dva su naozaj jedine “follow-up” pre CSRU v OPII.)

2 Likes