Debyrokratizátor 2%

Nespravime nastroj na zjednodusenie byrokracie ohladom 2%? Nastroj by sluzil dvom skupinam:

  1. prijimatelia
  2. darcovia

Motivacia

Moja osobna motivacia je, ze mam updatnut 2% info a dokumenty na webe nasej skolky a uz sa s tym hodinu trapim, lebo ostatni este neupdatli a nemam to od koho opajcovat. :slight_smile:

Pozeral som viacere weby a bud maju prijemcovia len nejaky genericky text + odkaz na dokumenty na danovy urad (co tipujem na malu konverziu) alebo este neupdatli datumy a dokumenty aktualne pre tento rok.

MVP

Ciel c. 1: “Ako prijimatel to chcem raz nasetupovat, embednut na web alebo prilozit link na widget, kde su predvyplnene moje udaje na 2% a uz nikdy viac to neriesit”

Web, na ktorom si clovek zvoli prijimatela a zobrazi sa mu stranka s predvyplnenymi dokumentami (udajmi prijimatela) a navodmi. Web bude mozne embednut na web prijimatela.

Co treba spravit:

  1. jednoduchy vyber prijimatela a zadanie jeho udajov (idealne pomocou Autoformu)
  2. dobre spisane navody
  3. dobre UI pre darcu
    3.1. pri vybere, ktory postup a dokumenty su pre neho
    3.2. na zistenie adresy DU, na ktory treba poslat dokumenty (je na to API v Ekosysteme)?
  4. landing page pre prijimatela
    4.1. zdielanie cez socialne siete a emailom

Dalsi rozvoj

  1. predvyplnanie udajov darcu
  2. elektronicke podpisanie dokumentov a instrukcie ako to poslat cez slovensko.sk (instrukcie mozno aj do MVP?)
  3. moznost prisposobenia (farbicky, fonty?)
  4. moznost pre darcu ulozit si vyplnene udaje na buduci rok + reminder
  5. statistiky
  6. API pre “ICO => vygenerovane dokumenty”

Prosim o spatnu vazbu, pripomienky, napady.

Pridal som tento topic medzi navrhy na rozsirenie Ekosystemu. Mozete hlasovat za tento, pripadne ine navrhy. https://platforma.slovensko.digital/c/platforma/ekosystem/l/top/all

4 Likes

I’m in. Je to bolest, robit 2%.

MVP by som radsej zadefinoval ako “ja, ako prijimatel, chcem mat moznot na svoj web embednut alebo minimalne prilozit link na widget, kde su predvyplnene moje udaje na 2%” plus druha cast “ja, ako darca, chcem vyplnit svoje udaje do predvyplneneho formulara a vysharovat to po socialnych sietach aby aj moji kamosi dali dve percenta”.

Btw, regni tu domenu teraz, lebo ti ju niekto regne, @filip.

3 Likes

Toto by som dal ako verziu 2. MVP by som chcel idealne zrealizovat do mesiaca, aby sa stihali tohtorocne 2%. Domena zalezi na tom, ci to bude oficialne pod ekosystemom alebo ako samostatny projekt. @jsuchal?

Taktiez rad pomozem s frontendom.

Inak v prvej iteracii ako MVP by mozno stacilo daco ako step by step navod co ako vyplnit s par fieldami. Daco ako volby.digital. Neviem kolko ludi/organizacii by si to este teraz stihlo hodit na weby. A taktiez kopa organizacii nema web, na to netreba zabudat.

2 Likes

Ano, MVP musi poskytovat landing page pre organizaciu, kde to bude vsetko mat.

Cize tvoja predstava je, ze sa do toho systemu budu organizacie registrovat, ci odkial pridu data o organizaciach?

Btw co tam treba vsetko vyplnit o organizacii? Som to 2x vyplnal asi, max.

Dobra otazka. Jedna moznost je, ze nebude ziadna registracia, landing page bude mat url [host]/[ico] a dokumenty sa lazy vygeneruju pri ich downloade. Udaje by sme brali z API ekosystemu.

Do dalsich verzii by som dal registraciu AK sa vobec vyskytne nutnost manualne doplnat/opravovat udaje. Ak ano, tak potom budeme riesit ako overit, ze udaje meni opravnena osoba z danej organizacie. Jedna moznost je cez API Zelenej Posty poslat listom na adresu overovaci kod.

Udaje prijimatela:

  • ICO
  • nazov
  • pravna forma
  • ulica
  • supisne/orientacne cislo
  • psc
  • obec

Ako pozrel som ako to ma Dobry Anjel - a tam je vlastne predvyplneny formular (https://www.dobryanjel.sk/download_files/dan/2015/Vyhlasenie_FO_2015_verzia11.pdf). Ale ako realne ja by som to videl tak, ze v MVP ta len pekne prevedie tymi krokmi - da tipy, co treba zadat, pripadne skontroluje veci ako ci existuje adresa a vypluje to vyplneny na podpis pripraveny formular. Ako napriklad mne by to helflo - druha vec je ze mne by helflo aj keby vidim daku ponuku organizacii a co robia - ale to sme uz niekde uplne inde myslim.

Az v dalsej iteracii by som riesil, ze mat DB organizacii alebo daco take.

Na udaje mame Autoform: Automatické výpĺňanie údajov o firmách. · Autoform

1 Like

Ahojte,

toto ide celkom v sulade s nasimi planmi, chcel by som to asi dostat ofiko pod ekosystem.slovensko.digital/sluzby/formulare alebo nieco take.

Co si musime ako prve spisat je cela cesta zakaznika. Hlavne ma teda zaujimaju rozne typy zakaznikov

  • zamestnanec
  • szco (ten co si podava DP sam)
  • firma (tiez si podava DP sam)
  • organizacia co chce toto vyuzit ako nejaky widget (nice to have)

Podla mna sa ten “flow” bude dost lisit kedze vystupom je nieco ine. A obavam sa, ze ten zaver nebude tak easy ako poslat emailom niekam. To treba asi vytlacit, podpisat a poslat zamestnavatelovi alebo prilozit k DP.

Viem si ako minimalnu verziu predstavit url typu ekosystem.slovensko.digital/sluzby/formulare/2percenta?ico=123123 kde ti to predvyplni pre tu organizaciu a ty len dopises svoje udaje a hotovo*.

Vieme ako by mal idealne (ale realisticky) vyzerat ten flow pre tie 3 typy zakaznikov?

2 Likes

Ja by som navrhol aj procesnu debyrokratizaciu. Prijemca 2% sa totiz musi kazdorocne registrovat u notara v obdobi od 1.septembra 2016 do 15.decembra 2016 a dokladat potvrdenia od ZP a SP. Zatial som nenasiel jediny dovod preco platia tieto casove obmedzenia, preco sa musi stale prijemca pre-registrovat a preco su nutne potvrdenia od ZP a SP, ked ich stat vie ziskat, preto navrhujem

  1. Oslovit MV SR aby tieto postupy upravilo
  2. Oslovit UPVII aby ako gestor informatizacie spolu s MV a notarmi zabezpecilo ze nebude potrebne preukazovat udaje od ZP a SP, ktore stat mam alebo ich vie ziskat napr. cez MUK.

Toto je mnou navrhovane MVP az na doplnenie udajov darcu.

Neriesme cely workflow vybavenia 2% ale len tu dokumentovu cast, teda, aby si clovek identifikoval, kto je a nasledne ziskal predvyplnene dokumenty s instrukciou typu “toto daj uctovnicke, toto daj mzdarke, atd.”

@rotteast: Toto je IMHO mimo scope jednoducheho webu na pripravu dokumentov. Ale suhlasim, ze zmena celeho workflow by bola vhodne. Ina optimalizacia by bola moznost pre darcu zvolit, aby DU posielal kazdy rok automaticky 2% vybranej organizacii az dokym to clovek nezrusi alebo organizacia nebude prijimatelom 2%. Mozeme aj o tomto brainstormovat, ale dal by som to do samostatneho topicu.

Toto urcite ano, ale nie v tomto momente. Ako dalsia aktivita urcite.

Je to z toho dovodu, ze je to naviazane na danove obdobia pre danovakov. Tie lehoty su tam na to, aby sa to stihlo do aprila plusminus vsetko spracovat.
Aj tie potvrdenie sa davaju stale nove, lebo vzdy musi mat neziskovka preukazane, ze nema nedoplatky na poistnom a ze ma bankovy ucet + ine podmienky ktore sa musia kazdy rok kontrolovat (nedoplatky na dani, obchodny vestnik a pod.).
Elektronicky si to viem predstavit len zo socialnej poistovne, ktora je technicky OVM, lebo zdravotne poistovne a banky su vseho vsudy sukromne a nemaju povinnost komunikovat s notarom elektronicky.
Znenie zakona a procesy su z roku 2004-2005 pokial si pamatam, preto su poplatne dobe kedy vznikli.

@filip @jsuchal suhlasim ja len aby sa nezabudlo

@Petroff prave preto, ze to je znenie z roku 2004 to treba zmenit. Preco je registracia naviazana na danove obdobia danovakov, podnikatelia sa budu tiez registrovat len od 1.9 do 15.12. lebo potom by danovaci nestihli spracovat ich dan z prijmu? Preco vobec musi byt registracia, ked uz je RPO.
Nedoplatky su samostatna tema, ja to beriem tak ze su to peniaze z mojej cinnosti a mozem sa sam rozhodnut komu ich dam, hoci aj dlznikovi. Tato zauzivana predstava ze to su peniaze statu z dani je podla mna nespravna. A zaroven registre dlznikov su verejne dostupne a zverejnuje ich aj SP aj zdravotky, predokladam ze integracia MUK na tieto registre nepredstavuje problem.

Len chcem upozorniť, že existuje aj Kategória Zamestnanec čo si podáva daňové sám a to v prípade ak má aj iný príjem ako zo závislej činnosti.

Pozrel som si navod na webe nasej skolky a spisal som navrh workflow z pohladu danovnikov: Debyrokratizátor 2% - Google Docs

Neskor doplnim workflow z pohladu prijemcu (pripadne doplnte hocikto, kto mate viac skusenosti z tejto strany) a otvorene otazky.

2 Likes

Workflow z pohladu prijemcu (maleho OZ):
kazdy rok som:

  • poslal mail do socialnej poistovne, aby mi pripravili potvrdenie, oni mi za nejaky cas odpisali ze si mam pon prist kontakty na socpoist.sk, pre mna bratislavamesto@socpoist.sk )

Dobrý deň,

prosím vystaviť potvrdenie o tom, že naše občianske združenie nemá zamestnancov a nemá voči SP žiadne dlžnosti (kvôli registrácii na 2% z DP).

Po potvrdenie prídem osobne na Záhradnícku.

nazov OZ, adresa, ICO, DIC

  • zastavil sa v banke po potvrdenie o ucte
  • to cele zaniesol k notarovi, kde kedze som chodil kazdy rok, uz mali stanovy atd. takze som len zaplatil poplatok (~50E), podpisal lajstro a bolo.

Prva iteracia bola samozrejme komplikovanejsia.

Inac vela informacii je na stranke rozhodni.sk.

Aktualny zoznam prijimatelov ktory spravuje Notarska komora.
Mozno je to v ekosysteme, netusim, ani ci maju nejake rozumnejsie API.

Na notarskej stranke je aj vyhladavanie notarskych uradov, mozno by sa dalo poradit najblizsi.

1 Like

Diky za spisanie tvojej skusenosti.

Potvrdenie zo zdravotnej poistovne netreba?
Ak ides k notarovi, ktory nema tvoje stanovy, tak ich treba doniest? Je tam este nejaky dokument, ktory treba priniest/poslat notarovi alebo niekde inde?

Ked uz si zapisany v zozname prijemcov, tak co nasledne riesis? Predpokladam, ze oslovis ludi, aby prispeli + niektori prijemcovia to daju na svoj web, co znamena, ze updatnu informacie o datumoch a dokumenty na stiahnutie. Niektori prijemcovia pripravia predvyplnene dokumenty. Je tam este nieco v tejto “zdielaco/fundraisingovej” faze co treba spravit, pripadne co zerie cas a dalo by sa to automatizovat?

Na inspiraciu: AFP to ma spravene celkom dobre - http://3minuty.fair-play.sk/