Debian 10, Ubuntu 18.04 a DSigner

U mna na Ubuntu 20.04 som musel nainstalovat:

openjdk-8-jre
icedtea-netx-common_1.6.2-3.1ubuntu3_all.deb
icedtea-netx_1.6.2-3.1ubuntu3_amd64.deb
(stara verzia icedtea-netx_1.6.2 z archivu Index of /ubuntu/pool/universe/i/icedtea-web )

Potom nainstalovat aplikaciu eID a DLauncher.

Pri podpisovani mi to hadzalo chybu:
“Zavazna chyba, nepodarilo sa zistit informaciu o stave…”

tu som odstranil zmenou vlastnika adresara .ditec v home, lebo tam ma pristup iba root, co je trochu divne:

takze v home adresari
sudo chown -R uzivatel:uzivatel .ditec

potom uz podpisovanie funguje…

Ano na zakladne podpisovanie XML formularov/dokumentov by to malo stacit. Otazkou su webkit zalezitosti.
Zial neviem o stranke kde by sa to dalo testovat :frowning:
ps. v poslednej dobe podpisovanie trva strasne dlho, neviem ci slovensko.sk ma problem, ale pri nacitavani komponentov je to proste na roky. (dnes pokial mi zobrazil preview DPH formularu to bolo hadam aj 10min)

1 Like

Ano, toto sa presne deje aj mne @Vladimir_Faltan vieme to hlasit NASESu?

Už to riešime
Lepšie služby

1 Like

prišla odpoveď nases,odpísal som im, že to nie je ojedinelý problém
ak viete podrobnejšie opísať, bolo by super

citujem nases nižšie
V nases neevidujeme spomínané problémy. Kontrolovali to aj s kontaktným centrom.

Nevieme to podľa daných informácií inak vyhodnotiť, ako že pôjde zrejme o problém na strane občana.

Ideálne by bolo, ak s tým má dlhodobé problémy, aby sa spojil s kontaktným centrom a s nimi to skúsil vyriešiť. Vyžiadajú od neho viac technických informácií.

Ja to viem opisat. Ked kliknem v schranke na podpisat, tak sa otvori java web launcher a stahuju sa komponenty zufalo dlho. Najprv som si myslel, ze to je nejake moje pripojenie, ale nie. Vsetko ostatne ide rychlo. Stalo sa mi to uz 3x, ale je to uplne nahodne. Raz to ide, potom to laguje.

poslal som nases

ja to pocitujem presne tak isto ako @jsuchal. Povodne som si myslel, ze som si pri pokusoch rozbehat Webkit a podpisovanie HTML dokumentov nieco rozkonfiguroval.
Nie som Java programator ale v logoch mam napr taketo:

java.lang.ClassNotFoundException: sk.ditec.zep.dsigner.xades.config.config.package-info

Ked som si dal vyfiltrovat z logu len tieto NotFoundExceptions tak tu je zoznam:

java.lang.ClassNotFoundException: org.apache.tomcat.jni.SSL
java.lang.ClassNotFoundException: javassist.ClassPath
java.lang.ClassNotFoundException: org/apache/xml/security/resource/xmlsecurity
java.lang.ClassNotFoundException: org/apache/xml/security/resource/xmlsecurity_en
java.lang.ClassNotFoundException: org/apache/xml/security/resource/xmlsecurity_en_US
java.lang.ClassNotFoundException: sk.ditec.zep.dsigner.xades.config.plugins.package-info
java.lang.ClassNotFoundException: sk.ditec.zep.dsigner.xades.config.signaturepolicies.package-info
java.lang.ClassNotFoundException: sk.ditec.zep.dsigner.xades.config.certificatefilter.package-info
java.lang.ClassNotFoundException: sk.ditec.zep.dsigner.xades.config.config.package-info
java.lang.ClassNotFoundException: org.apache.xerces.impl.xpath.regex.message
java.lang.ClassNotFoundException: org.apache.xerces.impl.xpath.regex.message_en
java.lang.ClassNotFoundException: org.apache.xerces.impl.xpath.regex.message_en_US
java.lang.ClassNotFoundException: org.apache.xerces.impl.msg.XMLMessages
java.lang.ClassNotFoundException: org.apache.xerces.impl.msg.XMLMessages_en
java.lang.ClassNotFoundException: org.apache.xerces.impl.msg.XMLMessages_en_US
java.lang.ClassNotFoundException: sk.ditec.zep.dsigner.xades.messages.messages
java.lang.ClassNotFoundException: sk.ditec.zep.dsigner.xades.messages.messages_sk
java.lang.ClassNotFoundException: sk.ditec.zep.dsigner.xades.plugins.xmlplugin.messages.messages
java.lang.ClassNotFoundException: sk.ditec.zep.dsigner.xades.plugins.xmlplugin.messages.messages_sk
java.lang.ClassNotFoundException: sk.ditec.zep.dsigner.xades.config.providers.package-info

ale ako vravim, kludne to moze byt konfiguracny fail na mojej strane.

na náš podnet načítanie podpisového komponentu prišiel tip na problém z nases

  • Odporúčam odskúšať s Java verziou podpisovača

- Potenciálny problém v antivire

- Problém s firewallom 800c*

Zdravim,

  • Antivir nemam ziadny, pouzivam Debian Stable (10.8)
  • Firewall nemam ziadny

“Java verzia podpisovaca” je co ?

Mam pocit, ze tato odpoved na nas problem bola vyhotovena nahodnym vyberom z balicka tzv. “spomalovacie kolecko” odpovedi.

2 Likes

to je tazke, kedze Oracle postavilo licencnu zmluvu medzi firmou Oracle a koncovým userom …

Inak neviete preco to vzdy kazdy krat stahuje toto?

image

To priznam sa ze vobec neviem, ale dnes som potreboval podpisat jedno danove a pocas toho ako ako sa to stahovalo tak som stihol spustit gimp, spravit screenshot a dat sem.
Untitled

Co sa rychlosti tyka, tak cely tento post som napisal a este stale nemam okno s preview co podpisujem to s title D.Signer/XAdES Java
Momentalne v logu je error:

[ITW-JAVAWS][ERROR_DEBUG][Fri Mar 05 16:14:48 CET 2021][net.sourceforge.jnlp.runtime.JNLPClassLoader.loadClass(JNLPClassLoader.java:1601)] NETX Thread# 41926633, name nioEventLoopGroup-4-1: java.lang.ClassNotFoundException: sk.ditec.zep.dsigner.xades.plugins.xmlplugin.messages.messages

1 Like

Priblizne po 5min mi nabelo okno a error mam nasledovny:

[ITW-JAVAWS][ERROR_DEBUG][Fri Mar 05 16:16:30 CET 2021][net.sourceforge.jnlp.runtime.JNLPClassLoader.loadClass(JNLPClassLoader.java:1601)] NETX Thread# 31f246d0, name AWT-EventQueue-2: java.lang.ClassNotFoundException: sk.ditec.zep.dsigner.xades.config.providers.package-info

Tam uz potom samotne podpisanie bolo celkom ok.

Inac samotny logfile k tejto session ma skoro 1MB a 5379 riadkov. (viem poslat)

Potvrduzjem, ze tento navod mi zafungoval na Ubuntu 20.04, dakujem.

Arch linux openjdk + icedtea

openjdk version “1.8.0_282” + icedtea 1.8.3
po nakopnuti D.Signer a 5 minutach stahovania balickov sa konecne zobrazi samotna appka, ktora mi pise ze podpisat sa neda

Chyba pri zobrazeni HTML vizualizacie XML dokumentu! Podpisanie nie je mozne!

odpoved podpory

pre odstránenie chyby elektronického podpisovania prosím postupujte nasledovne:

kombináciu IcedTea + OpenJDK nepodporujeme, keďže rozbiehanie býva občas problematické.
Preto treba použiť Oracle Java 8, x64 pre linux (vo formáte tar.gz) , niekam rozbaliť, napr. do /opt a zaregistrovať.

Pr.
wget https://javadl.oracle.com/webapps/download/AutoDL?BundleId=243727_61ae65e088624f5aaa0b1d2d801acb16

sudo tar -zxvf AutoDL?BundleId=243727_61ae65e088624f5aaa0b1d2d801acb16 -C /opt

sudo update-alternatives --install /usr/bin/javaws javaws /opt/jre1.8.0_271/bin/javaws 1

alebo:
sudo update-alternatives --install /usr/bin/javaws javaws /home/jan/jre1.8.0_281/bin/javaws 1

niekto nejake napady co ine okrem oracle javy by som mohol skusit? :slight_smile:

Podla mna to je o tom ze nemas to OpenJFX a preto HTML vizualizacia nejde. Kde si to skusal? Lebo ja hladam taku testovaciu page :slight_smile:
Resp aky formular sa snazis podpisat

Mne sa táto konkrétna chyba objavila pri pokuse o podpísanie podania na katastri. Inak na slovensko.sk mi to ide.

podobne ako vlki, zmena udajov na katastri konkretne https://kataster.skgeodesy.sk/eskn-portal/zmena-udajov/ucastnici
potrebujes/chces aby som nieco vyskusal a odchytil nejake logy predtym ako si skusim openjfx nainstalovat?

Pozri post od @andrewsh ohladom instalacie openjfx. On vravi, ze ked ho nainstaluje tak mu to ide. Ja som skusal a mne neslo (to bola vyzva BSK).

Mne openjfx podľa závislostí nainštaluje aj libopenjfx-java, súčasťou ktorého je súbor /usr/share/java/javafx-web-11.jar. Keď sa pozriem dnu, je tam javafx/scene/web/WebView.class. Podľa mňa to bude tým, že používa to format Java class 54, ktorý je od Java 10. Pozrel som sa changelog a vyzerá, že asi to bolo tak od prvej 11-ky.

Samotna vyzva je uz dole takze to neviem dalej odladit u mna na notebooku. Ja som skusal aktualne jfx, starsie jfx ale nejak mi to nezabralo. Nakoniec som to vzdal a zohnal si komp s windows.