Dátové centrum obcí a miest

Jasne, môžete sa spýtať a keď nájdete toho čo bude vedieť odpovedať dajte vedieť aj mne :-), trochu humoru, žiaľ neviem, radi by sme čo najskôr, stále sa na tom pracuje, nie je to jednoduché.

tu sú celkom dobré nápady a žiaľ aj niekoľko nepresností. 1. Obce sa už dávno spájajú pre vyriešenie niektorých kompetencií. Tvoria sa tzv Spoločné obecné úrady. Riešia agendu pre niekoľko obcí. Prax ich k tomu dovedie.
2. Menej SW a HW typu DCOM, DCOM je v cloude a jelen jeden, a je jedno koľkojeobcí, Obce sú v tzv tenante, teda je jeden SW a každá obec má samostatný, nazvime to okruh, Ked sa hlásite do internet bankingu, nemáte vlastný SW ale rovnaký ako ostatní zákazníci len vidíte len svoje veci.

Ja to až tak tragicky nevnímam, dôvod je, že život na niektorých obciach je trošku iný ako v mestách, treba byť trpezlivý.

poznáte myslenie na obciach? nemyslím len starostov, ale normálnych ľudí. Naozaj si myslíte, že ušetrenie penazí je pre nich dôležitejšie ako pocit, že sú nezávislí od okolitých obcí a rozhodujú o sebe sami? Obava že tzv stredisková obec rozhodne o nich napríklad v otázke vytvorenia skládky, premiestnenia neprispôsobivých spoluobčanov, pridelenia väčšieho množstva penazí na rekonštrukciu verejného osvetlenie v strediskovej obci na úkor tej pripojenej…táto obava ich zatiaľ drží samostatne. Ten proces zgrupovania nastane, ale myslím, že ešte to chvíľku potrvá.

1 Like

Kedze IANAL, tak mi vrta v hlave, ako mozu na OPIS projekt vyberat “mimoriadny členský príspevok”. Vsak nech skratka uctuju prevadzku a povedia, co je v nej (elektrina, konektivita, systemak, …).

toto je ale uplne jasny podvod. Vacsina starostov, ani nevie za co plati. A to su znaky podvodu. Okrem toho ze je to nekala praktika, ktora umelo znizuje cenu niektorych IT produktov a nici tym konkurenciu …

Vážení páni,
som človek, ktorý sa nadmieru podieľal na rozšírení projektu DCOM na Slovensku.
Vaše tvrdenia sú, tak ako mnohé iné, nepresné a pre mňa osobne v prípade použitia slova „podvod“ aj urážlivé.
Strávil som niekoľko rokov „evanjelizáciou“ samosprávy o problematike elektronizácie verejnej správy.
Je mi jasné, že vy veľmi dobre viete čo má elektronizácia priniesť, ale dovoľte mi aby som vyjadril presvedčenie, že vôbec nepoznáte prostredie samosprávy, rozhodovacie právomoci, kompetencie starostov a vôbec prostredie tohto zákazníka.
Ako príklad opodstatnenosti môjho tvrdenia poukážem na spomínaný „mimoriadny členský príspevok“. Ten sa totiž nevyberá za prevádzku projektu postaveného z prostriedkov OPIS. Vyberá sa na prevádzku združenia DEUS, ktorého úlohou je napomáhať rozvoju elektronizácie samosprávy. Projekt DCOM je síce významnou časťou našej činnosti, ale zďaleka nie jedinou. A je to príspevok nášho zriaďovateľa, teda samosprávy. A keďže sa samospráva riadi určitými pravidlami, takýto poplatok musí byť schválený na Rade ZMOS, čo je orgán ZMOS, ktorý sa pravidelne stretáva a tvorí ho cca 120 vybraných starostiek, starostov, primátoriek a primátorov z celého Slovenska.
Som pripravený Vám poskytnúť akékoľvek informácie o tomto projekte alebo lepšie povedané o združení DEUS a rád sa s Vami aj osobne stretnem a budem investovať čas do rozumnej diskusie bez nepresných tvrdení a prípadných neopodstatnených urážok.

2 Likes

@Rudo_Horvath máte pravdu, že nie som (ak to bolo určené mne) úplne doma v procesoch samosprávy. Ani sa netvárim, že som. Ale tento názor som počul od starostov (konkrétne dvoch), ktorým sa to aleže vôbec nepáči. Ja som sa len s ich názorom stotožnil. Pretože ak sa vyberá príspevok “na prevádzku združenia DEUS, ktorého úlohou je napomáhať rozvoju elektronizácie samosprávy” tak to sa NEMOZE volat MIMORIADNY CLENSKY PRISPEVOK ZMOS. Presne tymto sa narusa transparentnost a aj hospodarska sutaz. Ak by sa prispevok volal “na prevadzku DEUS” , tak by bolo minimalne zo strany transparentnosti vsetko v poriadku. Ale rad sa stretnem. Mozme si pisat v sprave…

1 Like

Detailne som odpovedal v sprave, len pre vysvetlenie pre ostatnych, Poplatok sa presne vola ako to napisal p. Kuchar, je to mimoriadny clensky prispevok na prevadzku DEUS, tu som nepouzival presne vyjadrenie, nepovazoval som to za dolezite. Schvalili ho starostovia a presny popis pouzitia bol predlozeny v dovodovej sprave, ktoru nasledne schvalil prislusny organ ZMOS.

1 Like

NKU vykonal kontrolu v DEUS: https://www.nku.gov.sk/documents/10157/265201/96489--110.pdf
DEUS rozporoval kontrolu: Prevádzkovateľovi e-služieb pre obce sa nepáčia závery NKÚ, má i stanovisko ministerstva

Predmet kontroly NKU: Preveriť financovanie programu informatizácie miestnej územnej samosprávy. Overiť,či procesy, ktoré vykonáva Združenie DEUS,vychádzajú zo stratégie elektronických služieb a ich efektívneho poskytovanie územnej samospráve. Možnosti realizácie projektu DCOM+ a posúdenie prepojiteľnosti kľúčových dokumentov (reformný zámer, ŠU, SWOT analýza) so Stratégiou informatizácie miestnej územnej samosprávy 2017 –2022 a Národnou koncepciou informatizácie verejnej správy. Posúdiť udržateľnosť výsledkov projektov(DCOM a DCOM+).

Ako som si tú správu prečítal, vôbec sa tomu predmetu akoby nevenovali. Riešili tam v podstate iba účtovníctvo. Dosť slabé, keďže predseda NKU kedysi hlásal, že toto už robiť nebudú. Úplne to zabili chybami v inventúrnych súpisoch :slight_smile:

Odporúčanie NKU: Za účelom dosiahnutia maximálnej efektívnosti je potrebné brať do úvahy zabezpečenie jeho plného využívania pre všetky mestá a obce.

A tu sa už obávam, že by sa takto monopolizoval trh. NKU ako štátny orgán by nemal hovoriť, čo samosprávy majú alebo nemajú robiť (Európska charta samosprávy). Okrem toho, na trhu pôsobia aj komerční hráči (Lomtec) - čo by na to povedal taký protimonopolný úrad?

2 Likes

“Sialeny napad”: DCOM ako Open Source.

IMHO povacsinou zmes "custom kodu " a “komercnych skatul” a teda (s ohladom na zdavy rozum ale aj novy navrh zakona o eGov) velmi dobry kandidat na to, aby ten kod bol Open Source.

O.i. napr. ta vytka NBU (“jeho plného využívania pre všetky mestá a obce”) by bola realnejsia (a bez naburavania konkurencneho prostredia) ak by povedzme spominany Lomtec alebo ktokolvek iny mohol za lacny peniaz vybrat z DCOM-u uz hotove veci a nasadit ich u non-DCOM obci. (Pricom dodavatel DCOM-u by namietky mat nemal, kedze cele man-days na vyvoj DCOM ma IMHO plne pokryte z penazi danovych poplatnikov.)

2 Likes

Ako písal uživateľ @Martin_Turcek: “Od DEUS som sa snažil si vypýtať doklady z verejného obstarávania k hlavnému tendru na DCOM, ale ponuky mi odmietli sprístupniť, lebo ide o obchodné tajomstvo. Zdôvodnenie, prečo ide o obchodné tajomstvo - dodávateľ odmietol udeliť súhlas so sprístupnením ponuky.”

Aká je pravdepodobnosť, že poskytnú zdrojové kódy? :slight_smile:

Pesimisticky odhad je 0.1%, optimisticky 99.9%.

Reálny: 1 % :slight_smile: