Dáta vestníka verejného obstarávania

Na to som celkom zvedavý.

kedze tu uz bolo dlho ticho tak si spravim male self promo :slight_smile: spracovane su konecne aj vyhlasene obstaravania, mam v plane neskor spravit nejake porovnania…ak by niekoho nejaka analyza zaujimala nech da inspiraciu kludne

taktiez tam zapracujem notifikacie mailove, nech sa to da mat aj bez komplikovanych komercnych sluzieb :slight_smile:

https://www.uvostat.sk/vyhlasene-obstaravania

tu su prve cisla…vacsina obstaravani ponuka 10 az 50 dni (najviac okolo 20ky) vratane vikendov na zaslanie ponuk

1 Like

Ked uz mam tie data z vyhlasenych obstaravani, porovnal som phz s finalnou sumou a vyslo z toho vyse 1000 sutazi, kde bola na cent presna
https://www.uvostat.sk/blog/ked-obstaravanie-neprinasa-ziadnu-usporu

1 Like

Nebudú to nejaké špeciálne? Toto sa mi fakt nezdá.

Ale keď to už máš nevieš pozrieť skôr tie it projekty povedzme nad milión a urobiť nejaký percentuálny histogram že “koľko sa ušetrilo”?

cast tam je nakup energii, stravovacich sluzieb, ci rozne lesnicke sluzby
plus dalsia cast su sukromne firmy nakupuju cez eufondy
potom zakazky, kde vidim ze v original vyhlaseni bola jedna suma, vo vysledku phz navysili a final suma sa zhoduje s prvotne vyhlasenou

zaujimaju ta it projekty od nejakej doby, ci celkovo? viem to kuknut

Nechce sa mi tomu venovať detailnejšie, resp. nemám na to časový priestor, ale rád by som upozornil na to, že existujú aj obstarávania, výsledkom ktorých je rámcová dohoda, v ktorých je často uvedené, že rámcová dohoda sa uzatvára do vyčerpania PHZ alebo do dátumu XYZ, podľa toho čo nastane skôr.

V týchto prípadoch bude vždy v oznámení o výsledku uvedená suma rovnajúca sa PHZ, to neznamená, že bude v tejto výške aj fakturovaná. Taktiež, keď sa obstaráva rámcová dohoda s viacerými účastníkmi s opätovným otvorením a budú prebiehať minisúťaže (opätovné otvárania) - po vyzmluvnení RD sú často v oznámení o výsledku sumy rovnajúce sa PHZ (taktiež možno DNS, …).

Čísla bez kontextu sú len čísla, ktoré môžu zavádzať … Ak ste porovnávali PHZ a skutočné fakturované sumy, tak sú Vaše štatistiky správne, ak ste porovnávali PHZ v oznámení o vyhlásení VO a sumy v oznámení o výsledku, tak to môže byť veľmi nepresné.

Ale ako som písal, nejdem sa tomu venovať, len som mal potrebu poukázať na jeden možný zdroj chyby v tejto štatistike.

4 Likes

z tych 1249 bolo 496 oznacenych ako ramcova dohoda
takze nam ostava 753 sutazi ktore neboli oznacene ako ramcovka - ak ich je viac a neboli spravne oznacene (co sa stava) tak to patri do kategorie nekvalitne data

robil som random check a vidim tam stavebne prace obce na nejaku malu vec, vidim tam eufondove nakupy strojov sukromnymi firmami atd

mozem spravit prepocty bez ramcoviek, z coho pocitam ze vypadnu nakupy energii ktore tam vidim

Ad napr. eurofondy (ale nie len):

Ak je PHZ podhodnotená (napr. sa vyhlási zákazka s PHZ = X EUR, lebo X je uvedené v NFP) ale vie sa, že táto PHZ je nereálna, príde zopár ponúk, každá z nich je nad PHZ ale iba jedna ponuka je rovná PHZ (niekto to riskne, vie že nižšie nechce ísť - šak možno budú dodatky, ale vyššie tiež nie, lebo v SP je napísané, že verejný obstarávateľ si vyhradzuje právo neprijať ponuku, ak bude nad PHZ …)

To je ďalší prípad, kedy PHZ == vyzmluvnená cena a nehovorí to nič o tom, že súťaž bola “pro forma”.
Možno je to práve naopak, že niektoré z tých prípadov, keď PHZ == vyzmluvnená cena sú veľmi výhodné pre štát/obec … lebo bola podhodnotená PHZ a aj napriek tomu to niekto riskol a skúsi to za danú cenu dodať (alebo sa čoskoro ozve že chce dodatok :slight_smile: - kalkuluje s tým )

Samozrejme, jedna z možnosti interpretácie je aj tá, že ponuky nad PHZ boli len krycie, aby vyvolený vyhral. Dva totálne rozdielne prípady - jeden - podhodnotená PHZ … nereálne očakávania a druhá - nekalá súťaž. Navonok to vyzerá rovnako - PHZ == vyzmluvnená cena.

Iný prípad, zákazka je vyhlásená na nejaký tovar (stroj) a očakáva sa aukcia. Príde len jedna ponuka s cenou == PHZ, však bude aukcia, budeme znižovať počas aukcie. No počas aukcie uchádzač zistí, že ho nikto neprebíja, lebo je v aukcii sám a aukcia skončí s cenou s akou začala (=PHZ) (relevantná otázka - prečo je tam sám)

Možno by som našiel aj ďalšie scenáre, no ako som naznačoval už skôr, vo všeobecnosti si myslím, že jediné čo sa dá tvrdiť je, že sa identifikovalo XYZ prípadov, pri ktorých PHZ == vyzmluvnená cena. To je všetko. Je odvážne tvrdiť, že sú to “pro-forma” súťaže. Niektoré určite sú, ale ja by som si netrúfol zo štatistických dát povedať aké percento z nich to je …

Jediné čo sa snažím povedať, že buďme opatrní pri interpretácii čísel, ak nepoznáme kontext.

2 Likes

to pro forma som preto daval do uvodzoviek, ale ok vyhodil som to odtial :slight_smile:
taktiez som spravil prepocty a vyhodil odtial uplne ramcovky, takze uz su nove cisla, je to “len” 600mega ale co je horsie, suma eurofondovych sutazi sa moc nezmensila, takze skoro polka z toho su eufondove veci

to ze je malo sutaziach tam aj pisem, takze ak ich maju malo, pride mi to chyba obstaravatelov, ze zle nastavili sutaz

ale dik za pripomienky :slight_smile:

vsimol som si v poslednej dobe, ze mi job co mi kazdy den taha a procesuje xmlka z data.gov.sk hadze obcasne 503, service unavailable ked sa snazim otvorit xml

neviete niekto ci ma problem data.gov.sk posledne mesiace?