Dáta vestníka verejného obstarávania

Dnes som mal stretnutie s veducim IT na UVO. Urad je ochotny spolupracovat na zlepsovani dat, akurat ze export dat a celkovo IS kde sa tie data vkladaju do formularov ma na starosti kontrahovana firma DIMANO, takze kazdu zmenu musia im zadat samozrejme za urcity obnos penazi :slight_smile: Tak sme sa dohodli ze skusime nejake malicke zmeny, ktore by dodavatel mohol byt schopny a ochotny lahko implementovat (ako napr unique ID pre kazdy zaznam v xml exporte)
Zaroven som sa dohodol ze pripravim na uvostat.sk ten report chyb ako je navrhnute vyssie, ktory im budem posielat a oni to budu mat ako jednu z pak na dodavatela, ze ak je niekde vela chyb (napr spomenuta DPH) tak miesto free text pola tam daju dropdown s DPH, aku aktualne zakon povoluje a pod.
Pytal som sa aj na ten “iny” export, co bol spominany ze maju. Sef nevie o ziadnom inom exporte, tak ak by mi vedel niekto specifikovat odkial/od koho ma konkretnu informaciu, vie sa popytat a mozno vyzistit ze existuje nieco o com ani on nema sajnu.

Zatial to vyzera celkom pozitivne na to kolko tam je legislativnych prekazok, ktore mi boli objasnene (napr nemoznost len tak integrovat formular uvo s ORSR a pod), tak uvidime kam sa dostaneme.

2 Likes

…pre inspriraciu tu len taka ukazka, ze co sa da z ITMS2014+ OpenData API ziskat o konkretnom VO:

{
“centralneObstaravanie”: false,
“cisloVestnika”: “39/2014”,
“cisloZverejneniaVoVestniku”: “2506 - WYP”,
“createdAt”: “2015-11-23T19:25:28.679Z”,
“datumZverejneniaVoVestniku”: “2014-02-25T00:00:00Z”,
“doplnujucePredmetyHlavnySlovnik”: [
{
“id”: 6940,
“kodZdroj”: “45259100-8”,
“nazov”: “Opravy a údržba čističiek odpadových vôd”
}
],
“druhZakazky”: {
“id”: 3,
“nazov”: “Stavebné práce”
},
“hlavnyPredmetHlavnySlovnik”: {
“id”: 6902,
“kodZdroj”: “45252130-8”,
“nazov”: “Zariadenie čističiek odpadovej vody”
},
“href”: “/v2/verejneObstaravania/2”,
“id”: 2,
“kod”: “VO66152197”,
“kriteriumNaVyhodnoteniePonuk”: “NAJNIZSIA_CENA”,
“lehotaNaPredkladaniePonuk”: “2014-03-14T09:30:00Z”,
“lehotaNaPredkladanieZiadostiOUcast”: “2014-03-14T09:30:00Z”,
“metodaVo”: {
“id”: 2,
“kodZdroj”: “mvo_2”,
“nazov”: “Podlimitná zákazka”
},
“nazov”: “Rozšírenie kapacity ČOV Lozorno”,
“obmedzeniePoctuUchadzacov”: false,
“obstaravatelSubjekt”: {
“href”: “/v2/subjekty/100184”,
“id”: 100184
},
“operacneProgramy”: [
{
“href”: “/v2/operacneProgramy/1”,
“id”: 1
}
],
“pocetPrijatychPonuk”: 3,
“pocetVylucenychPonuk”: 0,
“postupObstaravania”: {
“id”: 9,
“nazov”: “Podlimitná zákazka podľa zákona č. 25/2006 Z. z.”
},
“predchadzajuceOznamenie”: false,
“predpokladanaHodnotaZakazky”: 328405,
“projekty”: [
{
“href”: “/v2/projekty/ukoncene/70”,
“id”: 70
}
],
“stav”: “Ukončené”,
“trvanieZakazkyHodnota”: 2,
“trvanieZakazkyMernaJednotka”: “MESIAC”,
“uctovneDoklady”: [
{
“href”: “/v2/uctovneDoklady/3172”,
“id”: 3172
}
],
“updatedAt”: “2016-11-14T11:22:23.307Z”,
“urlOdkazOznamenie”: “https://www2.uvo.gov.sk/evestnik/-/vestnik/234016”,
“zadavanieZakazkyVMeneInychObstaravatelov”: false,
“zadavatel”: {
“dic”: “2020643669”,
“href”: “/v2/subjekty/100184”,
“ico”: “00304905”,
“id”: 100184
},
“zakazkaRozdelenaNaViacCasti”: false,
“zverejneneVoVestnikuEU”: false
}

…a tu pre insipraciu co sa da ziskat o zmluve, ktora z VO vyplyva:

{
“celkovaSumaZmluvy”: 341774.34,
“createdAt”: “0001-01-01T00:00:00Z”,
“datumPlatnosti”: “2014-04-24T00:00:00Z”,
“datumUcinnosti”: “2014-04-28T00:00:00Z”,
“dodavatelia”: [
{
“dodavatelDodavatelObstaravatel”: {
“href”: “/v2/dodavatelia/260”,
“id”: 260
},
“jeHlavnyDodavatel”: true
}
],
“href”: “/v2/zmluvaVerejneObstaravanie/342”,
“id”: 342,
“kod”: “VO66152197001”,
“nazov”: “Zmluva o dielo”,
“predmetZmluvy”: "

Zmluva o dielo “Rozšírenie kapacity ČOV Lozorno”, predmetom ktorej je:
- realizačný projekt technologickej časti
- dodávka strojnotechnologického a elektrického zariadenia
- výstavba a montáž kompletného strojnotechnologického a elektrického zariadenia vrátane vykonania individuálnych a komplexných skúšok
- služby po montáži: vypracovanie projektu skutočného vyhotovenia, vypracovanie doplnku prevádzkového poriadku, vypracovanie východiskovej správy o odbornej prehliadke a skúške elektrického zariadenia
- záručný servis počas 24 mesiacov od ukončenia montáže.
 
",
“sumaBezDph”: 284811.95,
“urlOdkazNaZmluvu”: “http://www.lozorno.sk/documents/dokumenty24//zmluva-o-dielo-hydrotech-as-2014-04-24.pdf
}

viac info tu:
https://opendata.itms2014.sk/swagger/?url=/v2/swagger.json#/vo

2 Likes

Kde je vola, tam je cesta… pracoval som v DIMANO a viem, ze ta cesta a je lahsia ako sa zda a rad vidim, ze sa tato tema XML opat otvorila

To ma potesi ak zo strany firmy DIMANO bude ochota. Otazka znie, myslis ze je mozne aby uverejnili kompletnu strukturu s opisom vsetkych tych xml co exportuju? Ako mi bolo povedane zmluva je postavena ze DIMANO je vlastnik zdrojovych kodov atd takze na UVO mi nevedeli k tomu moc nepovedat

Tazko povedat, ja ako inzinier v tom problem nevidim, ale este je tam zakaznik (uvo) a dimano (ci uz pm alebo obchod). Treba spravit konstruktivne strenutie(-ia) a potom sa uvidi.

data vlastni kto? UVO ci dodavatel riesenia?

data by malo vlastnit UVO

neviem aky je dopyt po datach, potreba ich aktualnosti a ako casto sa publikuje novy vestnik…ale nestacilo by na zaciatok napisat par selectov a takto vyskladat datasety za UVO…raz tyzdenne ich spustit a manualne publikovat dataset?..

Ako mi bolo vysvetlene tak na UVO nemaju na nejaku pracu s tymi datami cloveka. Ak to spravne chapem tak formalne je vlastnikom dat UVO, ale realne strukturu DB atd nik z nich interne neovlada, ale vsetko ma pod palcom externy dodavatel, takze novy dataset realne znamena ze niekto zada poziadavku typu chcem takyto dataset, zada sa to dodavatelovi a ten vytvori novy dataset, co samozrejme stoji peniaze.

Bez znalosti struktury DB im asi nik z nas externe nenapise nejaky select

Vestnik sa publikuje kazdy den

…trocha offtopic…toto je realny problem informatizacie…vidim to teraz castejsie…externisti vedia o problematike viac aj po par tyzcdnoch ako interni ludia, ktori tam su uz roky…a potom externista je nenahraditelny, robi rozhodnutia za organizaciu, ktora si ho najala…

…ti garantujem, ze keby ti dali DB a databazovy model, tak do par dni to nastudujes a pripravis pekny dataset :)…

2 Likes

Pokial viem tak data vzdy patria organizacii, videl si niekde opak?

Pozor, nie vsetky data su verejne, cize to najprv treba poriadne spracovat na strane vlastnika.
Navyse prisup k cudzej internej db nie je nikdy dobre riesenie. Vo vacsine organizacii su data rozdelene po viacerych aplikaciach a viacerych db ale zvycajne organizacie pouzivaju system na tvorbu datasetov, ktory agreguje data z tych aplikacii. UVO pokial viem, nie je vynimka.

Ale to je skor chyba vlastnikov produktov (organizacii) ako dodavatelov.

V SR by ma to neprekvapilo a cakam, kedy take nieco sa najde. Urcite niekto bol tak sikovny, ze to premyslel a taketo nieco zakomponoval.

Jasne to rozdelenie na publikovatelne/nepublikovatelne data nespochybnujem. Tu by mal byt skor default pohlad, ze publikovatelne je vsetko, ale otazka je v akom casovom momente, napr. po ukonceni verejneho obstaravania nevidim dovod, ze by nieco nemalo byt spristupnene.

Skor uvazujem nad tym, ze ci sa na UVO nenajde ani jeden zamestnanec, ktory by to poznal z domenoveho hladiska. A ze ci ten system na tvorbu datasetov sa neda nahradit systemom, ze niekto spusti selecty, dostane vystupy a tie publikuje. Konzument si uz tie vystupy spracuje podla seba.

Ano, to bolo len skonstatovanie situacie. A ak plati, to co bolo povedane, ze na UVO nie je nik, kto by vedel povedat, ze co presne treba zverejnoit, tak sa len potvrdzuje primarny problem a to je teda kvalita na strane zakaznika, v tomto pripade statu.

Len tak z hlavy, napr. “Celoštátny Informačný Systém Cestovných Poriadkov”, ktorý dopadol tak, že ho prevádzkuje súkromná firma a tvrdo si uplatňuje práva aj na dáta.

Dostal som dnes echo z UVO ze sa pripravuje updatovana struktura xmlka od Dimano, len co ju budem mat k dispozicii mozem ju tu zavesit

@Lubor aku maju oporu na to, ze vyhlasuju ze na data maju len oni pravo.
Grafinkon nerobi / neschvaluje ZSR resp. pre autobusy jednotlivy prepravcovia?

Trvalo to nejaky ten piatok ale spravil som jednoduchy tracking chyb dat vo vestnikoch, kde budem priebezne dopisovat chyby ktore najdem. Neda sa to automatizovat cele, pretoze vzdy musim overit ci ta chyba nebola nejakym sposobom neskor opravena, takze vzdy kontrolujem vestnik priamo na stranke uvo, nie extrakt, ale aspon sa pokusim zautomatizovat vyhladavanie chyb podla nejakych zadefinovanych parametrov.
Zaroven tuto linku poslem na UVO, kde mi este davnejsie prislubili ze by sa tym zaoberali a snad tie data ocistia.

a tak isto, tento tracking bude sluzit na statistiku kto flaka zadavanie dat, kedze ako som pochopil tak informacie vypisuju obstaravatelia

https://www.uvostat.sk/uvochyby

1 Like

Na UVO sa trosku pomenili osoby, avsak dostal som zaujimavu odpoved.
V skratke, ak sa najde nejaka chyba v datach, ktore vlozi obstaravatel do systemu tak jedina moznost je kontaktovat ho (Urad kontaktuje obstaravatela) a poziadat o opravu. Ziadny donucovaci prostriedok na ich opravu neexistuje, takze ak sa na to obstaravatel vykasle, nic sa nezmoze.
Skusim s uradom dohodnut spolupracu, kde by oni kontaktovali obstaravatelov na zaklade mojich vystupov a ziadali o opravy, nasledne mi dali feedback, ci to bolo opravene alebo nie.
Bolo by totiz zaujimave sledovat ktory obstaravatel ma najhorsie vstupy a zaroven ktory obstaravatel kasle na nejake opravy.

1 Like

To vysvetluje nizku kvalitu. A napr. NKU o data zaujem nema? Nespravili by si aj oni par analyz, reportov a pod.? Ak ano, urcite by tiez vygenerovali par CR.

(off-topic vramci tohto vlakna) Vid Ake data otvorit na zelezniciach? - #12 by Lubor a par veci nad tym a pod tym. V skratke: Firma ma exluzivnu zmluvu zo Zeleznicami a Zeleznice sa tvaria, ze zakon sa ich v tomto pripade netyka.

@Miro_Babic co keby to spristupnili rovno cez tento standard? http://standard.open-contracting.org/latest/en/ myslim, ze by sme sa zase mohli pochvalit niecim svetovym.

aktualne ako zistujem je vobec problem s nejakou komunikaciou odkedy sa tam vymenil sef IT oddelenia, ktory ochotne komunikoval
skusim im to navrhnut, ale netusim vobec kedy bude ta moznost

1 Like