CVTI (Centrum vedecko-fantastickych projektov)

Tato institucia patriaca pod MS SR, neprestava udivovat. Do pozornosti jedna “rychovka” ktora musi byt (samozrejme) hotova do konca 11/2015. Link na CRZ: Prenosova siet na 100GbE (9 655 920 €).

1 Like

Myslim, ze na tuto instituciu tu mozeme zalozit samostatnu kategoriu.

2 Likes

Suhlas :slight_smile: Este doplnim aby to nevyzeralo len vytrhnute z kontexu… jedna sa o HW pre SANET ale v zadani to uvedene nie je. Lokality tomu ale jasne nasvedcuju.

1 Like

Vies inak viac rozpisat konkretnejsie, ze co je tam problem? Nejake porovnanie s komerciou?

Naco?
Nemame k tomu nejaky zamer alebo nieco, o co sa to cele opiera?
Lebo zatial som sa docital len “toto chceme kupit, tolko to to bude stat a taketo super veci to bude vediet”,
ale nejako sa neviem dopatrat k tomu, na co to je potrebne.

tu su aktualne grafy liniek sanetu, nevyzeraju, ze by potrebovali viac, nez 10gbit/s
http://samon.cvt.stuba.sk/mapa/

Cena?
SIX kupoval minuly rok CloudEngine 6800 switche od huawei, snazil som sa najst niekde zverejnenu objednavku/fakturu a porovnat ceny, ale nenasiel som nic, tak keby ste niekto nasli, pastnite.

Este som nasiel tuto zmluvu medzi MS SR a CVTI, cez ktoru to ma byt financovane
http://www.otvorenezmluvy.sk/documents/1316478-vyskumna-agentura-centrum-vedecko-technickych-informacii-sr-zmluva-o-poskytnuti-n

Subejktivny zaver
Podla tejto zmluvy je jedinym indikatorom “pocet miest so sirokopasmovym pripojenim”

Zatial ma nic nepresvedcilo o tom, ze toto potrebujeme, podla grafov zo SANETu su najviac vytazene linky vyuzite na ~55%, neviem, co presne chcu prenasat po 100gbps sieti, v tejto chvili mi to pride ako vyhodenych 10M do infrastruktury, ktoru nikto nevyuzije. Ale mozno mi nieco unika.

2 Likes

Vyhral to Anext? O tejto firme, ktorá je subdodávateľom skoro v každom VO platenom nielen z OPISu budeme asi ešte počuť. :smile:

Načo

Vyťaženie liniek SANETu dosahuje v špičke cca 65 %, to však iba “vďaka” obmedzovaniu pásma pre výskumné projekty. Jeden príklad za všetky: pobočka SAV v Košiciach úzko spolupracuje s CERNom a k svojej práci by potrebovala samostatný 10 Gbit/s kanál (tak ako majú iné inštitúcie v zahraničí zapojené do uvedeného výskumu). SANET jej však v súčasnosti dokáže poskytnúť max. 3 Gbit/s - pričom túto kapacitu využívajú na doraz:

Treba si tiež uvedomiť, že SANET má kruhovú topológiu, a napr. severná 10 Gbit/s vetva siete pripája 14 miest. Garantovaná kapacita pre jedno mesto (a všetky pripojené inštitúcie v ňom) teda v súčasnosti predstavuje cca 715 Mbit/s.

Navyše, pri súčasnom vyťažení liniek prakticky neexistuje žiadna redundancia - a pri výpadku niektorého zariadenia alebo poškodení optického kábla okamžite dochádza k preťaženiu siete.

Cena

Som rád že ste spomenuli SIX. Práve skúsenosti zo SIXu podporili naše rozhodnutie nasadiť technológiu TRILL aj na backbone SANETu, čo výrazne znížilo objem finančných prostriedkov potrebných na upgrade siete. Cena bola vysúťažená v EU-wide tendri s elektronickou aukciou, žiaden z 3 uchádzačov nebol z tendra vylúčený.

Môj subjektívny pohľad

Upgrade siete rieši všetky horeuvedené problémy a takáto investícia sa vždy robí s výhľadom na niekoľko rokov dopredu. Ak sa pozrieme do susedných krajín, 100G akademické siete sú tam v prevádzke už niekoľko rokov, takže na Slovensku sme opäť zaostali - viď napr. https://www.cesnet.cz/sluzby/pripojeni/topologie/ Dnes máme možnosť toto zaostávanie dobehnúť a poskytnúť našim vedcom a študentom state-of-the-art komunikačnú infraštruktúru. Záverom podotýkam, že tento projekt vznikol zdola, t.j. na pôde technickej skupiny SANETu, na základe požiadaviek akademickej obce a preto nás prosím nehádžte do jedného vreca s inými IT projektami s úplne odlišným pozadím.

Ing. Marian Ďurkovič, predseda Rady správcov uzlov SANETu

2 Likes

06.11.2015 zverejnená zmluva, ukončenie diela do 30.11.2015, nie je to trocha narýchlo? Hovoríte, že to vzniklo zdola. Ako dlho komunikoval SANET a kde, verejne, tieto svoje požiadavky. Som absolútny amatér, netvrdím že ste to nerobili.
Som absolútny amatér ale kto má skladom 34ks tejto vecičky: Infinera Cloud Xpress CX-100E.
Pre ostaných, dokumenty k zákazke: http://www2.uvo.gov.sk/profily/-/profil/zdokumenty/240/152648
Zápisnice a priebeh aukcie aj s IP sa asi nepodarí zverejniť.
Ľudia z platformy, ktorí tomu rozumejú, pozrite si to. Je to bežný tovar skladom? Dodacie lehoty sú pod 2 týždne? Prototyp má bežať do 14 dní.
Pán Ďurkovič, všetci sme radi ak SAV a ľudia na SANETE majú kvalitnú sieť. Neradi by boli všetci ak by sa zistilo, že za tie peniaze ste mohli dostať lepšie veci.

na sklade to mala dimension data. Nie je to mala firma. 34 kusov mohla doviezt od matky ale nie je to bezny HW
Dimension data je vecny smoliar sutazi… malokedy sa jej podari vyhrat. Je to Sagan IT VO… stale druhy, treti

Cely zamer vznikol velmi davno , myslienka projektu nebola z vecera do rana…to, ze podany projekt cakal cele mesiace na ministerstve na schvalenie, asi nikoho nenapadlo??? Zial realita dneska…

Napadlo. Termín vypísania VO nebol 6.11.2015. Zmluva jasne hovorí o tom odkiaľ pochádzajú prostriedky.
Ako starý je ten zámer? Nemohli sa to ľudia v SANETE naučiť konfigurovať a kúpiť iba zariadenia?
Alebo vypísať VO ešte pred schválením ŽoNFP? Dať miernejšie podmienky aby sa mohlo zúčastniť viac záujemcov?

Zámer vznikol už v roku 2013, ale v roku 2014 sa na jeho realizáciu nenašli financie.

Čo sa týka dátumu uzavretia zmluvy, ten sa odvíja od skutočnosti, že poskytovateľ NFP (Výskumná agentúra) rozhodla o tom, ktorým projektom pridelí príspevok, až v závere októbra.

VO muselo byť nielen vypísané, ale aj ukončené ešte pred termínom rozhodovania o pridelení NFP, inak by bol projekt zamietnutý. V našom prípade bolo VO ukončené 30.9.2015 a úspešný uchádzač mohol avizovať výrobcom predbežný záujem o dodávku zariadení.

Ad prototyp - výrobcovia majú typicky niekoľko zariadení v tzv. demo sklade, tieto nie sú určené na predaj ale výlučne na testovanie zákazníkmi. Ich dodanie závisí od rýchlosti doručenia špedičnou službou, takže požiadavku na sprevádzkovanie prototypu do 14 dní od uzavretia zmluvy nie je problém splniť.

Je v cene aj konfigurácia týchto zariadení? Zmluva hovorí o projekte, podľa CPV ste chceli iba zariadenia.
Tá výška 2U je naozaj taká kritická? V rámci transparentnosti nedáte fotky priestorov ako moc je to tam natlačené? Aby sa rozplynuli pochybnosti či by sa tam nevošlo 3U, 4U zariadenie, ktoré je možno lacnejšie? Ponúkli iní uchádzači iné zariadenia?
Ak ste požadovali podľa CPV dodanie tovaru načo sú experti? Ako zabezpečili práve oni štyria dodanie tovaru?
Aby ste to nepochopili ako útok, pre inú debatu na tejto platforme sú Vaše kvalifikované odpovede veľmi užitočné. Ukazujú aký je proces verejného obstarávania zložitý a ako je podstatný kvalitný opis predmetu zákazky.
Otázka pre ľudí čo vedia o aké zariadenia ide: musí to byť 2U? Aké sú iné konkurenčné zariadenia? Nie je opis predmetu navádzaním na konkrétny jeden typ? Existujú aj iné zariadenia s týmito parametrami? Aký je list price ostaraných zariadení?

Ja som velmi rad ze ste sa p.Durkovic zapojili do debaty, kedze cely zamer s nasadenim TRILL-u ide primarne od Vas (opravte ma ak sa mylim). Je to aj jedna z klucovych podmienok ktora jednoznacne “odstavi” takych top vendorov ako je napr. Cisco. Predsa len 4 krabice v SIXe vs. distribuovana siet na danej technologii moze byt trosku riziko aj v akademickej oblasti (aj ked vas asi tak netrapia komercne subjekty s 99.999 SLA). Tem (nie len o vysutazenej cene) by sa dalo najst viacero no kazdopadne so 100GbE+ drzim palec nech nezaostavame.

Stabilitu TRILL riešenia
http://www.six.sk/docs/trill3.pdf
potvrdzuje viac ako ročná bezporuchová prevádzka v SIX-e
http://www.six.sk/index.php?page=premedia

V sixe tiež kupovali 2U a mali v ponuke iba jeden či dva typy zariadení? Koľko to stálo SIX? Len na porovnanie, nech vyvrátime tie nezmyselné podozrenia, že tento nákup bol predražený.

SIXové switche nemožno porovnávať so switchmi pre SANET.

Do SIXu sa kupovali 10 G switche s fixnou konfiguráciou portov, rozmeru 1U.
Do SANETu pôjdu modulárne 100 G switche, rozmeru 2U.

K predraženiu len toľko: prvotný odhad nákladov na upgrade SANETu (ktorý sme dostali z komerčného prostredia) znel na 21 MEUR (bez DPH) za 11 stogigabitových uzlov.
Tento projekt má rozpočet 8 MEUR za 17 stogigabitových uzlov.

Meno firmy si necháte pre seba? Všetkých nás zaujíma kto chcel takto nehanebne zarobiť na SANETE!

A krekiho ludia avizovat 10 az 12 %

mna by zaujímalo, či je normálne, aby Ministerstvo školstva nakupovalo pre občianske združenie za miliony zariadenia??

kde skončilo toto zariadenie??

p.Suchal, vedeli by ste prosím zriadiť TOPIC - Tému SANET?? čo sa vlastne deje v tejto organizácii, čo pripravujú? nedá sa použiť tá sieť aj pre štát??

1 Like