Covid19 - sledovanie ludi cez mobily

Podla mna sa tomu neda vyhnut, raz to muselo zacat :frowning:

2 Likes

Viete ludia su uz unaveni ale nasa vlada ma chut neustale vtipkovat. Co k tomu dodat.

"Aplikácia na elektronickú karanténu, ktorá počas prvej vlny pandémie vznikla pod záštitou ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, bola podľa Remišovej slov nevyhovujúca.

Na otázku, prečo dostal takúto úlohu práve Sulík, Remišová odpovedala, že minister hospodárstva túto tému otvoril a následne to “dostal ako darček”. Remišová dodala, že jej ministerstvo je okamžite pripravené pomôcť, ale zdôraznila, že aplikácie sú len pomôckami."

To vyboldovane, to myslite pani na MIRRI vazne? Takto sa pristupuje k vaznym veciam? Mame MZ SR s NCZI, MIRRI s SK IT a dame to Sulikovi, ktory ma? Spravu statnych hmotnych rezerv? Dalsia komedia na FB statusy? Je mi zle.

4 Likes

https://spravy.rtvs.sk/2021/02/zmeny-na-hraniciach-vsetci-ktori-pridu-zo-zahranicia-musia-nastupit-do-karanteny/

Minister uviedol, že na kontrolu dodržiavania karantény bude možné využiť aj dáta od mobilných operátorov. Zákon, ktorý umožňuje zbierať dáta z mobilov v čase mimoriadnej situácie alebo núdzového stavu a sprístupňovať ich Úradu verejného zdravotníctva, prijal parlament ešte vlani. Fakt, že sa doteraz v praxi nevyužíval, vysvetlil tým, že doteraz bola možnosť vstupu na územie Slovenska s negatívnym testom, bez povinnosti karantény. „Zákon je pripravený, všetko je nastavené, od pondelka to môžeme spustiť.“

:joy::joy::joy: Ten bol dobrý!

4 Likes

Ja to nechápem, veď SKIT má mať údajne už nachystaný prototyp apky eRúško, ktorá vychádza z CZ verzie a oni premýšľajú nad štátnou karanténou?
Chápem, že úplne prvá appka bola veľmi narýchlo a preto tie problémy, ale táto už by mohla byť relatívne ok :neutral_face: Ach jaj…

Ale ved karantena je nieco uplne ine ako sledovanie kontaktov appkou nie?

1 Like

Ok, asi to sem nepatrí, pardón :slightly_smiling_face: len som si to spojil s appkou, keďže sa tu spomína… Ale keď by sme mali mať už funkčnú appku, načo opäť rozbiehať štátnu karanténu?!

ja som to počul naživo, chýba tam že “od premiéra ako darček” … tak asi MIRRI je zlý adresát …

Ak je to tak, aj by som sa ospravedlnil za trolling voci MIRRI, ale na druhej strane si viem predstavit, ze na tom zasadnuti vlady ked premier dal darcek Sulikovi tak sa Krajci s Remisovou asi nezacali hadzat o zem ze ved ta uloha patri im a nie Sulikovi.

1 Like

Som tu momentalne novy, ale chcel by som sa spytat. Cital som (Štát opäť rozbieha smart karanténu cez mobil, fungovať môže o pár týždňov – Denník N), ze idu sledovat iba ludi prichadzajucich cez hranicu, nakolko nie je mozne u ludi, ktorym prisiel pozitivny vysledok PCR testu donutit nainstalovat si aplikaciu. Mam nejake skusenosti s rozmyslanim ludi na statnych IT projektoch, ale ked uz pride SMSka s pozitivnym testom, nie je to dostacujuce ako identifikator mobilu, ktory sa ma nachadzat v karantene a teda by sa k nemu malo pristupovat inak?

„Počas týchto dní mám stretnutia, na ktorých sa snažím vysondovať, čo presne treba urobiť, aby som vedel odhadnúť, kedy to bude. Ten čas však súri,“ odpovedá Sulík. Hovorí, že najviac to môže trvať niekoľko týždňov, a pripustil aj možnosť, že to „môže stroskotať“.

V ideálnom prípade by na najbližšom zasadnutí vlády predložil zoznam požiadaviek na iné rezorty. Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informácií Veronika Remišová (Za ľudí) sa už ponúkla, že Sulíkovi môže pomôcť, keďže jej rezort má pod sebou napríklad štátnych programátorov.

Ja tejto vláde nerozumiem ani za mak. Prečo to rieši Sulík? Lebo smart karanténa je v záujme slovenského hospodárstva? No to je asi aj zavlažovanie obilnín, tak bude potom riešiť aj to?

Ucelom karanteny je zabezpecit aby dotycny sedel 10 dni doma, idealne nechodil nikam, potraviny mu donesu pred dvere.

A aby to bolo ucinne, tak je potrebne zaviest kontrolu a sankcie. Pretoze na Slovensku je to tak. Bohuzial uz dnes mame plno vynimiek ( nakup, cesta k lekarovi, na testovanie a pod. ) a tak je v podstate nemozne niekomu dokazat ze na karantenu kasle. To v podstate ziadna technika nedokaze zmenit.

Ale dobre, tak ake su dalsie moznosti:

  1. elektronicka karantena znamena ze clovek dobrovolne sa “sparuje” s mobilom a sleduje sa mobil. SMS nestaci, nemusim zadat svoj mobil ale napriklad zadam mobil partnera, pripadne mam viacero mobilov. A sledovanie mobilu samo o sebe nic potom nedokazuje a neda sa pouzit na sankciu. ( mohlo by to sluzit na aktivaciu kontroly karanteny, ale ta jednoducho nefunguje).
  2. Ak uz je sparovany, tak potrebujem vediet ci je clovek stale v dosahu mobilu. to je navrhnute cez identifikaciu tvare. Nie je to uplne dokonale, ma to chyby ako problem s rozpoznanim, da sa to oklamat. Ale je to pouzitelne, len k tomu treba nejaku aplikaciu. Ale motivacia si dobrovolne stiahnut takehoto strazcu nie je prilis vysoka.
  3. A tak narazame na legislativny problem, v cine to staci prikazat a nikto neskuma ci to je v sulade s ustavou. Ale u nas je potrebne riesit aj taketo “netechnicke problemy”. A tak za dnesneho stavu je to zrejme odkazane na neuspech. Mozno sa najde par poctivych ludi, co chce dodrzat karantenu a zaroven potrebuju dodatocneho strazcu aby na to nezabudli. Ale bude ich prilis malo na to aby to malo efekt.

V skutocnosti potrebujeme UCINNY nastroj:

  1. Trasovanie
  2. Dohlad nad karantenou
    Trasovanie je v podstate call centrum napojene na upraveny CRM. A karantena je modul, ktory telefonicky sleduje karantenu a nahodne vybera koho skontroluje hliadka. Nie je dolezite aby sa chytil kazdy porusujuci ale aby riziko odhalenia a postihu bolo realne. To je obdoba merania rychlosti.
4 Likes

Na karantenu by sa dali pouzit sledovacie zariadenia ako pre vaznov, ak ludia nechcu aplikaciu do mobilu… :wink:

Ale to je ten podobny problem. Kto si dobrovolne nasadi naramok ? A prakticky hovorime o tisicoch ludi denne, to nie je technicky realizovatelne. A kto bude zasahovat pri poruseni podmienok ? Netreba nasadzovat bombarder, tam kde treba snipera :slight_smile:

Tak skusme taky normalny scenar:
Ides na test a dostanes pozitiv, za par minut sa ti ozve operator a normalne ludsky ti vysvetli ze si pozitivny a musis ist do karanteny. Zisti ci to ide, poradi co s rodinou a tak. nasledne ked si doma, tak ti zavola opat, preberie s tebou koho si mohol nakazit, urobi trasovanie. Vysvetli ze sem tam ti zavola ci je vsetko v poriadku, ci nepotrebujes nieco a ze ked potrebujes k lekarovi tak mu to nahlasis vopred. A ze sa ti moze stat ze okrem telefonatu ta aspon raz pride skontrolovat hygiena a mozno aj viac krat ak vznikne podozrenie ze nesedis doma. A to sa realne udeje, nahodne. Ked to ide pri kontrole nemocenskej, tak to musi ist aj pri covide.
Dostanes teda cukor ( podporu) aj bic ( kontrolu a sankcie). Velmi SCIFI ? :slight_smile:

Tak vynimka plati, ze aj pozitivni si mozu ist nakupit potraviny. A teraz rozmyslam, ako to overit v apke? Nuz, blba vynimka, blbe vsetko dalsie co na to nadvazuje. (Samozrejme nechcem, aby chori ludia sedeli doma hladni, ale teda ak v X dedinach vymysleli, ze donesu nakup, tak na co vynimka?)

Cize paci sa mi: