Covid19 - sledovanie ludi cez mobily

Už aj UK má svoju contact-tracing app (neviem, či doteraz nejaku používali) - https://covid19.nhs.uk/

Zdravim vsetkych (moj prvy post :-)). Rozmyslam co brani tomu, aby sme zobrali riesenie z Ceska, ktore je open-source a velmi kvalitne spravene a pouzili ho na Slovensku? Ak si zoberieme ako priklad Android verziu na https://github.com/covid19cz/erouska-android, tak priamo autori pisu, ze radi to poskytnu aj pre ine staty. Dokonca s Davidom Vavrom (jeden z hlavnych developerov Android verzie) sa poznam. Presiel som si kod a je to velmi cisto naprogramovane, ziadne custom riesenia.
Jedine by sme potrebovali nejake API rozhrani na statnu databazu voci ktorej mozeme overovat kod pozitivneho testu. Lenze toto som ja uz vobec neskumal a neviem ci na Slovensku vobec nejaky takyto identifikator pozitivneho testu existuje. Pretoze pouzivatel musi v aplikacii zadat tento kod aby sa oznacil ako pozitivny - bez toho sa to neda nahlasit (to nepovoluje ani Google / Apple).

Ceska eRouska 2.0 samozrejme pouziva Exposure API a ziadne custom riesenie sa tomu nemoze vyrovnat. Tu je zoznam krajin, ktore maju oficialnu Covid aplikaciu s Exposure API: https://www.xda-developers.com/google-apple-covid-19-contact-tracing-exposure-notifications-api-app-list-countries/

Toho Android klienta by som bol dokonca schopny a ochotny (zadarmo) upravit pre potreby SR. S Androidom robim asi 10 rokov. iOS appka je tiez open-source. Len ten backend s tym nepomozem, ale viem prepojit na ludi v CZ.

PS. Urobil som tam minule jeden pull request do ich android appky, za hodinu to bolo mergnute. O takom pristupe mozem u nas snivat.

1 Like

Nebude skor lepsie poziadat Google o tu oficialnu app co chystaju? Resp. Apple by to mal mat coskoro uplne bez appky.

Tak o tom som nevedel, ale vyzera ze naozaj minimalne Google poskytne nastroj pre vlady aby si “vygenerovali” appku (nejake info tu). Nedocital som sa, ako presne bude fungovat v tomto pripade overenie, ze si sa naozaj nakazil. Ale na to tam asi bude nejake jednoduche rozhranie s prepojenim na regionalne (vladne) API.
Cisto bez aplikacie / integracie so statnou DB pozitivnych pripadov sa to podla mna neda spravit. Za kratky moment by ti to zahltili s falosnymi nahlaseniami - to sa na strane klienta neda osetrit. Co som tak pozeral tak aj u nas pozitvne testovany pacient dostava unikatny kod a ten by mal byt potom pouzity v tej Covid appke.
Som za najjednoduchsie riesenie. Ak to dokaze Google dodat do mesiaca tak to treba pouzit. Ak nie, tak zobrat ceske zdrojaky (samozrejme s povolenim) a klientske appky mozu fungovat za par dni s minimalnym effortom. Ta ceska appka je v podstate len tenky klient, nie je tam toho vela - vsetko riesi Google cez ich exposure api…

Zaroven neviem ci sa to netyka zatial hlavne US: “ To make sure the system catches exposures across state lines, Apple and Google are working with the Association of Public Health Laboratories on setting up a national server.” (Zdroj) Predpokladam, ze voci tomu serveru budu tie generovane aplikacie kontrolovat data.
Mozno by sa dalo cez nejakych ludi v Googli zistit kedy by sme to mohli ocakavat pre EU. Ale neviem ci to nie je strata casu ak uz teraz existuju takmer “off the shelf” riesenia s Exposure API. Tie klientske appky zase nie su ziadna veda…

1 Like

Na Apple je to uz mozne teraz bez appky - je tam fallback ak stat neposkytuje nativnu aplikaciu. V tomto pripade musi statna organizacia implementovat “verification server” tak ako to je popisane tu: https://developer.apple.com/documentation/exposurenotification/supporting_exposure_notifications_express
Cize ano, uz teraz by sme sa zaobisli minimalne bez nativnej Apple appky. Ale opat ma to svoje haciky a je tam stale nutny urcity effort.
(Sorry za tri spravy po sebe, pisem z mobilu a lahsie mi ide po castiach :)).

1 Like

Toto je prave to slavne Moje eZdravie. Ma tam vsetky vysledky testov aj imho poziadavky na testy. Cize NCZI by sa muselo zapojit a spravit na toto API (ale zase aby nebolo uplne derave). To by bolo pre nich docela tazke, lebo identifikatory pozitivneho testu sa imho nevydavaju, ked si prihlaseny na test dostanes COVID19PASS (co je XXX-XXX-XXX alfanumericka vec) a zaroven mas zaznam v DB toho Mojho eZdravia. Ked mas potom vysledok, tak sa tam updatne ten zaznam a teba notifikuje NCZI myslim SMSkou. Viem si predstavit ze by tam generovali nejake tokeny, posielali ich tou SMSkou a mali verification server.

Zaroven by bolo treba NCZI spolupracu na samotny deployment appky na app-story, kedze to je prave vynutene na strane Google/Apple ze to mozu publikovat iba oficialne “public health authority” pre danu krajinu.

Pri momentalnej sirokej nedovere v NCZI sa bojim ako by to dopadlo keby vyhlasili ze prichadzaju s contact-tracing appkou. Aj keby bolo odargumentovane ze to je privacy-preserving Google/Apple protokol tak by to imho nemalo uspech.

2 Likes

Tak vyzera, ze nemecka, talianska a irska Covid aplikacia uz zdiela spolocnu databazu a v plane je vela dalsich statov, vratane Ceska. Existuje na to nejaky spolocny gateway. Som trochu nasraty z toho, ako to Slovensko zase cele posralo a nemame nic (pritom ludia by sa urcite nasli). Ale ak si vezmem ako vsetko ostatne nefunguje, tak toto je najmenej.

https://twitter.com/RegSprecher/status/1318160411561250816

2 Likes

Nuz pekne, ze si nasraty, ale nmemal by si byt skor nasraty na to, ze sice tie krajiny maju Covid apliakciu, ale voibec im nazabezpecila lepsie vysledky? Takze bud je malo prospesna a neplni ciele alebo ludia ju nevedioa pouzivat. Nuz k comu dospeli v Cesku, Nemecku, Taliansku ci Irsku? CHes povedta ekby ju nemali tak maju este 2x horsie vysledky v boji s coronavirusom?

1 Like

Podla mna sa tomu neda vyhnut, raz to muselo zacat :frowning:

2 Likes

Viete ludia su uz unaveni ale nasa vlada ma chut neustale vtipkovat. Co k tomu dodat.

"Aplikácia na elektronickú karanténu, ktorá počas prvej vlny pandémie vznikla pod záštitou ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, bola podľa Remišovej slov nevyhovujúca.

Na otázku, prečo dostal takúto úlohu práve Sulík, Remišová odpovedala, že minister hospodárstva túto tému otvoril a následne to “dostal ako darček”. Remišová dodala, že jej ministerstvo je okamžite pripravené pomôcť, ale zdôraznila, že aplikácie sú len pomôckami."

To vyboldovane, to myslite pani na MIRRI vazne? Takto sa pristupuje k vaznym veciam? Mame MZ SR s NCZI, MIRRI s SK IT a dame to Sulikovi, ktory ma? Spravu statnych hmotnych rezerv? Dalsia komedia na FB statusy? Je mi zle.

4 Likes

https://spravy.rtvs.sk/2021/02/zmeny-na-hraniciach-vsetci-ktori-pridu-zo-zahranicia-musia-nastupit-do-karanteny/

Minister uviedol, že na kontrolu dodržiavania karantény bude možné využiť aj dáta od mobilných operátorov. Zákon, ktorý umožňuje zbierať dáta z mobilov v čase mimoriadnej situácie alebo núdzového stavu a sprístupňovať ich Úradu verejného zdravotníctva, prijal parlament ešte vlani. Fakt, že sa doteraz v praxi nevyužíval, vysvetlil tým, že doteraz bola možnosť vstupu na územie Slovenska s negatívnym testom, bez povinnosti karantény. „Zákon je pripravený, všetko je nastavené, od pondelka to môžeme spustiť.“