Čo je nové v Dátovej kancelárii? Čítajte bez limitov náš decembrový bulletin

Milí čitatelia,

ku koncu sa blíži rok, na aký si takmer nikto z nás nepamätá. Napriek všetkému, čo nás postretlo, sa pracovný život nezastavil, pokračovali sme v rozbehnutých aktivitách a dokonca sme spustili nové projekty. Náš bulletin mal síce v dôsledku pandémie aj zmien na našom úrade (ktorý sa
transformoval na ministerstvo) niekoľkomesačnú prestávku, ale dúfame, že jeho obnovenie uvítate a ponúknuté témy vás zaujmú.

Čo je nové vo svete dát sa dočítate na priloženom odkaze: https://datalab.digital/…/DataLab_bulletin_12_20.pdf

5 Likes

Dobry den,

nezaoberali ste sa v datovej kancelarii stanovovanim hodnoty dat/ocenovanim prinosov otvorenych udajov. Viem ze je to skor taka vyskumno-teoreticka uloha ale diskusia na tuto temu pripadne nejaky navrh metodiky by bol zaujimavy.

Vo volnom case som sa zaoberal prinosom IoT v priemysle (v teoretickej rovine), kde vdaka datam z IoT v urcitej faze vyroby dochadza k znizovaniu produkcie nekvalitnych/nevyhovujucich vyrobkov a k znizovaniu odpadu. Vieme hrube cisla, ale v zasade nevieme presne stanovit skutocny prinos IoT senzorov a dat, kedze do toho este vstupuju dalsie faktory.

2 Likes

@Rene_Valent bolo by fajn tie zapisy zo stretnuti s jednotlivymi OVM davat do tem tu na platforme. Napriklad ja som o tom ani nevedel, ze take nieco robite (super!).

Samozrejme sa mi zjezili vlasy, hned ako som to otvoril, lebo take MV snad uz dekadu rozprava stale dokola, ze potrebuje specifikaciu toho co maju zverejnit, co je presny opak open data. A dokola im je hovorene, ze maju zverejnit vsetko co moze byt verejne v strojovo spracovatelnej podobe. Cize pre taky ZRSR ani nie je nad cim rozmyslat, proste vsetko co vidiet na webe by malo byt tam. Pre ZRSR su zaujimave napriklad specialne prevadzkarne lebo tie nie su v RPO a vsetko co do RPO netecie (lebo maju trosku iny datovy model). A takto by sa dalo pokracovat.

1 Like