Cloud Ministerstva vnútra

Co sa tyka cien a porovnania, tak tu je prepocet na ceny jednotlivych sluzieb podla katalogu sluzieb v sucasnosti (cloud v casti MFSR).
Dal som to do excelu pre lepsiu citatelnost
https://1drv.ms/x/s!AlNYFvGvt0BeiVMQtexJZAEIRCLm
a je na to urobena uz aj priprava v metais
https://metais-test.finance.gov.sk/cilist/InfraSluzbaCennikovyZaznam?page=1&count=20&filter[globalSearch]=%7B%7D
prave preto aby sa tieto vypocty v buducich CBA projektov OPII zjednotili a automatizovali (v CBA si to makro potiahne data rovno z metais)

Chápem nepresnosť, spomínali ste DR (čo je Disaster recovery - obnova pri havárii), preto zabezpečenie záložných kapacít je niečo iné. Avšak či tých 1500ISVS skutočne potrebujú záložnú lokalitu a dokonca ako Geoklaster, takúto analýzu som naozaj v súvislosti s Vládnym (MF alebo MV) nikde nenašiel, ani na linku čo posunul Shabala (tie informácie sú totižto dosť obsoletné, nakoľko sú z roku 2014 a nereflektujú stav po skončení OPISu)

Dokonca v materiály http://www.informatizacia.sk/ext_dok-navrh-centralizacie-a-rozvoja-dc-v-statnej-sprave/18710c k návrhu centralizácie sa uvádza prax zo zahraničia práve presun služieb štátu do komerčných Cloudov MS, Amazon a Google (mailové služby).
Zároveň východiská pre projekt Cloudu ak boli z analýzy z roku 2013 (link Shabala) nereflektujú kapacity, ktoré boli vybudované v rámci projektov OPIS. Ak si pozriete kapitoly 4.3 a 4.4, nikde tam spomínaných 1500ISVS nie je.

Stav po skonceni opisu este pridal HW a SW a samozrejme toto sa hned nemigruje, aj preto je koncept cloudu chapany na viac rokov, s cielom co najviac prejst do rezimu pay/per/use a migrovat postupne.
Za seba mozem povedat ze pokial by sa mala vykonat migracia v rozahu akom je stav aktualne tak nam nebude stacit ani 2x kapcita sucasneho stavu v casti MF a MV, pokial sa nezacne menit architektura, vyradovat obsolentnosti, nahradzovat duplicity a zdielat zdroje tam kde to je mozne.

v rámci kvadrantov však SK je červené, t.j. vládny cloud bude bude nakoniec privátny? :slight_smile:

Toto ani nikto nechce, aby to bolo v geoclustri na 100%. Je to aj na racionalnej analyze a poziadavkach jednotlivych povinnych osob. Lebo zobrat to 1:1 je cista “vtakovina”.

Úplne s Vami súhlasím, a preto tento krok ktorý popisujete mal byť prvý pred tým, ako sa nakúpi železo. Lebo sa presne môže stať to, čo spomínate, že nemusí byť dostatok kapacít alebo že bude kapacít až veľa.

Podstatné je ale to, ako ste spomenul, že sa bude platiť podpora HW a SW zo štátneho rozpočtu, ktorý bude “nejako” využívaný. Nejde o samotnú podporu, ale tak ako spomínali aj p.Pelegriny aj Bojnanský, že cieľom je neplytvať prostriedkami štátu.
Nikto nespochybňuje potrebu využívania Cloudu, avšak skutočne sa je potrebné pozrieť na to či sa ten projekt nedal zmysluplnejšie realizovať a na to bolo potrebné to robiť dostatočne pripravené (analýza) a v správny čas.

Inak to dopadne ako v OPISe, kde skutočným cieľom bolo len minúť peniaze :slight_smile: (kontrahovanie / čerpanie)

Privatny je teraz, ale aj v novom NKIVS indikujeme ze sa do buducnosti pocita s hybridnou variantou.
Co v prvej linii znamena ze by sa vyuzivali cloud suzby VS z inych clenskych krajin EU (MF SR participuje na projekte C4E). Moze to napr. znamenat aj to ze pokial by nestacil narazovo IaaS tak sa urobi tzv. cloud bursting docasne do ineho cloudu. napr. https://en.brz.gv.at/
Ked uz sme pri tomto Rakuskom federalnom DC tak su zaujimave dalsie udaje https://en.brz.gv.at/facts-figures/facts_figures.html

Chapem tuto vasu obavu, velky problem je celkovy timing a ta nestastna zotrvacnost/pomalost s ktorou sa musi pocitat. T.j. v komercnej sfere sa da velmi pekne kopirovat demand aj na mesacnej baze a postupne menit cloud kapacity. Tu (a este pri vyuzivani eurofondov) clovek musi pocitat s oneskorovanim viac ako 1 rok, a bohuzial tych “kristalovych guli” ma verejna sprava velmi malo :slight_smile:

Absolútne s Vami súhlasím,
niekedy sú dobré myšlienky nie celkom dobre implementované :slight_smile: (hlavne na Slovensku)

Za seba mozem povedat ze pokial by sa mala vykonat migracia v rozahu akom je stav aktualne tak nam nebude stacit ani 2x kapcita sucasneho stavu v casti MF a MV, pokial sa nezacne menit architektura, vyradovat obsolentnosti, nahradzovat duplicity a zdielat zdroje tam kde to je mozne.

Toto ma zaujíma. K tým 1500 isvs je niekde aj verejne dostupné aký hw tam je aké je jeho reálne vyťaženie? Lebo mám tusaka že to bude brutálne predimenzovane. To na čom tu bežia štátne registre o pár Giga dát je totálne bláznovstvo.

1 Like

Predimenzovane to je, aj ked zase az take jednoznacne s “brutalnymi rezeravami” to nie je, kedze vo VS je uz mnozstvo virtualnych platforiem, kde sa zdroje viac alebo menej dobre zdielaju. Takisto je mnozstvo zastaraleho HW. (Sam som pre jedneho zakaznika (VS) instaloval DB na “itaniach”, ktore mali tak mizerne frekvencie ze este aj koderi mali lepsie vysledky v selectoch na svojom devel prostredi ako na produkcnom prostredi.)
Castokrat je to ale aj o prehanych “ambiciach” ci uz architektov (“tak velky system s tolko vela HW som este nenavrhol”), dodavatelov (“skusme co to da - marza na HW je mala - takze kvantita rozhoduje”), IT manazerov (“cim viac toho mam, tym som dolezitejsi”), no a k tomu sa pripocita fakt rezerva na pokrytie “peekov” … tak mame AS-IS stav.
Preto tvrdim ze cim skor sa tohto “balvana na krku” zbavime tym lepsie, a nech nikoho nenapada ani vo sne myslienka toto cele obnovovat.

1 Like

A tie dáta by sa nenašli? Keď už do toho v rámci záchrany ideme liať ďalšie milióny.

Zatial to nie su open-data, a nie su v dobrej kvalite, Ale pokial by sa niekto nasiel, kto by sa podujal na brigadu a dobrovolne ich “precistil” a nahadzal do noveho metais (je tam na to cely modul). Tak by urobil velmi zasluznu cinnost. :slight_smile:
Pomohlo by to aj k tomu aby “povinne osoby” co to maju oficialne na starosti brali tento zdroj vaznejsie a zasadnejsie by sa to mohlo tlacit aj do buducich studii. Lebo to nie su data iba o HW, ale aj platformach, sw licenciach (aj mimo to co sa registrovalo doteraz), …

Ak by sa to pustilo von tak si to viem predstaviť ako fasa ulohu pre komunitu. Deal?

Je to win-win, som za, ale musi sa to dohodnut s novym uradom. Tam je v sucasnosti aj tato agenda.

1 Like

Toto je trošku oxymoron, pretože ste písal, že analýza 1500ISVS sa urobila a preto sa navrhol tento projekt a teraz píšete, že to nie je celkom tak a vlastne to nie je až tak veľmi dobre spracované, lebo tie podklady nie sú až v tak dobrej kvalite :wink:

Nebude to v skutočnosti tak, že v štáte je možno 1500ISVS, z nich niektoré sú vhodné do Cloudu, z nich niektoré sú štátne orgány “ochotné” dať do Cloudu, z nich niektoré by to bolo neefektívne tam presunúť - plánujú sa zrušiť a až ten zbytok tam v skutočnosti pôjde?

V skutočnosti len migrácia (presunutie) samotných IS do Cloudu prináša minimálne úspory, bez podrobnejšej biznis a technickej analýzi. Písal ste totiž, že väčšina štátnych organizácií už nejakú formu virtualizácie má. Rovnako často centrálne obstaranie HW a SW licencií neprináša lepšie ceny pre štát. :slight_smile:

V 2013 sa robili sumare za datove centra, v 2014 sa metodickym pokynom a uznesenim vlady stanovila priebezna uloha robit analyzy stavu IKT. V metais sa do roku 2015 zbierali iba data o ISVS ich sluzbach a egov sluzbach, co bolo malo na rozhodnutia potrebne pre cloud, navyse si to mnoho povinnych osob vysvetlovalo tak, ze tam uvedie iba tie data, ktore sa tykaju OPIS. A dobrou kvalitou v kontexte open-data som myslel predovsetkym ich cistotu na strojove spracovanie. Co sa teraz robi velmi zle a treba velku heuristiku pretoze aj jednoduche ciselne hodnoty ako napr. pocet pouzivatelov je zadavany rozne, aj napriek tomu ze to bolo vysvetlene, boli skolenia a pripravene vzory. Suvisi to hlavne s tym ze sa na to pouzil excel (a bez makier ) aby to vedeli jednotlivy spracovatelia inicialne vobec plnit. V sucasnosti je dispozicii metais a modul sprava IKT je strukturalne na to pripraveny https://metais.finance.gov.sk/howto/CMDB.IKT_MANAGEMENT/IKT_ADMINISTRATION_HOWTO

Pisal som ze mnozstvo, nie vacsina :slight_smile:

kto nakupil taketo super konfiguracie?
ako boli stare?
bolo to financovane z rozpoctu?