Citanie udajov z eID

Zdravim
Prepacte za mozno prilis laicku otazku, ale je mozne pouzit elektronicky obciansky preukaz (eID) na precitanie udajov o drzitelovi? Uses case by bol taky, ze zakaznik pride do firmy, poda mi obciansky, ja ho zasuniem do citacky kariet a precitam jeho meno, adresu, atd. bez toho aby som ich musel prepisovat do pocitaca. Su udaje na eID volne pristupne (citatelne aj bez BOK) a aku kniznicu (najlepsie JAVA) pripadne nastroj pouzit?
Budem vdacny za akykolvek tip.

mam taky pocit ze toto nejde, udaje z cipu su dostupne po zadani BOKu, ale meno by malo byt dostupne aj na karticke cez strbinovu citacku dokladov.

Áno, osobné údaje sú momentálne dostupné iba “veľkou” integráciou a po autentifikácii pomocou BOK.

Do pozornosti davam toto. Bohuzial MV to uz par rokov parkuje do stratena.

v tatrabanke to citat vedia …dokonca vedia aj to, ci je eID platne alebo nie …

citat meno a cislo karty dokaze kazda strbinova citacka, overit platnost dokladu je mozne aj bez citania cipu. a vzhladom na ciel je to dokonca lepsie, kedze to funguje bez ohladu na to ci ma alebo nema cip

1 Like

Vedeli by ste ma nasmerovat na nejaku java kniznicu? Dostal som k svojmu ID citacku od Bit4ID, rad by som to vyskusal na tej, ak by to bolo mozne, ale fakt neviem odkial zacat. V Eshope ponukaju nejaku SDK, ale netusim, ci je to urcene prave na toto citanie zakladnych udajov.
Dakujem

To co ma banka je nieco ine. Vid Prístup k databáze fotografií občanov MV SR (nazov temy klame)

osobne s tym nemam skusenosti, ale eID komunikuje podla ISO 7816
a nasiel som nieco taketo


Vela stastia a podel sa potom zo skusenostami

Ja len upozornim, ze nejake volania do eID mozu tu kartu aj znefunkcnit (bezpecnostna feature). Pozor na to.

aj to bude cenna skusenost pre dalsich :), ved mu ju snad vymenia

Tak som to dnes skúmal a je možné čítať údaje z EID pomocou bežnej čítačky, ale EID komunikuje iba s dôveryhodným klientom. Na to aby bol klient dôveryhodný musí mať požehnanie od MVSR. Technické detaily požehnania je treba riešiť s MVSR a nie je to len tak.

Vid

Na pošte to už pár mesiacov používajú pri kúpe SIM karty. Neopisuje údaje z OP, ale vloží do čítačky a na zmluvu si natiahne všetky údaje z OP. Bez toho aby som niekde zadával BOK.
Toto by malo normálne fungovať všade kde hromadne prepisujú údaje z OP napríklad ubytovanie, knižnica, banka.

Toto funguje uplne inak, toto cita len tu zonu na zadnej strane OP. Tu sa bavime o ziskani udajov z OP “na dialku” po suhlase.

Nemala optickú OCR čítačku (čo teraz používajú na registráciu na odberovom mieste), ale bežnú lacnú USB na čítanie priamo z čipu. Dáta načítala s diakritikou a adresou, normálne použila čip v eID.

1 Like

Aha, tak to je zaujímavé, lebo ten čip nepustí nič bez bok.

Práveže pustí, ak tam majú nainštalovaný certifikát od MINV, kde je nastavené ktoré údaje môžu čítať z eID bez BOKu. Niečo podobné malo byť aj u lekára, že prečítajú eID aj bez zadania BOK (pôvodný návrh bol, že pacient zadá BOK, potom to tuším zmenili, že bude čítať bez BOK).

4 Likes

Zaujimavé, keby sa to rozšírilo, bolo by to super. Btw. u lekára to teda ešte tak nefunguje? Pretože nejaký čas dozadu to malo byť spustené a neviem v akom stave je to teraz, žijem mimo SR…

1 Like

Občas sa starám o jednu ambulanciu. 12/2017 som im inštaloval e-zdravie + čítačky, notebook + PC. Vtedy mali Win7 a manuál na inštaláciu e-zdravia bol s obrázkami s WinXP.
Lekár používa čipovú kartu, ale zdravotná sestra ju vtedy ešte nedostala.

Vtedy bolo, že pre pacientov dostanú tretiu čítačku s klávesnicou, vloží eID, zadá BOK a tak overí, že majú naozaj pacienta v ambulancii.

10/2020 som lekárovi inštaloval nový notebook a prehadzoval PC sestry na Win10. Sestra čipovú kartu ešte nikdy nepoužila. Vraj nedoriešili kompetencie čo by mali zdravotná sestra s tou kartou robiť.
Jediná zmena mala byť, že pacient už nebude zadávať BOK, ale tretiu čítačku pre pacienta stále nedostali. Takže čipovú kartu používa len lekár na podpisovanie a odosielanie receptov. Karta je trvalo v čítačke a ostáva v ambulancii. Keby im to dali na občianske (ten tiež bežne používa na slovensko.sk) tak si ho berie zo sebou, ale takto má kartičku trvalo v čítačke.