Čítanie dát z čipu Technického prukazu

Zdravím,

dostala sa ku mne informácia, že je vraj nejak možné čítať údaje z čipového technického preukazu vozidla.

Skúšal to niekto? Je to skutočne možné, riešiť v privátnom sektore, bez prístupu k službám štátu - napriamo?

Našiel som informáciu o tom že niektoré čítačky fungujú po zasunutí karty ako klávesnicový vstup a teda je možné odchytiť vstup priamo javascriptu na webe. To by bolo úplne ideálne. Je to reálne? Tušíte niekto aká čítačka by to zvládla? Google dosť nepomohol :frowning:

Konkrétne, potreboval by som načítať do webaplikácie údaje o vozidle, ku ktorému mám TP. Čím jednoduchšie. Ak to inak nepôjde, keď aj s využitím vlastného HW - napr. raspberry pi + čítačka + napr. python script čítajúci údaje.

Vďaka za každú informáciu!

1 Like

Neviem ako je to s prepojenim na web. Pokial to chces citat lokalnou aplikaciou (napr. to rapsberry), tak:
(neskusal som to, toto su vseobecne reci)

Takze, pokial neziskas oficialny popis formatu/protokolov pre TP, mozes skusit toto:

  • zozen si citacku (mala by fungovat aj ta na obcianske, alebo niektore notebooky ju maju zabudovanu)
  • najdi si nejaku kniznicu, napr. ten pcsc-tools, a mozes dumat (napr. podla ATR zistit vyrobcu a zohnat datasheet)

Netusim ako je to s TP, hral som sa len s RSA kartami a SIMkami.
Na karte je taky jednoduchy filesystem (adresare sa volaju DF dedicated file, subory EF elementary file, nazvy su 16bitove cisla, MF master file je root adresar s cislom 0x3F00).

Operacie su SELECT FILE,READ FILE,VERIFY PIN, a pod.

Vystraha: Opatrne ak tam je niekde nastaveny PIN aby si ho nezablokoval (malo by sa dat precitat dopredu ake opravnenia potrebujes na danu operaciu).

3 Likes

uz teraz vies ako drzitel auta pomocou maleho TP v citacke zistit informacie o automobile skrz stranku ministerstva … takze to citanie bude urcite dost primitivne (to len taka vsuvka mudrosti)

Tam to funguje cez inštalovaný doplnok, to sa mi zrovna ako userfriendly riešenie nepozdáva.

Zatiaľ som sa dostal iba po info o datasheete, ktorého link neexistuje (404) a nepodarilo sa mi ho zohnať ani inde. Hodil by sa…

Technicaky su easy, pred par rokmi som k tomu pisal closed source reader v jave. HW je kompatibilny s beznymi citackami (aj tie co rozdava MV k obcianskym alebo kadejake embednute v notebookoch). PIN tam nie je ziadny. Vo volne dostupnych (nekryptovanych) datach mas vsetko co je na technicaku. Detaily o operaciach nad kartou popisal vyssie @jsvitok.

1 Like

Co sa tyka citania z browsera tak najjednoduchsie to vidim na lokalne (tam kde je HW citacka) beziaci server pocuvajuci na https:/127.0.0.1/ s nejakym primitivnym REST API s ktorym sa budes zo stranky bavit AJAXom.
Ak stranka kam chces nacitavat data nebezi na localhoste tak narazis na same-origin policy, ale to sa da v tomto pripade vyriesit tradicnym sposobom cez DNS alebo novsim sposobom konfiguracne cez CORS.

Trosku som este googlil:

Skvelé, vďaka všetkým :wink:

Ak by to niekto este hladal, tak tu je par zdrojov ako precitat data z technicaku:

1 Like

Mam hotove v NODE JS a vracia taketo dokumenty

{
  s_Document_Name: 'Registracne osvedcenie pre vozidlo',
  s_Country: 'Slovenska Republika',
  Registration: {
    first_registration_date: '20080225',
    version: '0',
    document: {
      issuing_state: 'Slovenska republika',
      issuing_state_desc: '',
      competent_authority: 'Ministerstvo vnutra Slovenskej republiky',
      issuing_authority: '',
      charset: '00',
      unambiguous_number: 'ALK97654'
    },
    registration_number: 'ZA123AA',
    user: {
      legal_name: 'HornaDolna s.r.o.',
      first_name: '',
      address: 'Horna Dolna, Hlavna 2',
      role: '01'
    },
    description: {
      brand: 'PORSCHE',
      model: 'CAYENNE GTS 9PA/EP22/-',
      commercial_description: 'PORSCHE'
    },
    VIN: 'WP1234567890-1234',
    max_permissible_laden_mass: '3080 kg',
    mass: '2320 kg',
    expiry_date: '20230121',
    issuing_date: '20080225',
    type_approval_number: 'e13*2001/*116*0089*08',
    engine: {
      engine_capacity: '4806.0 cm3',
      max_net_power: '298.00 kW',
      fuel_type: 'BA 98 B'
    },
    power_weight_ratio: '',
    seats: { seats_number: '5', standing_places_number: '0' },
    owner: {
      legal_name: 'VUB Leasing, a.s.',
      first_name: '',
      address: 'Bratislava - Ruzinov, Mlynske Nivy 1'
    },
    s_hm_nal_vozidla1: '',
    s_hm_nal_vozidla2: '6580 kg',
    vehicle_category: 'M1G',
    axies_number: '2',
    gauge_wheeltrack: '2855 mm',
    axle: [
      { id: 1, max_weight: '1455 kg' },
      { id: 2, max_weight: '1680 kg' },
      { id: 3, max_weight: '' },
      { id: 4, max_weight: '' },
      { id: 5, max_weight: '' }
    ],
    pull_braging: '3500 kg',
    pull_non_braging: '750 kg',
    rpm_maximum: '6500 min-1',
    engine_id: '4M1234V',
    color: 'ZLTA METALIZA - ZLATA/METALLIC GOLDEN YELLOW',
    max_construct_speed: '251 km.h-1',
    noice: [
      { id: 1, value: '80.0 dB(A)' },
      { id: 2, value: '4000 min-1' },
      { id: 3, value: '75.0 dB(A)' }
    ],
    emissions: {
      co: '.2250 g.km-1',
      hc: '.0640 g.km-1',
      nox: '.3230 g.km-1',
      hcnox: '',
      dbg_part: '',
      dbg_abs: '',
      co2: '310 g.km-1'
    },
    consumption: {
      combined: '13.9 l.100 km-1',
      dbg_ec_kat: '51-02',
      tank_volume: '100.0 l'
    }
  }
}

Este trosku ucesem, urobim buildovacie pravidla pre OSX, WIN a LIN a dam ASAP na github.com

Prvy release je vonku…

1 Like

Ahojte, doslo v tomto smere v poslednych rokoch k nejakej zmene? Starsie preukazy (napr. z roku 2018 - 2021) citam za pomoci javax.smartcardio a kniznice GitHub - grakic/jevrc: Serbian/EU Electronic Vehicle Registration Card Java Library , no novsie preukazy z cca roku 2022-2023 uz nie. Pada to na selekcii AID, neviem ci doslo k zmene AID alebo nejakej technickej zalezitosti na pozadi. Stretol sa s tym niekto?

Detaily mojho problemu v tejto SO otazke: smartcard - Selecting AID in new eVRCs (after year ~2022) - Stack Overflow