Chaos v IT sluzbach Slovenskej posty

Uz davnejsie som si vsimol, ze ked poznate podacie cislo akejkolvek zasielky, mozete ju cez internet alebo aplikaciu posty ovladat. Cize presmerovat zasielku, predlzit uloznu lehotu, nechat ju doposlat za poplatok a pod. Uplne staci vediet to cislo konciace SK. Teraz som vsak narazil na novu mnamku:
Sluzba zriadenia elektronickej identity.
Vytvorite si e-mail a pridelite ho na stranke https://eposta.posta.sk/ k lubovolnej institucii, adresatovi ci organizacii. Potom staci vyplnit ziadost o splnomocnenie a zajst na postu s obcianskym preukazom. A teta za okienkom natuka do PC kod zo ziadosti a prideli Vas OP k udajom institucie zo ziadosti, ktoru ste vyplnili online. Voala. Stali ste sa panom elektronickych sluzieb posty daneho adresata. Mozete splnomocnovat osoby, preberat zasielky, peniaze, seky, atd…
Autor to zrejme myslel tak, ze teta pri prepazke overi Vase splnomocnenie alebo vypis z OR ci z ineho registra a ako vzdelany pravnik posudi hodnovernost Vasich dokladov, na zaklade ktorych Vam schvali ziadost. Nuz ale prax je taka, ze teta na poste nastupila vcera a Vasu ziadost spracuje bez akychkolvek pravnych narokov. Ak by to nejakou nahodou nefungovalo, staci navstivit vedlajsie okienko alebo postu. Ja som to absolvoval vcera aj dnes na 2 svoje firmy a nepytali odomna ani pol papiera.

Na pošte si predsa vedia výpis z OR na základe OP spraviť, takže Vás kľudne mohla pracovníčka alebo aj systém automaticky skontrolovať. Máte príklad, kedy sa Vám podarilo to spraviť na inú ako Vašu firmu? Nevidím dôvod na to, aby pani pracovníčka na pošte musela mať právne vzdelanie na to, aby Vás vylustrovala v OR. Veď toto je krásny príklad debyrokratizácie nie ?

Celkom urcite to tak nebude. Mam priklad, ked som prisiel so splnomocnenim od statutara, pricom moje meno vo vypise nefigurovalo. To splnomocnenie som na poste ani nevytiahol (nieto, ze by niekto skumal jeho nalezitosti ako sa to robi napr. v bankach).


na poste predpokladam prebehne vizualne overenie ID + vypisu OR SR.

samozrejme, ak tento bod zlyhava, tak potom to funguje tak, ako pises. lebo je to jediny moment overenia (a este platba, kde je presna elektronicka stopa, kto urobil uhradu online za sluzbu)

Takze som vyskusal a vypis bol kontrolovany na statutara.

Druha vec, ze je tam poznamka o konani dvoch konatelov, to uz samozrejme bolo ignorovane. Jednoduchsie, ja taketo porazanie byrokracie naopak vitam :-), nemusim si ist do suflika po splnomocnenie.

Iste, len jedna vec je birokracia a druha pravo. Tie tety tomu ani nemozu rozumiet, aj keby chceli. Z tychto postarskych lapsusov potom vznikaju krasne pravne kauzy. Kedysi som riesil pripad, ked postarka dala list od OCTK neopravnenemu prijimatelovi, ktory podpisal dorucenku. Bola tam lehota 3 dni na staznost, ktora samozrejme prepadla.
Dnesne caro posty je napr. v tom, ze odkedy je covid, tak sa doporucene zasielky hadzu do schranok. Napr. Shell posiela palivove karty a PIN-y k nim v samostatnych zasielkach, ktore sa potom stretnu v jednej schranke, ak to clovek nevybera denne. A este by sa naslo…