Bilancia covid vs eGov

Možno je čas na zhodnotiť ako eGov, ktorého piliere už desaťročia budujeme, podporil náš boj s epidémiou.
Ja za úspech považujem, že som poslal na obec podanie cez slovensko.sk (nie obec nemá DCOM), prišlo mi kto ho vybavuje a že bolo prijaté. Rozhodnutie už prišlo mailom, bohvie prečo. Ale, každopádne je to funkčné a ušetrilo mi to čas. :+1:
Neúspechov je viac.

  • Povedomie o potrebe zbierania dát je a ich následného zverejňovania je na úrovni štátu mizerné (prekvapivo aj u niektorých členov tohto fóra, čo som nečakal) a tak aj vyzerajú riešenia, nie sú žiadne. Data driven eGov je tak mokrý sen konzultantov na úrovni koncepčných dokumentov.
  • Rezortizmus, ktorého výsledkom je delenie eGov a eHealth, zapríčiňuje že v zdravotníctve objavujú koleso. Nikto sa o synergiu ani nesnaží a ani nebola diskusia o využití eGov komponetov pre publikáciu dát o testovaní, očkovaní atď.
  • Portál Slovensko.sk sa tvári, že covid nie je. Nuž čudná brána to je. Ale hlavne, že budeme mať aktualizovaný NKIVS.
  • Parlament nie je schopný zasadať online ani online hlasovať, zachránil nás igelit. Ale asi ide skôr mentálny problém zúčastnených.
  • Školy sme neboli schopní ani usmerniť ako majú postupovať, hoci by sa žiadalo ich nielen usmerniť ale aj náležite vybaviť. A mňa prekvapilo, že stále čakáme, že táto potreba pominie a nejako sa to vráti do starých analógových koľají. Nejakých pár 100 mil by teda školstvo znieslo.
  • Rezortizmus je problém aj v školstve. Žije sa tam vo svete Edupage. Nuž len jedna príhoda, za všetky, prišiel dotazník, kde boli triviálne 2 otázky s dvoma checkboxami vo worde. Vypísať a poslať naspäť. Omg.
  • Hodiny skrátené na 40 min, lebo free služby to majú obmedzené na 40 min.

Nuž zdá sa, že čosi sme pobudovali. Ale piliere to zrovna nebudú. Horšie je to povedomie. Zdá sa, že ani sa nikto nesnaží nič používať z eGov, pretože na reálne cases, ktoré teraz potrebujeme riešiť, tie naše riešenia nie sú pripravené a nikto nemá ani ochotu sa zamyslieť ako ich takto používať.
Nuž eGov si chováme ako miláčika, chodíme okolo neho na špičkách, píšeme o ňom dôležité dokumenty, hýčkame ho veľmi dôležitými a veľkými projektami, aby sme ho mohli mať vo vitríne a reálne naň nesiahnuť.

A čo si myslíte ostatní? Pomohol nám eGov v niečom pri epidémii? Alebo mohol, ale sa to robilo inak?

4 Likes

Mne sa podarilo s eID podpisat zmenu pristupov pre uctovnicku do banky (SLSP). Dokonca aj vypis si sami nasli v RPO. Infolinka ma posielala na pobocku, ale mavanie obcianskym zakonnikom pomohlo. Great success.

2 Likes

eGOV “pomáha” naprávať škody a chyby z minulosti. reákne teda iba škodí.

Najskôr plusy: Osobne využívam služby štátu málo najmä v energetike: ÚRSO už bežne prijíma moje podanie cez Slovensko.sk
Ešte používam eID pri finančnej správe na podpisovanie.
Teda plus malý a bezvýznamný.

A to je za mňa všetko.

Ale zrovna v tej energetike informatizácia uškodila občanom a osobám. Hneď vlani ÚRSO využilo “štátne dáta” a potrestalo dlžníkov z hlbokej minulosti: https://www.energiaweb.sk/2020/12/01/definitivna-bodka-za-odobranim-podpory/
Nakoniec pomohla zmena zákona a tá priniesla viac spravodlivosti.

Ďalšiu škodu napáchal zákon o registri PO. ÚRSO (muselo) zaregistrovalo všetkých čo majú “Potvrdenie o splnení oznamovacej povinnosti” ako fyzické osoby podnikateľov v RPO.
ÚRSO si povinnosť z roku 2015 splnilo až v roku 2020.

Lenže akosi nikomu nedošlo, že veľká väčšina tých na novo zaregistrovaných “podnikateľov” v energetike sú bežní občania nepodnikatelia, ktorí iba uverili štátu, že ak mu (štátu) pomôžu splniť ciel v OZE, tak im to cez doplatok a výkup za 15 rokov splatí.
Dnes z nich urobil podnikateľov a nielenže (veľkej väčšine) im celú odmenu za investíciu do OZE zožerú zdravotné a sociálne odvody. Navyše im zvýšil riziko, že ak sa vo svojom normálnom zamestnaní (aj vďaka COVID) stanú nezamestnaní, tak ich štát nebude evidovať ako nezamestnaných - lebo podnikajú. V energetike s príjmom (aj) menším ako 500€ za rok.

Takže pre tisícky obyčajných zamestnancov jedno veľké mínus.

1 Like

Toto som už riešil s lokálnou školou v RK, ktorá používa zoom, treba sa zaregistrovať tu: K-12 School Verification Form
Trvá to pár dní a potom to už fičí pre všetkých učiteľov s emailom v doméne.

1 Like

Super, (skutočne) ďakujem za informáciu.

ALE: A nebolo by vhodné a správne keby ministérium školstva a ostatných zbytočných vecí vydalo návod? A ešte lepšie, keby ich útvar (platený z naších daní) pomohol riešiť registráciu Slovenska a zjednodušiť tak registráciu škôl?

hmm to je celkom dovrzana zelena energia.

No ono o tú zelenosť dnes už ide až v poslednom rade.

Proste je to len ukážka ďalšieho zlyhania štátu. Tí čo reálne podnikajú a “len” si urobili bočnú investíciu sú ešte celkom v pohode.

Bohužiaľ štát sa zasa vyzúril na bežných občanoch, ktorí uverili sľubom, tentokrát dokonca zákonným sľubom. Ako vždy občan naletel a štát vyrehotaný. A je jedno či je to občan s FVE (a investícia ide štátu v odvodoch) alebo občan bez FVE - ten platí drahšiu elektrinu zasa vďaka neschopnosti štátu.

Ale aby som bol v téme eGov a Covid: štátne orgány majú teraz možnosť (a povinnosť) vedieť dáta z daní, sociálneho a zdravotných poisťovní. Plus je, že nemusíte dokazovať, že nedlžíte. Veľké mínus je, že štát si tie dáta zoberie a vysvetlí po svojom a za dlh potrestá…