Balíčkovanie eID klienta pre Fedoru

Jeden môj známy pripravuje RPM eID klienta pre Fedoru, má aj vlastné repo: https://www.salstar.sk/pub/fedora/

Hodil som k tomu nejaký základný návod: https://www.develart.sk/blog/eid-klient-fedora-linux-repozitar/235.htm a pomáham mu s testovaním.

Aktuálne pripravil verziu 3.0.3, ktorá je už konečne plne funkčná a otestovaná.

Chcem sa prosím spýtať, či nemáte niekto kontakty na toho Debianieho mainteinera oficiálneho balíku, resp. či sa nenachádza tuná na fóre. Radi by sme s ním nejako otvorili diskusiu o tom, ako by bolo ideálne vydávať nové verzie tak, aby si to mohli ľudia pre jednotlivé distribúcie zabaliť.

V podstate niečo na štýl dohodnutia sa o tom, čo by naďalej bolo binárne, príp. akým spôsobom to vydávať, ako k tomu písať špecifikáciu a závislosti. Aby sa to pohlo nejako ďalej a nie robiť to štýlom prebaľovania Debianích balíkov.

Vopred vďaka.

8 Likes

Problem je ze tento Fedora balicek je v podstate docker image s includovanym debianom.
Treba sa zbavit toho debianu ktory je tam kvoli zavislosti na prehistorickych libkach. To by sa dalo komunikaciou s vyssie spominanym developerom, ale kedze je to komercna firma tak za prerabku na nieco aktualne podporovane budu chciet peniazky, lebo “tak ako to dodavame je to funkcne”.

1 Like

V tejto verzii sa už Docker nevyužíva. Ale aj tak by bolo fajn mať priamu linku na maintainera toho Debianieho balíku.

1 Like

Parada, mam este eidklient-2.0.2-1, skusim tuto novu trojku.
Len mi to place ze
nothing provides websigner needed by eidklient-3.0.3-1.fc28.x86_64
tak to snad nejako rozlusknem.

Aj ten je v repozitároch. Nemáš to nejako obmedzené cez include/exclude?

no jaska, paranoidne som tam mal:
includepkgs=eidklient-*
po zmene na
includepkgs=eidklient-*,websigner*
sa to uz ponuka na upgrade.
Skusim na testovacom stroji.

Skusal som to rozchodit na Fedore 29, zatial neuspesne

Požiadavka skončila s neznámou chybou (13002).

Skús dať pls celý výpis z terminálu, dík

$ /usr/bin/EAC_MW_klient
qrc:/eIDapplication/Dialogs/qml/MyComponents/InfoContainer.qml:1107:9: QML AuthBasicContainer: Cannot anchor to an item that isn't a parent or sibling.
qrc:/eIDapplication/Dialogs/qml/MyComponents/IntroductionContainer.qml:951:17: QML Text: Cannot anchor to an item that isn't a parent or sibling.
qrc:/eIDapplication/Dialogs/qml/MyComponents/IntroductionContainer.qml:951:17: QML Text: Cannot anchor to an item that isn't a parent or sibling.
qrc:/eIDapplication/Dialogs/qml/MyComponents/IntroductionContainer.qml:951:17: QML Text: Cannot anchor to an item that isn't a parent or sibling.
qrc:/eIDapplication/Dialogs/qml/MyComponents/IntroductionContainer.qml:973:17: QML Text: Cannot anchor to an item that isn't a parent or sibling.
qrc:/eIDapplication/Dialogs/qml/MyComponents/IntroductionContainer.qml:973:17: QML Text: Cannot anchor to an item that isn't a parent or sibling.
qrc:/eIDapplication/Dialogs/qml/MyComponents/IntroductionContainer.qml:996:17: QML QDeclarativeRectangle_QML_41: Cannot anchor to an item that isn't a parent or sibling.
qrc:/eIDapplication/Dialogs/qml/MyComponents/IntroductionContainer.qml:996:17: QML QDeclarativeRectangle_QML_41: Cannot anchor to an item that isn't a parent or sibling.
qrc:/eIDapplication/Dialogs/qml/MyComponents/IntroductionContainer.qml:1265:17: QML Text: Cannot anchor to an item that isn't a parent or sibling.
qrc:/eIDapplication/Dialogs/qml/MyComponents/IntroductionContainer.qml:1265:17: QML Text: Cannot anchor to an item that isn't a parent or sibling.
qrc:/eIDapplication/Dialogs/qml/MyComponents/IntroductionContainer.qml:1282:17: QML Rectangle: Cannot anchor to an item that isn't a parent or sibling.
qrc:/eIDapplication/Dialogs/qml/MyComponents/IntroductionContainer.qml:1282:17: QML Rectangle: Cannot anchor to an item that isn't a parent or sibling.
qrc:/eIDapplication/Dialogs/qml/MyComponents/IntroductionContainer.qml:1399:21: QML Rectangle: Cannot anchor to an item that isn't a parent or sibling.
qrc:/eIDapplication/Dialogs/qml/MyComponents/IntroductionContainer.qml:1399:21: QML Rectangle: Cannot anchor to an item that isn't a parent or sibling.
qrc:/eIDapplication/Dialogs/qml/MyComponents/IntroductionContainer.qml:1882:33: QML TextEdit: Cannot anchor item to self.
qrc:/eIDapplication/Dialogs/qml/MyComponents/IntroductionContainer.qml:1882:33: QML TextEdit: Cannot anchor item to self.
qrc:/eIDapplication/Dialogs/qml/MyComponents/IntroductionContainer.qml:1882:33: QML TextEdit: Cannot anchor item to self.
qrc:/eIDapplication/Dialogs/qml/MyComponents/IntroductionContainer.qml:1882:33: QML TextEdit: Cannot anchor item to self.
qrc:/eIDapplication/Dialogs/qml/MyComponents/VirtualKeyboard.qml:1022:17: QML Text: Cannot anchor to an item that isn't a parent or sibling.
qrc:/eIDapplication/Dialogs/qml/MyComponents/VirtualKeyboard.qml:1022:17: QML Text: Cannot anchor to an item that isn't a parent or sibling.
qrc:/eIDapplication/Dialogs/qml/MyComponents/NavigationContainer.qml:59:5: QML Row: Cannot specify left, right, horizontalCenter, fill or centerIn anchors for items inside Row
qrc:/eIDapplication/Dialogs/qml/MyComponents/VirtualKeyboard.qml:846:17: QML QDeclarativeRow_QML_26: Cannot specify left, right, horizontalCenter, fill or centerIn anchors for items inside Row
qrc:/eIDapplication/Dialogs/qml/MyComponents/VirtualKeyboard.qml:806:17: QML QDeclarativeGrid_QML_25: Cannot specify anchors for items inside Grid
Object::connect: No such signal QDeclarativeRectangle_QML_46::cancelProcessConfirm()

Z tohoto si netreba robiť hlavu, to beží - mne to píše to isté. Ako sa to prejavuje? Keď sa chceš prihlásiť, nespustí sa to vôbec? Aký prehliadač?

Zdravim,
skusil som to nainstalovatna fedoru 30 a eID funguje spravne (velka vdaka).

Nainštalované balíčky
eidklient.x86_64 3.3-1.fc30 @salstar.sk
websigner.x86_64 0-2.fc30 @salstar.sk

Problem mam s

  1. websignerom - zep.disig.sk mi pise, ze nemam nainstalovanu aplikaciu “Disig Web Signer” (firefox aj chrome).

  2. nefunguje ani podpisuj.sk - skusil som rozne verzie java (oracle java8, java13, openjdk + icedtea) a nezobrazuje mi v ponuke moj certifikat, pritom kartu mam v citacke (slovensko.sk funguje).
    java8 konzola pise len:
    sep 22, 2019 11:01:36 AM com.archimetes.docusols.desktopapp.ui.screen.SelectKeyController loadKeyStores
    SEVERE: Default terminal factory is None

… java13 a openjdk zase akoby nemala nejake libjfxwebkit.so

je potrebne este nieco nainstalovat alebo nastavit?

Dakujem

podpisuj.sk vo verzii 3.311 mi na Fedore bezi s oracle jdk8 + java webstart parameter -J-Dsun.security.smartcardio.library=/lib64/libpcsclite.so.1 pre linku na smartcard libku.
Viac v odpovedi Podpisanie xml z formulara konecneho uzivatela vyhod (linux fedora)
Novsi release by mal ficat uz aj na Fedore.

2 Likes

vdaka pani, vsetka cest funguje to ako ma. usetrili ste mi kopec nervov - podarilo sa mi to rozbehat rychlejsie a jednoduchsie ako na windowse (a pouzivatelne) :slight_smile:

2 Likes

uvitame Lajk, alebo sledovanie na facebook.com/archimetes

2 Likes

Aktualne som eidklient-a uspesne nainstaloval na Fedore 31. Avsak mam dve pripomienky (neviem, kde inde mam tieto pripomienky adresovat):

  • po nainstalovani som musel restartovat sluzbu pcscd (nebola spustena a bez toho mi nefungovala citacka);
  • nazov binarky by sa mohol zmenit na cosi zrozumitelnejsie (napr. eidklient), pretoze EAC_MW_klient nie je prilis user-friendly; minimalne by bolo vhodne spravit symlink; chvilu mi trvalo, kym som nasiel nazov binarky, aby som mohol spustit danu aplikaciu, kedze ja na 99 % spustam aplikacie z terminalu.

V kazdom pripade vdaka za uzasnu pracu! :tada: :wink:

1 Like

Posielam odpovede on maintainera:

po nainstalovani som musel restartovat sluzbu pcscd (nebola spustena a bez toho mi nefungovala citacka);

No ja sa snazim dodrziavat pravidla tak, ako keby ten balicek bol dostupny
priamo vo Fedora (ako Fedora packager). Vpodstate vsetko okrem licencie
podla mna splna. Licencia by musela byt opensource, aby som to mohol
pridat do Fedory.

No a tieto pravidla mi zakazuju menit nastavenia nejakych sluzieb.
Je to vec instalacie ten sluzby samotnej, ci sa spusti alebo nie.
A uz vobec nemozem z jedneho balicka menit spustanie sluzby z uplne
cudzieho balicka.

nazov binarky by sa mohol zmenit na cosi zrozumitelnejsie (napr. eidklient), pretoze EAC_MW_klient nie je prilis user-friendly; minimalne by bolo vhodne spravit symlink; chvilu mi trvalo, kym som nasiel nazov binarky, aby som mohol spustit danu aplikaciu, kedze ja na 99 % spustam aplikacie z terminalu.

No ten nazov kedysi bol eidklient, tak to dodavalo ministerstvo.
Netusim ale preco to premenvoali. Mna to ale tiez casto hnevalo,
ze som musel robit rpm -ql eidklient | grep /bin/ #
Takze toto akceptujem, pridal som a vydal novy release.
Je tam ale len tato jedina zmena.
Navyse sa tusim cez .desktop file ta binarka spusti sama.
Ak to bude niekto hladat v GNOME, tak to najde po napisani “EID”.
Zmeny nazvov by ale mali byt skor ziadosti na autorov aplikacie.

1 Like

=> mozno napisat do README nieco typu “krok X po instalacii: systcl enable pcscd; systcl restart pcscd”