Automat.gov.sk

Budem tiez uprimny. Ockaval som, ze ludia co su v SKIT budu mat vacsie znalosti o IDSK. Napriklad si ho aspon precitaju.

ID-SK nemá ambíciu nahradiť dizajnový proces. Je len predpisom pre zostavovanie používateľských rozhraní. Použitím ID-SK nezabezpečíte, že služba bude kvalitná a bude poskytovať špičkový používateľský zážitok (User Experience). Aby ste zabezpečili špičkový používateľský zážitok, musíte do procesu tvorby elektronickej služby zahrnúť metodiku UCD – User-centered Design.
ID-SK Frontend - Metodické usmernenie

Rad si pozriem co ste z toho zoznamu, co tam je predpisany aj spravili. Nemyslim si, ze to je vsetko dobry napad a netreba to prehanat, ale naozaj by ma zaujimalo co sa v skutocnosti schovava za “v tomto pripade uprednostime pouzivatela pred ID-SK”.

Odporucam, aby sa SKIT zacalo seriozne venovat vyhlaskam a metodikam, ktore maju ich produkty a sluzby splnat. Pripadne by sa mohli aj zapojit do existujucich pracovnych skupin, ak maju pocit, ze nejake vyhlasky a metodiky ich brzdia v rozlete. To je standardny postup, a teraz ked si SKIT a MIRRI tento dobrovolnicky projekt osvojilo, tak ich musia aj plnit. Ak ich nevie plnit ani MIRRI, co je gestor a tvorca vacsiny tychto pravnych uprav, tak si z toho ostatne rezorty budu robit trhaci kalendar. Co urcite nechcete ani vy v SKIT. Jedine, ze by ste mali pocit, ze cely egov sa toci okolo SKIT a idete ho zachranit.

4 Likes

Nejde o porovnanie, ide o zobrazenie dat na aktualny tyzden a buduci tyzden. Uzivatela zaujima co bude platit buduci tyzden. Nie co sa zmenilo. Mozem ist buduci tyzden konecne do kina, obchodu alebo na plavaren? Co plati pre II. stupen varovania? nie aky je rozdiel medzi druhym a tretim stupnom. Rovnako ako v pripade prikladu z gov.uk:

Toto je tiez porovnanie?

Nejde o nic viac ako o toto:

Jedna sa o upravu komponentu taby, ktora tak ako je navrhnuta pre toto nase pouzitie nedava zmysel. Resp. mame riesenie, ktore pokladame za uzivatelsky privetivejsie.

Velmi radi sa zapojime. Budem rad ked poslete pozvanku.

Precitali sme si. A to co aktualne riesime je pouzivatelske rozhranie (konkretne zobrazenie tabov), nie designovy proces. A budem citovat “ID-SK je len predpis pre zostavovanie pouzivatelskych rozhrani”. Myslim, ze sme sa mohli vyhnut zbytocnemu osocovaniu a viest konstruktivnu diskusiu.

Pride mi, ze tu stale unika pointa. Nasim cielom nie je zbrojit a hatovat to co bolo urobene. A natahovat sa tu s @jsuchal, ktora komponenta ma byt ako pouzita. My chceme stavat na tom co bolo urobene, zlepsovat to a posuvat dalej - a vo finale prinasat lepsie sluzby pre obcanov.

v SKITe mame ludi, ktori roky pracuju s design systemami (hlavne v komernej sfere). Vieme porovnat co je dobre a co nie(bez urazky). Vieme co potrebujeme na to aby sme dokazali robit kvalitne produkty pre obcanov. To nam teraz chyba! Sme pripraveni to zmenit, makat na tom! - presne na to stat potrebuje IT firmu (aj ked sa teraz bavime o designe). Potrebujeme aby sa tie veci hybali, riesili a vytvarali.

Co mozno nemame je skusenost s pracou pre stat. S pracou s ID-SK, … Ucime sa! Tim funguje 3 mesiace! (3 mesiace hiring, 3 mesiace fungovania)

My nie sme nejaka particka zmatkov, ktori si prisli sadnut na teple miestecka do statnej firmy. Mame skusenosti, mame nastroje, mame zaklady a verim, ze budeme mat aj prilezitost nieco zmenit.

Na to vsak potrebujeme podporu komunity!

Pozvanky posiela MIRRI. Ak chcete byt clenom (podla mna chcete) treba poziadat MIRRI.

Ja s tymto nemam ziadny problem. Pokial tento pocit aj nejako overite na pouzivateloch.

Nie, to porovnanie nie je. Kedze porovnavat cisla medzi dnom a tyzdnom a mesiacom nedava velky zmysel okrem specialnych pripadov.

Inak sa skusim spytat. Mate aspon nejake pouzivatelske scenare/usecase, ze co ludia tam chcu robit? Uznavam, ze pre 2 taby to ma zmysel skor takto avsak ja by som skor ocakaval scenar “co sa meni buduci tyzden pre mna?” ako “budem moct ist o tyzden do prirody mimo okresu?” co je velmi specificke ked neviem presne co chcem a taketo rozdelenie ma nuti si to precitat cele pre buduci tyzden.

Prepac, ale ked prva viditelna sluzba v produkcii od SKIT porusuje tu uplne najzakladnejsiu vec, ktora navyse setri cas a peniaze, tak to nie je velmi dobry vstup do sveta. Chapem, ze sa ucite, podla mna tomu chyba hlavne participacia a transparentnost. Ako sa v minulosti ukazalo tisic krat, cokolvek si stat “pecie pod poklickou” a potom to ukaze, tak to dopadne najskor zle (toto dopadlo inak celkom dobre). Vacsina z tychto veci co tu komunitu stavia na zadne nohy by sa dala vyriesit keby ste aktivnejsie fungovali prave podla dizajn manualu (napr. zverejnit prototyp).

Ja nie som nijako nahnevany, ani nechcem bojovat, len ti hovorim, ze ked bude SKIT kaslat na vlastne pravidla vlastnika = MIRRI, tak to mozeme rovno zabalit a nech si robi kto chce co chce ako to bolo vlastne doteraz. Vy musite ist prikladom!

Este raz diky ze tu diskutujes, nechcem, aby ta toto nejako znechutilo. Vacsina z toho “hejtu” co tu zazivas je preto, lebo bolo extremne dlho ticho o celom SKIT.

Mňa napríklad vôbec nenapadlo, čo bude budúci týždeň. Ja chcem vedieť aktuálne opatrenia/obmedzenia, keď idem na stránku a zadám okres. Keď príde nový týždeň a bude ma zaujímať čo sa zmenilo, opäť rýchlo a jednoducho siahnem po mobile a pozriem, viac neriešim.
Možno je to trochu aj tým, že vláda je teraz nestabilná a pár krát som pochytil, že by sa automat nemal meniť a už ani tomu neverím, keď sa už stalo, že menili rôzne opatrenia ako sa im zachcelo a pod. V každom prípade by bolo dobré to otestovať na skupine ľudí alebo niečo také.

Toto kazdopadne vzdy uvidis ako default stav - aktualny tyzden.

Su vsak ludia, ktori potrebuju vediet co bude buduci tyzden:

  1. Pojdu deti konecne buduci tyzden do skolky, skoly?
  2. Budem moct konecne buduci tyzden cestovat mimo okres?
  3. Budem sa moct buduci vikend konecne ubytovat v hoteli?
  4. Budem moct konecne navstivit babku aby som neporusil zakaz vychadzania?
  5. Budem si moct ist konecne zaplavat?

Zaroven su ludia, ktori cestuju mimo okres pracovne resp. si planuju pracovne cesty a potrebuju vediet ake opatrenia platia pre dany okres v danom case.

  • Ked pojdem buduci tyzden na stretnutie do Popradu, na co sa mam pripravit?

Momentalne sme vsak od spustenia covid automatu stale v tom najhorsom rezime (7/7). Bude to ine ked sa pravidla zacnu uvolnovat a moze sa realne stavat, ze v jendom okrese bude restauracia otvorena a v susednom nie. Potom pridu aj ine uzivatelske scenare.

1 Like

Súhlas, ale najviac “predáva” ak niečo funguje plynulo a natívne. Nedajte sa odradiť, ľuďom z praxe čo používajú tieto aplikácie štátu viac vyhovujú natívne aplikácie, a to biele z pohladu UX, ale aj bezpečnosti a pod. :wink:

???

…a preto :arrow_right:︎ natívna app a navigation buttons na spodku (reachability) :wink: myslím že som Vám písal k tomu aj vlastne postrehy a návrhy.

Možno by som skôr pozrel na Human Interface Guidelines | Apple Developer Documentation

Už si tu dlho nenapísal, že nejaký web mala byť vlastne mobilná aplikácia. Seriózne si myslíš, že toto tu má byť natívna appka? Prečo?

1 Like

To som myslel všeobecne :wink:

Pravdaže, nejaká dočasná infostranka nech je vo forme webu, to je v poriadku (ak je potrebná nejaká zložitejšia navigácia a funkcionalita, tam je potrebné zvážiť aj native app).

Info o covid automate by som ale rad videl v inej forme, úplne ideálne ako wallet pass, podobne ako to majú v ČR :arrow_right:COVID19 MOBILNÍ INFOKARTA

Tej funkcionality by sa tam dalo dostať oveľa viac (napríklad detailne informácie pri prechode okresmi; aktualizované info o vakcinaciach, rade c čakárni a pod.), ale pre začiatok fajn riešenie.

Len tak pre zaujimavost. Apple neschvali ziadnu “covid” aplikaciu pokial ju nevydava narodny spravca eHealthu. V nasom pripade NCZI.

Boli sme v kontakte s chlapcami, ktori robili aplikaciu Nariadenia automatu. Zacali android verziou, teraz maju hotovu aj iOs verziu ale nevedia ju dat von. Snazili sme sa im pomoct aspon prepojenim na NCZI. Obavam sa vsak, ze tam s tym nic neurobia. Minimalne by appku museli prerobit do ID-SK + by NCZI muselo zobrat zodpovednost za obsah :frowning:

2 Likes

Njn, písal som správu :wink: Toto aj iné veci by sme vedeli odkonzultovať a predísť plytvaniu kapacít. Btw. toto mi príde vážne absurdne (NCZI/MZSR sa nehlási k SKIT).

"Ústredný krízový štáb SR na svojom zasadnutí ešte v decembri 2020 zamietol spustenie aplikácie eRúško na základe aktuálneho stavu pandémie a odporúčaní pandemickej komisie…”

No jasne, to sú “argumenty” od leta, a absolútne žiadna snaha to zmeniť. Ja som navrhoval napríklad využiť “plošne testovanie” na osvetu a pomoc s inštaláciou appky, ale nie, na začiatku je absolútny disdain voči EN-API a už sa len prispôsobujú argumenty a konanie tomuto hejtu :grimacing:

Ako sa da pripraviť na budúci týždeň, keď opatrenia majú dynamicky charakter typu "dnes neplatí co včera a zajtra nebude platiť čo platí dnes "? To nedokáže predpovedať ani modelovať žiadna apka. Možno nejaka kvantová co sa dokáže pohybovať v čase by to Zvládla.

2 Likes

Zase nerobme z toho ruletu v kasíne aby nad tým musel 24/7 niekto sedieť, kontrolovať, upravovať… Až na pár vecí sú tie opatrenia už dosť stabilné a ak niekto sedel hodinku nad štruktúrou tej appky, tak určite vytvoril entitu na zoznam miest, entitu na regióny aj celoslovenské a len sa priraďuje stupeň k okresu.
ak by neboli tie výnimky RÚVZ (školy a pod.) a stupne okresov by sa dali ťahať z nejakého dôveryhodného zdroja (korona.gov.sk a pod.) tak by to mohlo bežať úplne bez zásahu. Až do momentu, kedy by sa upravovali priamo pravidlá (zmena obsahu, pridanie, ubranie)

@MilanK bolo by fajn, keby ste zverejnili aj kod a dokumentaciu k tomu…napr. tu slovak-egov · GitHub

2 Likes

@MilanK je k dispozícii už nejaká beta s ďalším týždňom?

Na tento alebo buduci tyzden chystame dalsi release, ktoreho sucastou je aj tato funkcionalita. Cakame vsak este ako vlada rozhodne o pripadnych upravach covid automatu.

Mimo tejto zmeny by tam mali byt aj dalsie upravy ako:

  • zlepsenie pristupnosti
  • GPS lokalizacia
  • dalsie upravy ohladne ID-SK

Riesila sa aj zmena backendu. Vzhladom na caste zmeny a upravy automatu sme sa rozhodli pre zmenu technologie.

A zdrojaky uz budu?