Aplikácia nad ekonomickými dátami Prešova

V rámci mojej bakalárky, v ktorej som sa venoval open data na Slovensku som vytvoril web aplikáciu, ktorá je postavená nad ekonomickými dátami mesta Prešov - zmluvami, objednávkami, faktúrami a dotáciami. Dáta som stiahol v JSONe z egov.presov.sk a spracoval do DB. Navyše som ako zdroj dát použil otvorené API RPO z ekosystem.slovensko.digital, cez ktoré ťahám dáta o firmách. Pridaná hodnota aplikácie, oproti egov.presov.sk je teda prepojenie týchto dát medzi sebou (faktúry na konkrétne zmluvy a objednávky), údaje o firmách a podnikateľoch, nejaké základné štatistiky a možno krajšia forma prezentácie. Momentálne to beží na školskom serveri tu: 147.32.232.84:8080.
V podstate som sa na tej aplikácie z veľkej časti učil a je tam veľa priestoru na zlepšenie (napr. krajší layout, pokročilejšie vyhľadávanie, ukladanie detailov o firmách v databáze, namiesto ich sťahovania cez API, čo by umožnilo pokročilejšie štatistiky a vyhľadávanie aj podľa fyzických osôb, pridanie PDF súborov zmlúv, exporty, atď.).
Rozmýšľal som nad možnosťami reálneho využítia tejto aplikácie, ktorá by mohla slúžiť pre občanov mesta na zvýšenie transparentnosti ako “strážca faktúr”, niečo na štýl otvorenezmluvy. Skontaktoval som aj mesto, konkrétne hlavnú IT koordinátorku p. Hurnú, ktorá sa k tomu postavila kladne a dokonca vyjadrila nadšenie s tým, že sa k tomu vráti, keď bude viac času (teraz organizovali 1. Šarišský hackaton). Predpokladať, že mi mesto poskytne server, kde by to mohlo bežať je ale asi naivné…
Myslíte, že takéto projekty majú zmysel? Prípadne viete o niečom podobnom? Budem rád za názor, či to má zmysel, feedback na aplikáciu, alebo návrhy na jej zlepšenie…

1 Like

Urcite sa dajte dokopy s teamom PO Pod Lupou, vid https://presov.korzar.sme.sk/c/20830291/napady-pre-presov-programatori-vymysleli-mnozstvo-vylepseni-a-rieseni.html?ref=tab .

Zmysel to urcite ma, najma ak apkka pochyti bezne prekticke use-cases tak obcanov aj uradikov. Ake? Neviem, ale http://147.32.232.84:8080/PresovReports-1.0/statistiky je dobry start, po ktorom by mohli nasledovat kadejake kolacikovediagramy, grafy (klesa? stupa?) a neskor mozno detekcie anomalii ci chyb.

1 Like

Dakujem za odpoved, skusim ich zkontaktovat po statniciach,ked bude viac casu.