Aplikacia na dan z nehnutelnosti

Z FB kopirujem https://www.facebook.com/events/1663244213914942/permalink/1664764827096214/:

Kazdy rok, ak niekto v roku predchadzajucom nadobudol nehntelnost, tak musi podat Danove priznanie k nehnutelnosti do konca januara. Bratislavaci na Magistrate pracovisko Blagoevova. Na Katstralnom urade vsetky potrebne udaje su v digitalnej forme a nic nebrani, aby nemuseli Danove priznania spracovavat danovnici, ale aby ich dostali postou uz vyplnene ku kontrole s tym, ze maju moznost reklamovat nepresnosti. Ludom, firmam odpadne povinnost, Magistrat nemusi tzpovat data. Win, win.

Keď nadobudneš novú nehnuteľnosť musíš vždy do konca januára podať Daňové priznanie. Teraz je to práve aktuálne. Potom už chodí automaticka rozhodnutie o výške dane z nehnuteľnosti. Taktiež je daňovník zbytočne zaťažovaný povinnosťou vždy do konca januára podať po predaji nehnuteľnosti zánik daňovej povinnosti. Pritom všetky údaje už štát na Katastrálnom úrade má.

2 Likes

Pravda. Pre projekt DCOM sme s KN otvorili tuto diskusiu. Existuje zopar prekazok (napr. evidencia vymerov stavieb, nejaka uprava legislativy, kvalita el. dat katastra), ale v zasade je mozne skonstatovat ze je to mozne urobit. Pravdepodobne bude sucastou nejakeho dalsieho projektu v samosprave.

Ano. Navyse som si vsimol, ze minimalne toto danove oddelenie magistratu na Blagoevgovej si nevie natiahnut aktualnu adresu trvaleho pobytu pre dorucovanie ako pouzivaju ine urady, ale pouziva adresu z prveho formulara nahlasenia dane, cize nema to prepojene s oddelenim registra trvaleho pobytu. Ked uz ani oddelenia si nevedia podavat/aktualizovat medzi sebou udaje, nieto este rozne obce, tak je to v pytli. Listy o zmene trvaleho pobytu som zasielal vsade mozne (co je tiez pakaren a sotva autentifikovatelne), ale magistrat ma nenapadol, kedze ide o ich in-house data.

Hm. Nehnutelnosti nemenim ako ponozky a zoparkrat za zivot sa prejst na urad kvoli tejto dani mi nejako extra zataz nesposobi. Okrem toho ked som zhodou okolnosti pred par dnami tam bol presne kvoli topicu, od pani uradnicky som sa dozvedel vselico o pomeroch na urade a zopar uzitocnych klebiet. A rovno som zlucil v priznani tuto dan s danou za psa a dozvedel sa ako postupovat pri ziadosti o supisne cislo a ze s tym mam ist potom vedla za Marikou, ze ona jej povie a vsetko predchysta a ze nech jej necham email kebydaco (tusim sa to pise aj do toho formulara, nepamatam si, ochotne to vypisovala za mna). Toto mi asi ziadna apka neposkytne

A to vsetko sa da vyriesit v pracovnom case a za peniaze nas vsetkych. Marika by isto prinasala viac hodnot, keby strikovala svetre ako ked prepisuje udaje z jednej obrazovky do druhej.

3 Likes

Dobrovolníckou prácou je mozne vyvinut aplikacie. Uspesne realizacie by mohi sluzit, ako cenovy benchmark. Napada ma napr. potreba zrealizovat agendu Dan z nehnutelnosti. Kazdy rok, ak niekto v roku predchadzajucom nadobudol nehntelnost, tak musi podat Danove priznanie k nehnutelnosti do konca januara. Bratislavaci na Magistrate pracovisko Blagoevova. Na Katstralnom urade vsetky potrebne udaje su však už v digitalnej forme a nic nebrani, aby nemuseli Danove priznania spracovavat danovnici, ale aby ich dostali postou uz vyplnene ku kontrole s tym, ze maju moznost reklamovat nepresnosti. Ludom, firmam odpadne povinnost podavat Danove priznanie k nehnutelnosti, Magistrat nemusi typovat data. Win, win.
Teraz je to práve aktuálne. Potom už chodí automaticka rozhodnutie o výške dane z nehnuteľnosti. Taktiež je daňovník zbytočne zaťažovaný povinnosťou vždy do konca januára podať po predaji nehnuteľnosti zánik daňovej povinnosti. Pritom všetky údaje už štát na Katastrálnom úrade má. Nič čo už štát vie by by nemal občan povinne znovu nahlasovať. Je to zbytočná šikana.

1 Like

Toto je pekná, ľahko riešiteľná vec. Kedysi sme to aj SOIT+Inštitút zamestnanosti riešili. Nazvali sme to “avízo na daň z nehnuteľností”. Navrhli sme k tomu aj legislatívnu úpravu:

Zákon č.582/2004 o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov sa mení takto:

  1. Do § 99 sa vkladajú nové body, ktoré znejú:

(8) Obec, ktorá prevádzkuje elektronické služby podľa § 98b, umožní daňovníkovi vykonať registráciu na zasielanie avíza ku dani z nehnuteľností a pre registrovaného daňovníka umožní odhlásenie z tejto registrácie.

(9) Avízo ku dani z nehnuteľností obsahuje údaje o daňovej povinnosti predpokladanej pre daňovníka pre určité daňové obdobie na základe údajov z priznaní k dani z nehnuteľností za predchádzajúce daňové obdobia a údajov o zmene vlastníckych vzťahov k nehnuteľnostiam.

(10) Obec, ako správca dane z nehnuteľností, zašle daňovníkovi registrovanému podľa ods.8 avízo ku dani z nehnuteľností do 10.1. zdaňovacieho obdobia. Ak daňovník nepodá daňové priznanie z nehnuteľností do termínu stanoveného týmto zákonom, má sa za to, že podal priznanie s údajmi zhodnými so zaslaným avízom ku dani z nehnuteľností pre príslušné daňové obdobie.

(11) Správca katastra nehnuteľností do 3.1. zdaňovacieho obdobia zašle obci, ktorá je správcom dane z nehnuteľností, elektronický odpis údajov o zmene vlastníckych vzťahov k nehnuteľnostiam v území príslušnom tomuto správcovi dane. Odpis údajov sa zasiela vo formáte vhodnom na strojové spracovanie.

Odôvodnenie:
Veľakrát sme už počuli o tzv. proaktívnych službách e-governmentu, ich realizácia však absentuje. Na druhej strane vidíme, že údajová základňa (v tomto prípade elektronické evidencia údajov katastra) je z väčšej časti priravená. Súčasne pozorujeme zvláštnu skutočnosť, že pri realizácii projektov e-governmentu sa legislatívne úpravy, ktoré tieto zmeny kodifikujú, prijímajú až v záverečnej fáze projektov (ako je tomu napr. pri predkladaných návrhoch zákonov o katastri nehnuteľností a o geodézii a kartografii). Sme presvedčení, že tento prístup je nesprávny a určite je z ekonomického hľadiska nesmierne neefektívny. Preto proaktívne navrhujeme zmenu zákona o miestnych daniach a poplatkoch prinášajúcu proaktívnu službu avíza ku dani z nehnuteľností. Cieľom tejto služby je čo najviac zjednodušiť väčšine daňovníkov splnenie povinnosti priznania tejto dane tak, že správca dane bude vopred zasielať tzv. avízo, v ktorom uvedie údaje o daňovej povinnosti predpokladanej na základe dostupných evidencií. Ak daňovník nepodá priznanie, predpokladá sa, že platia údaje uvedené v avíze. Ak aj je potrebné niektoré údaje zmeniť, má takto daňovník k dispozícii predvyplnený formulár (na základe údajov z avíza), čo mu zjednodušuje prácu a zvyšuje istotu že údaje vyplnil správne (napr. že nezabudol na niektoré zmeny). Zároveň realizácia povinnosti zasielania avíza nie je pre správcu dane zaťažujúca - vďaka elektronickej evidencii všetkých údajov môže avíza generovať automatizovaným spôsobom.

Dali sme to v rámci pripomienky - viď. bod 13, ku zákonu o KN, keďže sa v ňom riešilo zasielanie údajov na právne účely samospráve. Nie že by ten text bol dokonalý (viď. aj gramatické chyby :cold_sweat:), ale chceli sme aspoň začať o tom hovoriť. Na ÚGKK nemali pre tento výmysel veľa pochopenia (nuž kompetenčne to nie je ich oblasť a mali so zákonom úplne iné starosti).

3 Likes

Je nieco nove ohladom tohto? Nedavno ma kontaktoval starosta mensej obce na vychode Slovenska, ze by to chcel riesit, pretoze pre nich ako samospravu je zlozite sledovat zmeny vo vlastnictve nehnutelnosti.
(jasne, clovek sa ma podanim podanim danoveho priznania k nehnutelnosti k tomuto priznat, ale on na to pozeral z pohladu samospravy)
Pre nich, ako zastupcov statnej spravy, by nieco take tiez malo zmysel …

Myslim, ze sa nic nezmenilo a problemom su stale dve veci:

  • prva je ako spominal lubor vo svojom prispevku legislativna
  • druha je ta, ze v katastri nie su udaje o podlahovej ploche nehnutelnosti a tak ju obce ocakavaju od danovnikov

Prvy argument je odstranitelny zmenou zakona.

Druhy argument je sice pravdivy, ale vzhladom na to, ze udaje o nehnutelnosti su staticke, co znamena, ze sa z dlhodobeho hladiska nemenia, tak je v podstate lahko zistitelny z udajov, ktore uz obec ma k dispozicii z predchadzajucich priznani. To by ale obce museli zmenit logiku pri vyrubovani dane z nehnutelnosti, ktora je momentalne taka, ze vychodiskovym objektom evidencie nie je nehnutelnost ale danovnik, inak povedane prvy stlpec v tabulke je danovnik a k nemu paruju nehnutelnost. Kdezto keby to bolo naopak, tak si obce sami vytvaraju evidenciu nehnutelnosti a pri nich si len vedu vlastnikov (danovnikov).

Cize, riesenia existuju, myslim si, ze ani nie su nejak komplikovane, chce to len volu zmenit stare zvyklosti.

Este jeden detail, s ktorym treba pocitat, totizto, ked kupim nehnutelnost musim obci oznamit aj vznik poplatkovej povinnosti za TKO, cize kolko osob bude v nehnutelnosti realne byvat. Napadlo ma, ze by sa dalo vychadzat z poctu osob prihlasenych na trvaly pobyt, ale skutocnost byva casto ina, takze tato povinnost by asi ostala na poplatnikovi.

aj bez zmeny legislativy sa da spravit zmena, obec posle navrh kolko treba platit a ked to nesuhlasi, tak danovnik posle priznanie. A to sa stane zakladom pre dalsi rok

bohuzial take jednoduche to nie je…obce argumentuju zakonnou povinnostou podat priznanie po nadobudnuti nehnutelnosti…

to je v poriadku, predpokladajme ze sa legislativa nezmeni. Obec len raz rocne posle navrh na priznanie svojim danovnikom a ked ti budu suhlasit ( napriklad tym ze to zaplatia) tak to bude vybavene.
Ak nesuhlasia, tak poslu vlastne tak ako doteraz. To ze po nadobudnuti nehnutelnosti poslu priznanie, tak nemeni. Ciste prakticky by obec aj toto vedela proaktivne zistit z katastra, ale to moze byt dalsi krok

ked nadobudnes nehnutelnost tak priznanie k dani z nehnutelnosti davas ako novy vlastnik len raz, a to do 31.januara …potom obec kazdorocne vyrubi dan a zasle ti rozhodnutie uz bez priznania…

…pokial si ju nezdedil…vtedy to musis urobit tusim do 30 dni.

https://platbadane.bratislava.sk/

testujem…prihlasil som sa a budem cakat

Je to fajn, ale doplnil by som, ze digitalna moznost existuje uz viac rokov. Doteraz to posielali standardne na slovensko.sk ako spravu namiesto papieroveho listu. Pokial rozumiem, tak komukolvek, kto uz elektronicky s BA komunikoval cez slovensko.sk a zaroven bol platitel dane z nehnutelnosti. Samozrejme, toto navyse vytvara system a ulahcuje paltbu, hoc s dnesnymi scannermi v mobilnych aplikaciach je pomerne jedno, ci to je QR kod alebo skenujem cislo uctu.

1 Like

Aby reč nestála, tu sme navrhli drobné zmeny, aby napr. BA mohla rozhodnutie o dani spraviť normálne ako PDF (viď. §26.7), aby rozhodnutie mohli doručiť cez svoj web ak občan chce (§29-33), a aby na podanie daňového priznania mohla byť použitá autorizácia klikom (novela z.563/2009):

1 Like

mozno nemam aktualne informacie, ale pokial si dobre pamatam, tak podanie danoveho priznania sa podava na tlacive predpisanom opatrenim MF, pricom jednou z nalezitosti je aj podpis danovnika…
cize ide o osobitny predpis voci danovemu poriadku (563/2009)…
toto bol argument preco musi byt danove priznanie podpisane KEPom…

ak uz danove priznanie bolo podane a nic sa nezmenilo tak dalsie roky uz obec vyrubuje dan bez danoveho priznania…

Opatrenie MFSR má nižšiu právnu silu ako zákon, či ako si to myslel?
Pozri na tú linku čo som tu dal návrh na zmenu daňového poriadku na konci textu. Je možné že som niečo prehliadol, daj vedieť.

ja som reagoval len na tu autorizaciu klikom…podania pre miestne dane a poplatky maju osobitnu zakonnu upravu (zakon 582/2004 o miestnych daniach a poplatkoch…) a k tomu podzakonne predpisy (opatrenie)…
samozrejme to, ze zakon ma vyssiu silu ako opatrenie je pravda, ale podzakonne predpisy by z povahy mali zakon len doplnat nie s nim byt v rozpore…tu je ale nespravne identifikovany vztah: zakonny predpis - podzakonny predpis danovy poriadok je vseobecny predpis, ktory ma pre miestne dane a poplatky vo vztahu k podaniam osobitnu upravu v zakone o miestnych daniach a poplatkoch a ten na stanovenie nalezitosti pouzil podzakonny predpis - Opatrenie…
pre podania teda plati (a je to aj v sulade s ZoEG, ktory ponechava nalezitosti na osobitnych predpisoch - 582/2004), ze musi byt podpisane KEPom…

co sa tyka pripomienky k tvorbe EUD … tu by som si dovolil kacirsku myslienku - je ZoEG nadradeny danovemu poriadku podla ktoreho nie je potrebne tvorit rozhodnutia do elektronickych formularov…podla mna jedinym nasledkom neplnenia povinnosti tvorit EUD je pokuta OVM, ktory tak neurobi ale nie neplatnost rozhodnutia…kdezto nesplnenie povinnosti pri tvorbe rozhodnuti podla danoveho poriadku moze mat za nasledok nulitnost rozhodnutia (neplatnost)…

asi to je komplikovane vyjadrene, tak ma pls ber s rezervou :slight_smile: