Antal z IT ministerstva: Zvykám si, čo všetko nefunguje.

Bývalá vláda pripravila rôzne dokumenty a ciele, z ktorých sa splnilo len málo, čo sa odbilo všeobecnou frázou, že sa zmenili priority. Máte ambíciu robiť plány, ktoré budete verejne odpočtovať?

Máme kvartálne bloky a míľniky, ktoré chceme dodávať. Zatiaľ ich nezverejňujeme.

Transparentnosť si teda zatiaľ skrtám.

Mne sa páči systém Meta IT :smiley:

Este chvilu potrva kym sa zorientuju, ale na cas mat plan minimalne na dalsie 3 roky, co sa da stihnut do konca volebneho obdobia (potom opat neikto pride s gebnialnymi napadmi a situacia sa bude opakovat - vsetko bolo zle, urobime novu koncepciu atd. atd.). Ale paci sa mi - pochopili, ze zdrojaky nepotrebuju, co by s nimi robili bez ludi a know-how, tak povedia je to srot - ak je to srot, tka by mali podat trestne oznamenie, ze za srot niekto zaplatil (inak nie je povinnost pri peniazoch z OPISu a OPII zabezpecit prevadzku min. 5-7 rokov, inak sa peniaze vracaju?)

Nuz ak nezverejnim plan a ulohy, tak mozem urcite povedat mna konci, ze svoj plan som splnil: Ved uz ministerka vyhlasila, ze plnia vsetko co slubili …

Mna by naozaj zaujímalo, že čo také v plánoch sa v štáte oplatí tajiť. Čokoľvek to bude, tak komercia zareaguje maximálne v priebehu dní. Naozaj sa toto ťažko číta inak ako tak, že sú si veľmi neistí tým, čo zvládnu dodať.

2 Likes

Pozitivum rozhovoru je ze z neho citit uvedomenie si realnych moznosti ale zatial len po proces interneho schvalenia zamerov projektov/studii. Ktovie co na to pani ministerka.

V najblizsich mesiacoch a rokoch pride precitnutie co dokaze proces VO a bude to tak ako pise @Jody

Len im to zorientovanie trva uz dlho. Ale zjavne mame Lessons learned, vsetky ohlasene plany im akurat skomplikovali zivot.

Ej neda mi

“Aj ja cítim očakávania a potrebu komunikovať. Musíme však byť pri komunikácii smelých plánov opatrní.” Ze taky opatrni neboli ked do zakladneho imania Slovensko IT smelo vlozili 3,6 miliona EUR

to hadam nie … tristvrte roka musi booooohate stacit … si predstav, ze si riadtel firmy, prijmes Enterprise architekta a po 3/4 roku by si cakal ze sa bude este furt iba rozkukavat ? Moj askusenost je ze seniori vedia po mesiaci davat perfektny vykon v akomklolvek tazkom projekte (a do troch mesiacov pllnohodnotny seniorsky vykon) … povedzme, ze tu je tych informacii viac, ale ocakavame predsa, ze prisli na miesta SENIORI … a ked po 3/4 roku nevidim ani quick winy, a deju sa divne veci … na MIRRI je stale plno lobistov, ktorí sa za neho vyjadruju a nikomu to nevadí , tak niečo nie je v poriadku. A to nie som nedočkavý mladňak čerstvo zo školy, čo chce všetko rýchlo …

3 Likes

A budu vkladat dalsie ak nebudu chciet to potopit. Proste to bolo politicke rozhodnutie (dalo sa lahko prist k IT personalu, teda zatial si kupili ludi, ako kvalitnych a co z nich budu vediet dostat, ukaze cas), smozrejme budu musiet vyriesit aj to ako tam dostat peniaze mimo zakladneho imania, ako dostat do majetku SW ktory tato firma vyrobi, ako obist tendre, zmluvy atd.

Pan statny tajomnik v tomto plany prezradil “Pripravujeme, aby sme niektoré z eurofondových projektov, ktoré má ako prijímateľ naše ministerstvo, zadali do vývoja v Košiciach.” Nepoznam podrobne europsku legislativu, ale zadavanie takychto zakaziek na trhu kde je konkurencia je podla mojho laickeho nazoru tanec na tenkom lade. Do diskusii prispievaju aj pravnici mozno vedia dat kvalifikovanejsi nazor.

toto som si teraz vyguglil http://www.codozasady.pl/en/in-house-procurement-may-not-be-compatible-with-eu-law/


tu je slovenske znenie rozhodnutia, snazil som sa precitat to ale mam v tom zmatok, podla odpovede na 4 otazku to vyzera ze MIRRI len tak nemoze pridelit zakazku napriamo Slovensko IT, nie je tu nejaky pravnik, ktory sa venuje pravu EU?

zvysovanie ZI to hadam nie.

Podla mna podla toho aku, ked je to pre nich, tak ako zriadovatel pre seba sameho moze zo svojho rozpoctu moze, pre inych urcite nemoze a z EU penazi tiez nemoze. TO je moj pohlad. To zname, ze mID co akoze zacali robit, tak je potrebne vediet zodpovedat na otazky (pre koho to je, aky to ma ucel, v koho majetku to bude, ako sa tma dostane, ako sa dostanu peniaze do firmy atd. Teda na to by mala vediet odpovedat zmluva a ta podla SK zakonov ma byt zverejnena inak nie je platna a bez zmluvy tam odstat peniaze snad sa ani neda … takez je potrbene pytat od nich zmluvu na zaklade ktorej to robia.

K tomuto sa vyjadrovali v diskusii o VO, ktoru sme organizovali (okolo casu 1:42:00)

No myslim ze tam to zaznelo jasne, ze to zadanie musi byt transparentne a hospodarne, pricom hospodarnost sa bude overovat porovnanim s trhom. Nieco podobne sa pise aj v tom rozhodnuti co som postol vyssie.

Opravte ma ak sa mylim, ale doterajsie zakazky, ktore Slovensko IT dostalo a riesi nesplnilo ani podmienku transparentnosti ani overenie hospodarnosti na trhu.

a to su ake ?

Nemame spor, tiez si myslim, ze fungovanie slovensko IT je dnes velka hmla a z pohladu transparentnosti ovela horsi stav ako tu bol. Pri projektoch, ktore sa isli realizovat kedysi sme videli reformne zamery, studie, hiringy, oznamenia vo vestnikoch VO a tu? Nic. Vselijako popod pult sa dozvedame, ze tam uz kodia nieco.

1 Like

len dedukujem z rozhovoru - eRuska a MobileID

Este kodia nejake CMS na statne weby ala korona.gov.sk. Toto je aktivita BRISK a dava to aj zmysel, ale je to zakazka, co sa dala v pohode obstarat. Koderov/firmiciek na “wordpress” a HTML/CSS je na trhu nekonecno.

1 Like

Ak si nevyziadaju ponuky od sukromneho sektora, tak ako to vedia vyhodnotit a porovnat? Na zaklade coho povedia, ze statna firma im to urobi efektivnejsie, ked ani zmluva neexistuje a trh vobec nevie co a za akych podmienok robia? Ano ma to agilitu, mozu dostat “prikazom” teraz robite toto, zajtra toto, pozajtra nieco ine, len ako to vyhodnotia? Akurat vedia povedat firma mala rocne taketo naklady a dodala toto (ale to aj post), takto to asi nema fungovat a ani sa takto neda nic preukazat ani s nicim porovnat. OK vyhodnotit sa to ako tak bude dat na konci volebneho obdobia, ci priniesla tato firma a kolko milionov EUR sa minulo. Inak a.s. ma vytvarat aj zisk a mala by to byt zakladna motivacna zlozka pre vedenie spolocnosti, teda hodnotit by sa malo aj kolko odvedei do statneho rozpoctu ci na daniach, zsiku atd., lebo az ptoom to moze byt porovnatelne