Aktualizácia NKIVS 2021

Ake data chybaju?

Medzičasom: včera bolo s nami rozporové konanie. Keď z toho bude zápis, vyvesím ho tu. Na naše pripomienky Mirri aj chce reagovať, limit z ich strany je že tento rok dokument chcú mať schválený a celkovo do neho nechcú vkladať už veľa energie, skrátka aký je, s takým sa bude robiť (hovorí štátny tajomník). Len z môjho pohľadu to nie je že “vylepšujeme dokument, ktorý má aj tak otázne použitie”, ale “hľadáme riešenia pre dôležité témy, ktoré sa potom už aj ľahko napíšu do NKIVS”. Za nás generálny pohľad zostáva ako vidno v pripomienkach: Nkivs nie je dostatočne dobrá (a neopraví sa to malými zmenami), ak ju schválite teraz, nech je naplánovaná rýchla aktualizácia. Napr. už len tie hodnoty KPI.

Plán Mirri je do konca marca mať schválený Akčný plán k NKIVS + metodika a vyčíslenie KPI. Akčný plán má vniknúť ako hlavné opatrenia zo strategických priorít + hlavné delivery “z dôležitých projektov”. Za nás: opatrenia zo SP áno, ale na to treba mať aktualizované plány v SP, ktoré sú vyjadrené v ich strategických dokumentoch - ergo, nech sú do marca aj tieto dokumenty aktualizované, okamžite na tom pracovné skupiny môžu začať robiť. Naopak totálne zameranie Mirri na “dôležité úrady/projekty/služby” považujeme za nesprávne z hľadiska, že v rámci “informatizácie VS” sa musí podstatným spôsobom riešiť ten dlhý chvost malých OVM a ich malých služieb a aj to je nevyhnutne téma Mirri (v tomto sme zatiaľ veľmi pochopenie u vedenia Mirri nenašli).

Rovnako viem že prebiehajú rozporové konania aj s ďalšími. Cez PS Governance prebieha vylepšovanie kapitol governance a postup realizácie (ale teda zaujímajú sa o to zhruba 4 jej členovia, z toho dvaja sú Itas a my). ITAS okrem iného rieši aké bude uchopenie témy “digitálna transformácia”. Myslím že sme sa s nimi zhodli na tom, že teraz nemáme šancu zaviesť nejakú revolúciu vo verejnej správe, čiže na úrovni NKIVS to bude v rovine “vytvoriť predpoklady pre DT” a “nechať vypracovať návrh takejto revolúcie”.

1 Like

prosím a kde sú výstupy a zástupcovia OP EVS, kde sa malo predsa vyanalyzovať a “vytuniť tie optimalizované procesy” pre digitálne úrady??

Asi to je prvá vec, čo mala vypadnúť (jasná logika a popis biznis architektúry) a na čo sa mala potom NKIVS napojiť (IT architektúra) … či?

OP EVS? To ešte existuje? < irony off >
Máš nejaký konkrétny návrh na zmenu textu v NKIVS?
Jedna z našich pripomienok je, že “zmeny procesov” nie sú zodpovednosť IT.

nam sa tento mesiac podarilo vyprovokovať rokovania školstva s MIRRI, aby sa riešilo aj zjednodušenie eGov v školstve (ke%dže tiež vydávajú rozhodnutia a teda sú OVM-ka). Ale ako to ďalej beží, neviem, ďalej nás už neprizývajú. Možno vie @Kusyova :slight_smile:

Samozrejme že existuje a valia sa cez to veľké peniaze. Malo tam byť kopec výstupov a optimalizácii … a v rámci koordinačného mechanizmu OP EVS - OP II mali mať všetky presah na štátne IT.

No konkrétne k NKIVS ja som videl hlavný problém, že ak je to strategický dokument, mal by jasne pomenovať priority a jasne ich popísať. Bude to totiž zrejme aj prepojené na pozičný dokument k investíciám, ak to budeme chcieť financovať napr. zo štrukturálnych fondov.

Na začiatku sa pomenovávajú problémy, prečo sa nesplnili staré ciele, ale nie je tam žiaden nástroj, ako ich odstrániť (a podľa mňa sa opakujú tie isté, čo boli pred 7rokmi):

  • nedostatočná medzirezortná koordinácia a spolupráca
  • chýbajúca metodická a legislatívna podpora navrhnutých iniciatív
  • náročný a zdĺhavý proces verejného obstarávania
  • nedostatočný monitoring a spätná väzba a včasná aplikácia nápravných opatrení
  • nedostatok kvalifikovaných ľudských zdrojov v oblasti IT a ich častá fluktuácia

Ak máme aktuálne toľko rôznych hrozieb a výziev, nemali by sme zabudať na backup plán, t.j. riešenie jednotlivých vecí aj pre krízové situácie (ktorých môže a aj je, len sme si to neuvedomovali, do budúcnosti viacej a viacej).
S ohľadom na kapacity, ktoré má štát a brutálnu byrokraciu, ktorá sa tu za posledné roky rozrástla by som to videl na potrebu pripraviť sa na zmenu koncepcie ONSITE služieb na ONLINE služby, t.j. sharované kapacity a vzdelávanie úradníkov… Tento stav dnešný podľa mňa nie je udržateľný, musí predsa byrokracia sa odbúravať a nie podporovať.
Chýbajú mi tam podpora pre Samosprávy
Chýba tam zapojenie súkromného sektora pre štátne IT napríklad vo forme vytvárania partnerstiev kde štát nemá kapacity alebo je to neefektívne
Chýba tam akcent na zelené technológie a jasný odkaz, že sme v klimatickej kríze
Chýba mi tam akcent na podporu vzdelávania a školstvo, vyrastá nám tu generácia mladých ľudí ktorý majú veľké očakávania
Chýba mi tu čo s generáciou vylúčených, marginalizovaných a starších občanov
Bolo by dobré sa pozrieť na it aj s pohľadu regionálneho, aby sa smerovanie nerobilo len pre Bratislavu, ale pre celé slovensko, t.j. aby sa pri prínosoch iniciatív sledoval okrem Europskeho rozmeru (ktorý tam je pekne popísaný) aj rozmer regionálny, t.j. aby sme naozaj podporovali diverziu a rozvoj celého slovenska
Tiež by som bol rád, aby sme sa mali predstavu čo s tymi obrovskými dátami, ktoré sa tu už tvoria a samozrejme budú tvoriť dalej. Hovorilo sa o tom, že sa naštartujú procesy čistenia dát? kde to je v tom dokumente
Historické údaje, ak si vezmeme to čo sa teraz deje, ja si myslím, že to je Dátové peklo a naše deti a vnuci sa budú na nás pozerať ako na čiernu dieru. Ved dáta o tejto dobe proste nebudú existovať (máme staré kamene ešte z doby kamennej a papirusy z egypta, ale nevieme otvoriť súbor z 1994roku … :slight_smile: resp. je niekde vymazaný alebo na páske, ktorú nikto nevie, ako obnoviť a kde otvoriť?) kde sú elektronické archívy?

1 Like

…tesat do kamena… aj obrazne aj doslovne… :rofl:

prečo sa tomu vlastne nehovorí cybertransformácia ? Myslel som, ze suboj priestorov (cyber, digital) vyhral ten kyberneticky. Nakoniec, metaverse si aj tak ide svojim boomom a celu digitalnu transformaciu mozno zhltne ako bonbon… ale ine som chcel…

Neschvalena NKIVS je prekazkou cerpania POaO. Tlak na jej urychlene schvalenie je pochopitelny.

Už je známy termín schvaľovania NKIVS v Rade vlády:

1 Like

A aj dokument/uznesenia: Rada vlády Slovenskej republiky pre digitalizáciu verejnej správy - #166 by Lubor

1 Like

NKIVS je schválená Radou vlády. Vláda ju má schváliť na budúci týždeň.

Najbližší tvrdý míľnik sú Akčný plán + vyčíslené KPI do konca marca 2022. Predtým (!) treba vo všetkých Strategických prioritách aktualizovať ich zámery (popísané v ich dokumentoch).

Ďalší míľnik je aktualizácia všetkých KRITov do konca júna 2022. K tomu musí vopred dodať MIRRI novú metodiku.

Nuz akcny plan bude po 2 rokoch vladnutia, kolko zostane na realizaciu? A potom niekto nanovo bude robit novu aktualizacu a vznikne novy akcny plan … rozmyslam, ze k comu je to dobre …

“Informatizácia verejnej správy” je iba minimálne politická téma. Jej naviazanie na volebný cyklus bolo zatiaľ iba slabé - prejavilo sa najmä výmenou ľudí + grilovaním predošlých aktivít. Preto je tu slušná šanca, že dlhodobé stratégie prežijú aj voľby.

Btw. keďže na MIRRI začali akčne riešiť, ktoré strategické priority treba ako veľa a ako rýchlo aktualizovať, tu je malá tabulečka, čo sme si k tomu spravili za S.D:
Aktualizácia SP _ NKIVS 2021.xlsx (31.2 KB)

Nemala by to byt vobec politicka tema, ale je daleko viac spolitizovana ako je potrebne, Viem si predstavit, ze po novych volbach pride niekto a povie, ze nie je potrebne minsterstvo a nepotrebuje statnu IT vyvojovu firmu, riadit to ma digitalny lider, ktory podlieha priamo premierovi. To, ze opat sa budu prechadzat vsetky projekty, rusit tendre, cakat rok, menit sposoby cerpania penazi atd. Politiky az-az. Ano povie sa strategia sa len upravi a doplni, bude to opat trvat rok, dva? Proste krok vpred a dva kroky vzad.

2 Likes

Určite stále žijeme obidvaja na Slovensku?

4 Likes

neviem ci sme si rozumeli. Myslel som prevadzku systemov, ktore podporuju (zbieraju data a poskytuju data a dokumenty) pre uradne procesy. Ak niekto politicky meni proces a neuvedomi si ake zmeny do IT infrastruktury to prinesie, tak vytvorri potom dolozku vplyvov prazdnu. Dnes uz kazdy proces v statnej aj verejnej sprave je podporovany IT systemami, niekde menej, a niekde tak ze sa bez pocitaca proces nepohne. Preto akakolvek prazdna dolozka vplyvov na IT pri navrhu zmeny zakona / vyhlasky / procesu je aprioori podorziva a musi byt vratena na dopracovanie, lebo zjavne si nik nedal namahu to zistit …

Ja som zas myslel na “potrebu IT schvaľovať / rozhodovať o všetkom”.

Nijako nespochybňujem závislosť prevádzky / procesov od IT implementácie. Súhlasím že každá zmena by mala automaticky obsahovať aj dopady na IT.

Aj ja som IT. Tiež by som občas právnikov / poslancov nakopal do … za tie formulácie v zákonoch a definície procesov. Nemyslím si vsak, že IT má rozhodovať o biznise ( s výnimkou IT biznisu ). Ak to IT urobí, tak to dopadne zle. Proste má platiť to staré šuster drž sa svojho kopyta.

Pokračovanie v tejto úmornej ságe je Akčný plán.
Dosť veľa vecí sa v NKIVS “nedoriešilo” s tým, že to bude v AP. A je k tomu aj uznesenie, že má Akčný plán má byť prijatý, do konca marca 2022.

Ako si pozornejší všimli, pred mesiacom prišiel draft AP, akože na pripomienkovanie: MIRRI Pracovná skupina K9.2 Governance - #59 by Lubor
Za nás to bol dokument zásadne nedostatočný. Pripomienky sme eskalovali, na stretnutí so štátnym tajomníkom ako súčasť odpovede bol prezentovaný tento harmonogram:
image003(1)

Teraz mi z Mirri uviedli, že MPK pre Akčný plán by mohlo začať zajtra, 14.4.

1 Like

MPK stále nezačalo, ale objavila sa informácia, že schvaľovanie Akčného plánu NKIVS v Rade vlády je naplánované na 10.5.

1 Like

Schvaľovanie AP NKIVS bolo vypustené z rokovania Rady vlády 10.5., nový plán známy nie je. Viaceré pracovné skupiny majú plánované stretnutia k AP v máji.