Aktualizácia NKIVS 2021

EU legislativa uz riesi ako “high value datasets” (v mojom predchadzajucom komentari mam linku). Nuz ale kym EC vyplulikuje “presny zoznam”, tak aj napr. OKFN index je dobre voditko, co riesit. Plus sme mali v SR preieskumy ziadanosti, vid napr. OGP 2017 - 2019 - Prieskum najžiadanejších datasetov & API .

Klucove slovo k tomuto by mohlo byt najma “stotoznovanie”, t.j. aby v datasetoch neboli stlpce “ulica, cislo, psc, mesto, …” ale “ID do Register Adries”. Druhym suvisiacim slovom by potom bola “kvalita”.

Ako KPI ma to az tak nezaujima. Ale CUD ako take je relevatne aj pre samospravu, lebo CUD ma o.i. riesit “oriesok” v zmysle “doruc toto X ludom, aj ked cast z nich nema el. schranku” co je oriesok casto rieseny aj v samosprave a jej organizaciach. Ale “stat” zatial robi CUD iba re seba, samosrpavy mozu z “vcelku vysoky” poplatok. T.j. NKIVS, ak je teda “narodna”, by sa mohol nejako zapodievat otazkov, ako efektivne vysdielat relevatne ISVS statu aj so samospravou.

Cim sa dostavame k tejto casti NKIVS:

Následne sa tento koncept rozšíril o časť „komunitného cloudu“ tým, že sa partnerom vládneho cloudu stalo Datacentrum elektronizácie územnej samosprávy (ďalej len „DEUS“) pre účely poskytovania cloudových služieb IaaS, PaaS a SaaS pre subjekty miestnej územnej samosprávy. DEUS je zároveň špecifickým poskytovateľom cloudových služieb typu SaaS pre subjekty miestnej územnej samosprávy a to s využitím IaaS a PaaS vládneho cloudu v súlade s technologickým princípom „vládny cloud prednostne“.

Ak maju niektore samospravy svoj IOSVS na nieco take ale nie je to DEUS, tak co? Tu namietam, ze DEUS/DCOM ma akesi “specificke postavenie”, vramci ktoreho sa snazi budit dojem, ako by bol “povinny”, zaroven vsak (aspon formalne) ostava aj priestor pre “ine riesenia” ci “konkurenciu”. To je taky “macko-pes”, t.j. DCOM/DEUS ako specificke klucove slova by som z NKIVS vypustil.

Pre siersi kontext vid napr. Sekcia informatizácie pri Rade ZMOS - #12 by hanecak ci Dokument Odporúčanie postupu informatizácie územnej samosprávy - #34 by anton-somora .

+1