Aktivacia schranky pre fyzicku osobu na slovensko.sk

Ked som na slovensko.sk prihlaseny ako fyzicka osoba, tak vidim poslane aj prijate spravy v mojej schranke. Napriek tomu mi tam svieti tlacidlo “Aktivovat schranku”. Preco? To, ze schranku realne pouzivam neznamena, ze je aktivovana?

1 Like

aktivacia znamena ze verejna moc ma povinnost dorucovat len do nej. Bez aktivacie sa da posielat ale odpoved pride postou

Diky.

Ah, cize teraz som uz odkazany len na schranku slovensko.sk. Tomu sa povie zmiesany pocit. :slight_smile:

btw … urcite to bolo niekde napísane … ale hold technici čítajú manuály až keď všetky pokusy zlyhajú… :wink:

Pojem “aktivacia schranky” nie je dobry ak potrebujem manual na to, aby som porozumel, ze v skutocnosti si tym schranku neaktivujem, lebo uz aktivna je a ze to vlastne znamena nieco ine. Ked uz, tak “Aktivovat elektronicke dorucovanie” + text o tom, ze urady mi to dorucia aj bez toho, ale postou.

2 Likes

ja uz ju mam aktivnu dlho,ale napriek tomu stale chodim na postu zo zltymi listkami…ale aj tak im vzdy odpoviem cez elektronicku sluzbu (vacsinou cez vseobecne podanie)

…ale po pravde netusim ci sa nieco na tom oslovenom urade deje(kedze maju na vsetko dva mesiace)
…uvidim koncom augusta

Ono je to zrejme preto, že v zákone o eGov sa to cca. 30 krát uvádza presne takto - “aktivácia elektronickej schránky”.

Btw. “odosielanie”, čiže vykonávanie podaní, nie je v zmysle zákona nijako viazané na schránku, t.j. podať má každý mať možnosť úplne mimo schránok. Že to súčasná implementácia neumožňje - tak to je ďalší prípad nerešpektovania zákona.

1 Like

Zda sa ze zakon respektuju len v pripade ‘bazirovania na slovickach’ na ukor user friendly prostredia, ale ked maju podporovat funkcnost podla zakona tak to uz netreba

3 Likes

Presne tak. Keď si neodklikol aktiváciu, tak to znamená, že nejde o doručovanie, ale len o uloženie. Inak povedané, ak aj máš v zložke prijaté správy nejaké správy, ale nemáš eDesk aktivovaný na doručovanie, tak tieto správy považuj len za uložené.
Čo sa týka odoslaných správ, tak ten mechanizmus je taký, že ak vytváraš nejaké podanie cez formulár agendového ISVS, ten ho po odoslaní zase len uloží do tvojho eDesku. K tomuto len toľko, že eDesk je len inbox a nie je určený na odosielanie.

Ak je button nazvaný naozaj Aktivuj schránku, tak je to minimálne mätúce a malo by sa to zmeniť na jednoznačné Aktivuj/Deaktivuj na doručovanie.

1 Like

Aktivácia znamená, že všetko čo sa do eDesku uloží, je možné považovať za platné doručené.
To, čo tvrdíš, vyplýva len implicitne z niektorých ustanovení zákona. A keďže naši úradníci vedia čítať len explicitné texty, napr. niečo v zmysle: “Ak má adresát eDesk aktivovaný na doručovanie, je OVM povinný doručiť písomnosť v elektronickej podobe do eDesku adresáta.”, tak sa tvoje tvrdenie míňa realite.

Fyzická osoba, aj keď má eDesk aktivovaný, môže začať konanie listinne a odpoveď príde takisto listinne, pretože OVM je viazaný podobou, ktorú zvolil odosielateľ. Toto tvrdenie vychádza z dôvodovej správy k prvému zneniu zákona z roku 2013, konkrétne § k § 17:
“Predmetné ustanovenie obsahuje tri základné východiská tohto zákona a elektronického výkonu verejnej moci. Prvým je, že orgán verejnej moci, ak nejde o výlučne listinné konanie alebo konanie definované zákonom, kde z povahy veci je elektronická komunikácia vylúčená alebo nesmierne obtiažna, je povinný vykonávať verejnú moc elektronicky. Pendantom je možnosť subjektu, ktorý nie je orgánom verejnej moci zvoliť si, či bude komunikovať s orgánom verejnej moci elektronicky alebo nie.”

Áno, osoba, ktorá nie je OVM, si môže zvoliť, či spraví podanie “ako po starom”, alebo elektronicky, je to
explicitné §17.3.

Nie, OVM je povinný vykonávať verejnú moc elektronicky podľa zákona o eGov, je to explicitne §17.1 (okrem výnimiek, tamže). Čiže ak má subjekt aktivovanú el. schránku (na doručovanie), tak OVM vždy doručuje do nej, ináč porušuje zákon.

To čo píšeš je riadne za vlasy pritiahnutý výklad. Ak by v poslednej vete spojenie “či bude komunikovať s OVM” znamenalo možnosť voľby objstrannej komunikácie, resp. presnejšie ak slovo “komunikácia” by sa vzťahovalo nielen na určitý konkrétny úkon, ale celú nejakú postupnosť úkonov, tak by pri každom konaní musel vopred OVM od subjektu zisťovať, akú formu komunikácie si želá - elektronickú alebo papierovú. Čo je jednak nerealizovateľné (obzvlášť pri konaniach iniciovaných zo strany OVM), a ak by to tak bolo myslené, v zákone by k tomu boli zriadené nástroje, čo teda ani náznakom nie sú. Čiže naopak, “komunikácia” v tomto prípade je myslená úzko na jeden konkrétny úkon - vtedy je význam jasný a explicitný.

Ja vnimam minimalne dve fazy vykonu verejnej moci:

  1. vydanie rozhodnutia, ktore ma byt vzdy elektronicke a
  2. dorucovanie rozhodnutia, ktore zavisi od toho ci je edesk aktivny alebo nie.
    Cize podoba dorucovaneho vystupu je viazana na podobu vstupu.
    Viem, ze bod 2 odporuje tvrdeniu, ze podoba vystupu je viazana na podobu vstupu, ale ja som tym chcel ukazat ako cita 17.3 uradnik, ktory kym to nebude explicitné resp sankcionovane, tak to bude robit tak ako doteraz.

Áno, súhlasím, že niektoré veci už je čas aj sankcionovať.
Ale explicitné je to podľa mňa dnes dosť. Naopak, mám pocit, že v niektorých prípadoch sa hľadá “alternatívny” výklad zákona na základe zadania a nie že by boli úradníci leniví.

1 Like