Aktivácia eID pre cudzincov

Známy je cudzinec a štatutár. Zavolal ma že má nový preukaz a potrebuje certifikáty.

Zatiaľ to skončilo tak, ze nemá aktivovaný BOK a musí ísť na políciu.

  1. pri vydávaní preukazu “povolenie na pobyt” sa ho nepýtali či chce aktivovať BOK. To že certifikáty sa nedajú vypýtať som nejako zistil z informácií v eID klientovi.

  2. keďže je cudzinec, musí ísť aktivovať BOK na cudzineckú políciu, “normálna” polícia to ževraj nevie (povedali mi na eid hotline), v eID je to napísané nejednozačne.

  3. Na cudzineckú políciu sa dá objednať (nejdem teraz riešiť že v BA dávajú termín skoro o 2 mesiace…) Správna možnosť pri registrácii je “Doklady/pasy” a potom “Aktivácia BOK/PIN”. Ja čo o tom povedzme niečo viem som chvíľu váhal čo mám vybrať. On nemá šancu.

  4. V rezervačnom systéme je kolónka “druh dokladu”. Typ “Povolenie na pobyt” tam nie je. Vybral som “Identifikačná karta”. Uvidíme či to prejde…

  5. eID klient na PC zobrazuje informáciu ze BOK je zablokovaný, a treba ísť na úrad aktivovať. Bolo by super, keby vedel podla typu dokladu dať rovno link na rezervačný systém.

  6. už iba detail: Občiansky preukaz... obsahuje neplatný link na https://www.minv.sk/?kontakt-na-oddelenia-cudzineckej-policie-pz

…asi je to len výkrik do tmy… ja som si myslel že najhoršie je rozchodiť eID na linuxe :slight_smile: ale vyzerá, že cudzinec to má horšie aj bez linuxu…

Nedávno bol článok.

Slovensko opat mimo. Clovek v EU ma mat 1 elektronicky podpis pouzitelny vo vsetkych statoch. Ci my tu mame aku predstavu, ze ked budem podavat dokument do roznych krajin, tak budem pouzivat podpisovace roznych krajin? No to bude vyzerat. Komunikujem ako slovensky oobcan zo Slovenska s Ceskou verejnou a statnou mocou a podavam dokumenty podpsane slovenskym eID a nemaju s tym ziaden problem. Dtto s tym nemaju problem v inych krajnach a my nutime zahranicneho obcana aby si zadovazil a pouzival slovenske eID

Myslim, ze tu skor pojde o pripad, ze ide o krajinu kde taketo eID (eidas compatible) nemaju.

A este skor si myslim, ze tu ide o to, aby sa vedel dostat do schranky (kedze je statutar). A tipujem, ze zahranicne eid nema lebo to by sa snad cez eidas prihlasit dalo. (Otazka je sparovania jeho autentifikatora voci nasim zaznamom v RPO/UPVS, ale to sa myslim nejako da.)

1 Like

V RPO su aj zahranicni statutari. OK, ak chce cudzinec mat prave slovenske eID a nema z vlastnej krajiny. Slovenskym eID sa daju podavat dokumenty aj hlasit na zahranicne portaly. Teda zaujimalo by ma kolko zahranicnych sa prihlasilo na slovensky portal alebo podalo dokument so zahranicia na Slovensku podpisany zahranicnym eID.

Toto by zaujimalo aj mna, lebo cez slovensko.sk si to uplne predstavit neviem. Hlavne teda si neviem predstavit ako nejaky estonec rozbehava podpisovac (ditec/disig), aby to fungovalo s jeho eID. Je to asi vsetko pkcs, cize teoreticky by to slo, ale obavam sa, ze toto BFU nema sancu dat.

Ďakujem za link. Skontroloval som kartu, je tam CardOS 5.4 takže dúfam že to je nový čip a že sa v marci podarí odblokovať BOK a vygenerovať certifikáty…

K situácii: ide o občana Poľska, ktorý je tu niekoľko rokov, má priradené slovenské RČ, a neviem či má nejaký poľský preukaz ktorým by sa mohol prihlásiť. Otázka je, čo by spravilo keby sa takým preukazom prihlásil, či by mu sprístupnilo schránku organizácie. Prihlasovať sa slovenským preukazom vyzeralo jednoduchšie.

1 Like

Ale by ma v kazdom pripade zaujimalo, ci mu schranku s polskym ukaze. Mohli by ste to otestovat a dat vediet?

Neukáže ale dá sa to vybaviť aby to sparovali.

Pokračujem: zo športu som si pozrel objednavací systém. Ten text to je čistá hanba.

TL;DR: Objednať sa môžete na hociktoré pracovisko na úkony [zoznam1], úkony [zoznam2] treba robiť na miestne príslušnom úrade, a na ostatné sa nedá objednať, dojdite v úradných hodinách.

Ak máte problém zavolajte call centrum, AVŠAK call centrum nevytvorí ani nezruší rezerváciu,

Ak sa nedá objednať tak [zoznam miest 1] píšte mail [adresa1], [zoznam2] [adresa2], [zoznam3] [adresa3]. Do mailu napíšte čo chcete a priložte screenshot s chybovou hláškou.

Ak je systém preťažený skúste inokedy.

Len pre informaciu: vyzera ze akcia sa podarila. Dalsie pozorovania: “Identifikacna karta” je dobry typ dokladu pre “Povolenie na pobyt”; napriek rezervacii trvalo vyse hodiny (od rezervovaneho terminu) kym bol vybaveny.

K tomu rezervacnemu formularu by som este pridal, ze anglicka verzia je hanba na druhu. Po kliknuti na “English” sa objavi formular na nahlasenie straty dokladov. Da sa nejako kliknut na Booking system, a potom sa nejako da doklikat aj tomuto, ale aj tak polovica veci je po slovensky…