Ako vytvoriť ZEP (Zaručený elektronický podpis)?

Ahojte,
tak som si povedal, že podám daňové priznanie elektronicky. Prelúskal som sa cez to, ako nainštalovať eDane na linuxe. Vyplnil som daňové priznanie, pochopil som, že finančná správa potrebuje komponent, ktorý nie je možné na linuxe spustiť, tak som oprášil notebook, ktorý má z historických dôvodov dualboot. Nainštaloval som na windowse všetky poddruhy D.Signeru, ovládač k eID, eID a ešte aj D.Launcher (pri ktorom netuším, čo vlastne robí). Spustil som prehliadač, pochopil som, že žiadny používaný prehliadač už NPAPI nemá, tak som kdesi vo win10 vydoloval iexplorer :slight_smile: a otvoril som si prihlásenie do financnej správy. No a tu je moja otázka.

Viete mi niekto povedať, prečo mi D.Signer nezobrazuje žiadny certifikát. Skúsil som si prejsť všetky návody zo slovensko.sk a jediné, čo som našiel je informácia, že by som tam nejaký certifikát mal mať. Lenže nikde sa nedokážem dopátrať k zmysluplnému vysvetleniu, prečo tam žiadny nie je a odkiaľ by som nejaký mal zohnať. Buď som ja príliš jednoduchý, alebo sú návody na eID a ZEP príliš zložité.

Ďakujem

No… mozno sa budem pytat blbo… ale kto sa pyta ten sa dozvie… Mas na eID ZEP…??? Predpokladam ze ano ale pre istotu sa to da skontrolovat tak narychlo v eID klientovi v casti nastavenie pin management kde zobrazi aky typ eID tam je (eID karta so ZEP v1) a je tam mozne menit ZEP PIN a ZEP PUK - takze ak ich je mozne menit asi tam budu…:stuck_out_tongue_winking_eye:
Pokial ano tak musi bezat Propagator certifikatov a nic by nemalo branit podpisovat Dsignerom
NO a ten Dlauncher by mal riesit presne to , ze “nove” browsery uz jaksi taxi Dsigner v rezime NPAPI nepodporuju a napodiv to aj na www.slovensko.sk v Chrome funguje… tak vela stastia…

D.Launcher funguje tak, ze bezi ako lokalny web server (presnejsie cez websocket) a prijma poziadavky stranok ktore potrebuju podpisovat cez d.signer. dlauncher nasledne spusti dlauncher a preposiela poziadavky dsigneru. Nie je potrebne mat podporu npapi. Len nechpem preco instaluju na lokalny pocitac virtualnu sietovku kvoli podpore ms edge ked sa to da vyriesit lepsie.
Problem ktory opisujes sa u mna prejavil vzdy ked som nainstaloval komponenty a este som nerestartol windows, skus to a mne to zabralo v cca 5 pripadoch.

Ďakujem za odpovede. Asi to teda bude tým, že nemám na eIDe ZEP. Keď som si dal robiť nový občiansky, povedal som im, že chcem aktivovať čip (čo som sa dočítal na webe, že treba, inak to neurobia). Vytvorili mi BOK kód. Ale nikde som nenašiel nič o tom, že potrebujem ešte aj ZEP (ako teraz pozerám, tak už to volajú KEP). Len jedna vec mi z návodov na nete ešte stále nie je jasná. Ten KEP mi dá na kartu polícia (na mieste, kde vydávajú preukazy), alebo si ho musím kúpiť od súkromnej firmy? Našiel som informácie zväčša o súkromných firmách, ktoré mi tam nejaký ten certifikát dajú. Ale to mi pripadá ako nezmysel.

Ďakujem. Prepáčte, ak sa pýtam nezmysly, ale akosi mi slovensko.sk nepomáha pochopiť, ako vlastne funguje. Tak skúšam tu.

Takto vyzerá PIN manažment v mojom eIDe (toto je linux, ale vo windowse je to to isté aj po reštarte):

Ahoj uz je to asi bezpredmetne, ale ano KEP ti daju na obciansky na policii, samozrejme da sa obstarat aj komercne ale to je skor forma mandatneho certifikatu pre firmy ako pre obcana - FO. Vela stastia