Ako poslat spravu do schranky sukromnej firmy?

V tejto dobe ked je posta zahltena ludmi co stoja v kolonach na hodinu mi napadlo, ked uz kazda firma je povinna komunikovat so statom elektronicky a teda ma zriadenu el.schranku, je mozne nejak poslat ako sukromna osoba “doporuceny list” do schranky sukromnej firme?
Ak nie, tak su nejake napady preco by to nebol dobry napad? Ak nie tak myslim ze toto by bol opat krok ako ulahcit ludom komunikaciu a vyuzit k tomu uz hotove statne riesenie.

Podľa mňa to možné nie je, keďže e-schránka funguje v iba v režime obojsmerného kontaktu s orgánom verejnej moci. Čiže prijímateľ alebo odosielať musí byť orgánom verejnej moci.

Ale … máme predsa email, či? Faktúry bežne chodia do mailov.
§ 40 ods. 4 Občiansky zákonník:
"Písomná forma je zachovaná, ak je právny úkon urobený telegraficky, ďalekopisom alebo elektronickými prostriedkami, ktoré umožňujú zachytenie obsahu právneho úkonu a určenie osoby, ktorá právny úkon urobila. Písomná forma je zachovaná vždy, ak právny úkon urobený elektronickými prostriedkami je podpísaný zaručeným elektronickým podpisom alebo zaručenou elektronickou pečaťou. "

nie je to mozne…dobry napad to je, otazka je, ci by upvs zvladlo taku zataz…

ak potrebujes preukazovat dorucenie, tak e-mail nie je spolahlivy kanal…

mas situacie, ako napr reklamacie, ktore musis mat potvrdene ze boli dorucene
preto mi schranka na slovensko.sk prisla ako dobry napad kde by sa to nestratilo ako bezna posta u podnikatela :slight_smile:

aj v maily sa dá nastaviť potvrdenie o doručení a prečítaní :slight_smile:
ale jasné, spoľahlivo to skutočnosť nepreukazuje.

Technicky tomuto nic nebrani, problemy su skor take, ze by to znamenalo vselijake patologicke situacie (rozosielanie spamu, kapacita schranok). Myslim, ze v planoch UPVS bolo niekde toto robit na komercnej baze (za poplatok).

Aky biznis problem vsak toto riesi? Odberatel ti tvrdi, ze nedostal fakturu emailom?

Mozna myslel tym to ze chce mat pravne preukazatelny dokaz ze adresat obdrzal jeho dokument.

1 Like

chcem poslat reklamaciu za sluzbu a potrebujem dokaz co obstoji v pripade sudu ze mu reklamacia bola dorucena a presne na toto mi pride el.schranka idealna, odbremenis tym postu

a rozposielanie spamu, vsak nemas problem identifikovat odosielatela kedze by musel ist cez portal prihlaseny

1 Like

No ved to plati pre vacsinu firemneho spamu, tieto firmy si tam v pohode davaju cele svoje kontakty.

Ale teda rozumiem, cize nieco ako dnes funguje platobny rozkaz?

Nedá sa mi nespomenúť si na návrh zákona o eGovernmente z roku 2011 kde bolo presne toto umožnené. Pretože elektronicka schranka je podobna adrese sidla.

V Čechách to bez problémov funguje, momentálne dokonca zadarmo - viď

https://www.mojedatovaschranka.cz

SPAM isto nie. Odosielateľ by bol vždy overený a v prípade obťažujúceho alebo porušujúceho obsahu aj ľahko adresne stíhateľný.

Pokial viem v CZ sa to dialo, cez nejake firmicky napisane na bielych konikov. Kreativita je tu naozaj velka.

len dva komentáre:

  1. kvôli spamu neprestaneme používať email.
  2. rýchlosť blokovania určite vie prevýšiť rýchlosť zakladania nových firiem s bielymi koníkmi.

Osoh z možnosti poslať právne záväznú zásielku medzi firmami je obrovský oproti možným komplikáciám. … o tom som sníval už v 2011 (v návrhu zákona o eGov) :slight_smile:

3 Likes

a česká prax to potvrdzuje

Inak keď sme pri tých európskych riešeniach tak čo nám bráni aby slovensko.sk bolo oficiálne edelivery?

2 Likes

to som sa uz pytal davno tiez , ale to znamená prevziat stavebne bloky z EU a postavit “schranky” nanovo. Asi na zaklade Domibus-u