OpenData PPA a MPRV SR

@Matej_Hruska myslim, ze je obdobie sa pripomenut PPA a MPRV SR, nech spristupnia data z ich IS v ramci ktorych eviduju poskytnute podpory, navratnu, nenavratnu pomocu a priame platby vo forme OpenData API.

Keby to ten ich pomerne drahy IS nevedel, tak sa pripravuju dopytovo orientovane vyzvy, kde si mozu predlozit ZoNFP, aby to vedeli dorobit Harmonogram OPII projektov na 2018

3 Likes

aj keby nebolo API, staci sada podrobnejsich datasetov

dik, riesil som to dnes s RTVS prave, neviem ci to prezilo strihanie do sprav… budem sa pytat a pripominat.

1 Like

PPA a MPRV SR si mozu predlozit ZoNFP na ziskanie penazi, aby urobili elegantne riesenie na publikovanie opendat a splnili si zakonnu povinnost

1 Like

Tieto open data už medzičasom máme?

Kedze som po cca 15 minutach nasiel len toto:

tak tipnem, ze spravna odpoved je “nie”.

1 Like

Dakujem, nakoniec pod PPA tam toho vidno aj viac, aj ked napr. vyplatene prostriedky za priame platby tam uz nevidim, rovnako ako ich nevidim na webe PPA.

@Rene_Valent, @Matej_Hruska - vam tieto data nechybaju?
Ma PPA povinnost zverejnovat informacie o vsetkych poskytnutych podporach?

neviem, neorientujem sa uz v tom a nesledujem to…ak nemaju nejaky speci zakon pre PPA, tak by mali respektovat minimalne toto 292/2014 Z. z. Zákon o príspevku z európskych štrukturálnych a investičných fondov | Aktuálne znenie

Ocením pomoc s prenesením týchto dát do databázy. Môžeme použiť Ekosystém?
Ako prvé sa s Radosťou pozriem na priame platby, už vieme ako ich vypočítať :joy:

Akútne potrebujem pomôcť nahodiť rezervu.
S preťaženým druhým kolesom nemôžem ďalej plnohodnotne a dlhodobo šoférovať!

Vie tu niekto čo sa stalo s @Matej_Hruska ?

naposledy bol na BB VUC, co viem

Ahojte, tu si dovolím uviesť, že sme dostali podnet na preskúmanie - resp. vyhodnojtenie prístupnosti a celkovej kvality otvorených údajov PPA. Podnet považujem za správny, absolútne korektný, ktorého celkovým vyriešením získame všetci (štát aj verejnosť).

Musím sa priznať, že v tejto veci sme doteraz veľmi nepohli, čo považujem za nedostatočné. A to ozvlášť, že som bol tiež riešiteľom na hackathone All4Jan. :disappointed: Ako to už ja viem, aj vtedy zameral som som sa technickú stránku veci (Graph4Jan), ktorú ale považujem za absolútne dôležitú.

Tak či inak:

Minulý týždeň sme mali prvé stretnutie z PPA, kde sa sa dohodli na začiatku spolupráce, ako by sme jednak urobili samostné meranie, ale najmä vypracovanie odporúčaní pre PPA. Stretnutie bolo podľa mňa veľmi korektné, verím že sa v tejto téme pohneme.

Aby som aspoň niečo naznačil, na tejto adrese môžete nájsť iniciačný návrh metodiky na meranie kvality a dostupnosti otvorených údajov VS
https://wiki.vicepremier.gov.sk/pages/viewpage.action?pageId=101838501

Metodika nie je narýchlo vymyslená, ide skôr o sformalizovanie reálnych súčasných formálnych požiadaviek, no je ju potrebné ešte samozrejme vypracovať/dorobiť.

:point_right:Tu by sme Vás chceli poprosiť o spätnú väzbu, či z Vášho pohľadu tam niečo podstatné nechýba.

Na tomto linku môžete nájsť iniciálne meranie kvality datasetov PPA. Výsledok je zjavne nedostačujúci. Prepokladám že sa metodika sa bude stále spresňovať, tento message však asi zostane. Kľúčové bude ale vytvorenie odporúčaní, verím že ich v dohľadnej dobe publikujeme.

Náhľad na protokol o meraní:

1 Like

V metodike by som doplnil “datovy inventar” (volakedy znamy aj ako “nulty dataset”, t.j. zoznam IS a udajov v nich), tot “aby bol presny podklad pre dalsie debaty o tom zverejnovani”, t.j. ze ci zverejnili “vsetko”, “vsetko dolezite”, “vela alebo malo” resp. “co by mali zverejnit” (verejnost nevie co maju a teda nevie povedat, co by mali → treba zoznam).

“Datovy audit” je cosi, ci by sa malo robit kvoli kyber. bezpecnosti, GDPR, Open Data, atd. A malo by sa robit pravidelne resp. vzdy ked sa robia u OVM vyrazne(-sje) zmeny IS (a.k.a. “priebezne”).

Pri PPA (a akomkolvek inom OVM) ide nie len o ich “chod” (cca = “publikacne minimum”), ale najma o ich “primarnu agendu”. T.j. nie je az take kriticke to, ci zverejnuju faktury o nakupe kancelarskeho papiera, lebo dolezite je najma to, ci zverejnuju informacie o schvalenych a vyplatenych agrodotaciach, atd.

1 Like

Toto je dobrý point. :+1:

Systematicky by sme to chceli riešiť ako v ČR, cez Register práv a povinností, hoc bola by to zatiaľ iba veľmi jednoduchá vec, no s obroským prínosom. V rámci nového MetaIS navrhujeme, aby sa pre každý ISVS evidoval aj zoznam údajov, ktoré dané ISVS obsahuje (čiže niečo ako dátový inventár). Každý údaj by mal nastavené, či je otvorený alebo privátny a potom by existovalo v zákone o údajoch (alebo niekde inde) jednoduhé ustanovenie, ktoré prikazuje, že všetky údaje z ISVS ktoré sú označené ako otvorené musia byť sprístupnené ako opendata. Toto by sa potom presne použilo na meranie tejto kvality.

Každopádne dík za pripomienku.

2 Likes

Malý update k zverejňovaniu údajov otvorených údajov PPA. Výsledky merania kvality otvorených dát PPA sme doplnili o odporúčania, podľa ktorých budú vedieť správne realizovať sprístupňovanie:

Samozrejme, chceme im v tom pomôcť. Pracovné stretnutia by mali začať v júni. Budeme o tom informovať. Každopádne budeme veľmi vďační, ak by ste sa mohli na protokol + odporúčania pozrieť, a pripomienkami ho vylepšiť.

Popri tom by som rád ešte informoval, že síce veľmi pomaly, ale pracujeme zatiaľ analyticky na tzv. CRD - Centrálnom registry dotácií. Zatiaľ sa jedná o interný projekt, resp. prípravu na hackathon. Čoskoro prinesieme viac informácií.

1 Like