Zelený certifikát (Digital Green Certificate)

… toto je trochu detinské. Aplikácie poisťovní sú presne to, čomu sa snaží SKIT vyhnúť, t.j. konkurečné prostredie. Konkurencia a iný pohľad na potreby používateľa robia služby pre občanov lepšie. Preto prosím, aby ste v SKIT neplakali ale sa pohli dalej…

PS: je jasné, že ak poisťovne už majú urobenú integráciu na eZdravie, tak majú oveľa väčšie skúsenosti ako SKIT. Teda musí sa aj počítať s tým, že SKIT ľudom to bude trvať dlhšie, môže to stáť viacej kapacít a konečnom dôsledku aj drahšie… Ano, to je presne daň za cestu, ktorá sa zvolila. Samozrejme aj pokračovanie bude iné, ak je konkurencia, lebo každý subjekt bude si propagovať svoju apku a teda tie benefity, ktoré vie tá apka priniesť. Ak bude SKIT apka len na GreenPass, tak to vidím ako cestu s autom s plnou nádržou, ale zabudli hrdlo a zátku do nádrže namontovať, teda sa už nedá doplniť palivo … ak dôjde palivo - rozumej covid vyšumí, tak skončí aj apka. Apky pre ZP majú ale aj dalšie veci pre človeka a jeho rodinu Mobilná aplikácia | VšZP

a správna otázka bola, či sa tá apka SKIT dobastlí v rámci projektu SvM

1 Like

Ja si preto myslím, ze SK-IT by malo vytvárať ašpirantne aplikácie, mali by nastaviť súkromnému sektoru zrkadlo, čo sa týka UX, ako aj funkcionality.

+ Mali by pokryvat funkcionalitu, ktora je pre konkurencne prostredie nezaujimava. Napr. pri zdravotnych poistovniach sa neda pridat certifikat dietata, ktore nie je v tej istej poistovni.

2 Likes

Toho istého ako ľubovoľná iná aplikácia či už od subdodávateľa pre NCZI, alebo od SKIT alebo …

Firma (NCZI), ktorej preukázateľne unikli osobné údaje a na vytvorené UX tu nie sú zrovna pozitívne reakcie, by chcela zahrnúť do eZdravie SvM ? To už nie je zlý vtip, to je nočná mora.

Vráťme sa však späť k téme.

Ukladať zdravotnú dokumentáciu v mobile považujem za vyhodené peniaze. Najmä ak dnes hlavní aktéri (= lekari) tu dokumentáciu nevidia. 75-rocna babka viac ocení ak jej lekár nebude brať krv na zbytočné vyšetrenie, ako nejakú dokonalú mobilnú aplikáciu.

Ak by to aj mala byť aplikácia od SKIT, tak som hovoril o aplikácii GreenPass a nie SvM. A GreenPass uz dnes medicínske údaje obsahuje.
Na základe akého zákona to je musí dať odpoveď niekto z NCZI, keďže oni to riadia.

Ak by aj bola reč o SvM, tak eZdravie by malo byť súčasťou SvM, na rovnakej bezpečnostnej úrovni ako dane, odvody, sociálne dávky … Za mňa by bola preferovaná vlastnosť mobilné ID ( na báze NFC ), aby som nemusel u lekára chytať čítačku občianskych preukazov, ktorej sa už predtým dotklo 30 chorých ľudí.

Ale ja som nehovoril o konkurencii s aplikáciami poisťovní. Ja som hovoril o konkurencii SKIT aplikácia GreenPass vs planovana aplikácia NCZI. SKIT ani NCZI nemajú dosah na aplikácie poisťovní. Ale NCZI dalo evidentne prednost integráciou a poisťovňou, pred spoločným projektom s SKIT, ktory NCZI priamo riadi.

Integrácia na eZdravie je realizovaná cez write-only SOAP WS. Integrácia na na GreenPass je read-only JSON REST / Swagger. To nie sú veľmi podobné integrácie.

Pre integráciu s poisťovňou je potrebné pridať kontrolu či je človek poistencom danej poisťovne ako aj špeciálny spôsob prihlásenia. Takze aj na strane NCZI to bolo viac práce.

Integrácia a poisťovňou už funkčná je, ale spoločná aplikácia od NCZI/SKIT ešte funkčná nie je.

Mne z toho vychádza, že NCZI nemá záujem o spoluprácu s SKIT.

:thinking: tak vidím že ani špecifickejšia skupina ľudí nemá info o tom, ako by mali zdravotne záznamy správne fungovať v prostredí mobilných aplikácii, takze chcieť niečo take od štátnej firmy je už asi naozaj hard sci-fi :wink: Ak by mal niekdo záujem, vyguglite si HealthKit, ResearchKit, CareKit :grimacing: bol by som naozaj rad, ak by sa SK-IT chytil napríklad tohto. Mohla by to byt naozaj modelová situácia, pomohla by lekárom, poisťovniam a hlavne, samotným pacientom. Ja osobne na každoročnú preventivku posielam svojmu osetrujucemu lekárovi výstup z HealthKit záznamov v PDF za posledný rok, ale viem si prestaviť to, že by som tieto info (Health records) dobrovoľne zdieľal môjmu lekárovi LIVE. Viď. Apple advances personal health by introducing secure sharing and new insights - Apple

@MilanK :wink:

Daju sa zhrnut moznosti ako ulozit DGC?

  • aplikacia SKIT
  • aplikacia NCZI (???)
  • zdravotne poistovne
  • pdf
  • walletky s transformovanym pdf cez 3rd party
  • papier

je este nieco?

NCZI svoju predstavu povedalo : Zdravotna knižka v mobile Môj názor som prezentoval vyššie.

Na konci toho článku sa spomína aj projektik za necelých 7M. Nešiel som do detailov, ale mám dojem že idu vymýšľať rovnaké koleso ako je HealthKit.

Takže toto pieskovisko je už obsadené a biznis pre SKIT z toho nebude.

Lekárom by pomohlo keby ich systém pri predpisovani liekov upozornil na nedodržanie indikačných obmedzení, alebo na existenciu výsledkov laboratórneho vyšetrenia, ktoré objednal iný lekár. Pacientom by ubudli zbytočné odbery a častokrát aj zbytočné lieky. Vo výsledku by poisťovne z nášho spoločného balíka platili o trochu menej.

Časť z tej trochy je napr. 300M/ročne za lieky predpísané v rozpore s indikačným obmedzením.

Zatiaľ neexistuje, iba o nej rozprávajú.

Nevidim do integracie VsZP → NCZI, ale dost zasadny rozdiel bude v tom, ze VsZP appka ma vyriesenu autentifikaciu pouzivatela (prekvapko: biometria + OP :smiley: ) a GreenPass appka od SKIT toto nema.

Inak ten flow pre pouzivatela je hrozny, fakt som zvedavy kolko ludi zvladne ten import dat z NCZI do green pass lebo mne to vychadza takto:

  1. covid pass
  2. telefonne cislo
  3. rok narodenia
  4. sms potvrdenie
  5. vygenerovanie access kodu na nczi aby to green pass appka vedela nacitat. a namiesto generovania si ten access kode musim vymysliet! (male velke pismena, specialny znak + dve cisla)
  6. stiahnut green pass appku
  7. aktivovat - cize zvolit si PIN (do green pass appky)
  8. zadat access kod na import do green pass appky
  9. ktovie co dalsie.

A vsetko toto, aby som si ten QR kod co mam vlastne uz v emaili dostal do mobilnej appky? No… asi nie.

Osobne som si to predstavoval tak, ze sa prihlasim do tej zony vakcinacie, kliknem a otvori sa mi to v appke. Alebo to rovno z appky spravim takymto login flowom. Nieco ako magic link na prihlasovanie.

4 Likes

Toto je tragické, už im snáď 3-4 roky hovorím, že zdravotne záznamy by sa mali ukladať v nejakom štandardnom medzinárodnom formáte tak, aby mohli byt dostupné okamzite po tom, čo EU zavedie povinnosť (čochvíľa). Nie, oni si musia riešiť svoje proprietárne riešenia a “vymýšľať koleso nanovo” :man_facepalming:

Benefity sú nevyčísliteľné, ale to by v riadiacich funkciách museli sedieť normálny ludia

Mozno len doplnim. Ak uz mam certifikat v pdf alebo papierovej forme, do appky ho dostanem v pohode naskenovanim QR.

Co viem, bolo prislubene, ze access kod sa bude posielat spolu s certifikatom. Neviem ako toto dopadlo. To vytvaranie si vlastneho kodu som tiez komentoval. Chapem, ze maju teraz ine starosti. Priorita je aby si ludia vedeli aspon cez portal stiahnut certifikaty. Verim, ze tie access kody este upravia.

Ked raz uzivatel access kod ziska, potom bude cez appku relativne jednoduche importovat vsetky nove certifikaty - napr. ludia co sa nechcu ockovat a budu potrebovat testy.

Velkost prieniku mnozin ludi co sa nechcu ockovat a zaroven sa budu testovat by ma inak tiez zaujimal.

Zalezi od toho ako budu nastavene pravidla pre hromadne podujatia - futbal, hokej, koncerty, … a ako budu nastavene pravidla pre vstup do restauracii, barov, krciem a dalsic + situacia v skolach na jesen (teraz som musel ukazovat kazdy tyzden test aby mohlo dieta chodit do skolky)

V momentalnej situacii je ta vzorka pravdepodobne pomerne mala. Kto vie co bude na konci leta/jesen, …

chces povedat ze cloveka mozu nepustit do restauracie ked nebude zaockovany alebo nebude mat platny test ? toto posobi dost ako dystopicka predstava…

Mno, skoda ze sa to vypusta v takejto rudimentarnej forme :confused: Naozaj by nebolo zle, vypustit Wallet pass, ktory by bol “live” a updatoval by sa osobam podla ich testov/ockovani, bez nejakeho dalsieho zbytocneho skenovania, krokovania a podobne…

Toto uz musia vyhodnotit odbornici z epiteamu. Este pred nedavnom potreboval clovek test aby mohol vobec chodit do roboty. Kto vie co bude na jesen. Zbytocne by som sa tym nezaoberal. Podstatou prispevku bolo, ze funkcionalita jednoducheho importu certifikatu do appky priamo z NCZI sa moze este hodit.

V poistovackej appke to tak funguje

Nič, ani po 15minutach mi nedošiel aktivačný email :confused: Btw., naozaj ste na overenie identity mohli implementovať Sign in with Apple Overview - Apple Developer

GreenPass app úplne nepochopiteľne nefunguje samostatne, ale sú potrebné interakcie mimo aplikácie, toto je vyslovene proti základným princípom UX/UI :thinking: To už radšej nič ako toto. Našťastie som si spravil pass vo wallete CET 3rd party app, ale stále sa potom pýtam, načo je nám taká appka potom?

PS: Ako zadám prístupový kód? Prečo tam nieje odkaz na web kde sa to rieši?
PS2: Prečo si nemôžem načítať QR kód z fotky, alebo PDFka napriamo a musím to “fotiť”? Veď keď mi zo príde ako príloha do emailu, tak ak nemám pri sebe druhé zariadenie, tak ako to vyriešime?
PS3: Prečo nepoužívate na skenovanie nativny cameraview s VisionAPI?
PS4: To hamburgermenu :confused: ach, prečo? Nevyzerá to ani natívne, ani ako appka v rámci schváleného dizajnu :frowning:

Odpadol som :smiley: Uz mi rozumies preco stale kricim, ze nerobme appky, ale az ked sa velmi dobre ukaze, ze to treba?

4 Likes