Zelený certifikát (Digital Green Certificate)

Ak už niekto dostal green cert, tak ČTečka ich overuje.

Trochu som v pomykove. Na jednej strane super ze to bude v app mojej zdravotnej poistovne par mesiacov dozadu som to tiez navrhoval tu na platforme. Ale teraz je otazka a co s tou app od SKIT, naco mi bude? Alebo sa zrusi?

ZP ma vsetky udaje, o cokovani, o tom, ze mas/prekonal si covid a aj o kazdom Tvojom teste. Akurat mame viacej ZP (neviem ci tuto sluzbu poskytuju aj sukromne poistovne, ale to predsa nemoze byt pre nich velky problem)

No co uz, ludia si vyberu co budu pouzivat (kto uz pouziva appku ZP, nic lepsie pre neho neexistuje a nic nemusi vobec urobit aby to mal a mohol pouzivat), kto ju nepouziva, tak je ochotny prijat aj nieco ine alebo len poziadat a dojde mu to mailom a si to napr. vytlaci (kolko ludi tolko vkusu) a mne to vobec nevadi, ze si ludia mozu vybrat (akurat ked idu na to peniaze zo statneho rozpoctu tak mozno zbytocne (tak je to sluzba poistovne)

Takže to vyzerá tak, že sa k štátnej ZP pridajú aj súkromné.

Pytal som sa na to preto, lebo v tych clankoch medzi riadkami citam ze MZ SR a NCZI si idu svoje bez ohladu na nejake MIRRI a SKIT. Chapal by som keby to predstavia zdravotky ako bonus v ich aplikacii, ale predstavilo to ministerstvo a minister podakoval zdravotkam za pristup. Nic k MIRRI a ich app.

Po SVM to trochu vidim na uterak niekoho na MIRRI.

1 Like

De iure : ZP nemá údaje o zdravotnom stave pacienta/poistenca

De facto : ZP má fakturačné údaje za poskytnutú zdravotnú starostlivosť. Na základe týchto údajov si dokáže ZP veľa informácií vydedukovať. Revízny lekár zo ZP má právo nahliadnuť do zdravotnej dokumentácie, vrátane elektronickej v eZdravie/NCZI. Oficiálne by si však ZP nemala ukladať túto dokumentáciu u seba. Je to taká šedá zóna, kde to zákon vyslovene nešpecifikuje.

Z faktúry za očkovanie je jasné že pacient je zaočkovany aj kedy to bolo. Ale z faktúry za test nevieš výsledok testu. Ak však pacient následne ide ku nejakému lekárovi a ten výkaže

  • DG U07.1(potvrdené ochorenie), U07.3(PCR), U07.4(antigen) tak je jasné že pacient má potvrdený COVID-19
  • DG U08-, U09- = pacient mal COVID-19
  • DG Z25.7- = pacient bol očkovany, vrátane informácie akou vakcinou

V Covid EU certifikate - maju presne udaje o ockovanie aj o prekonani COvidu, je tam kolnka ja testy (tam mame, ze nemam evidovany ziadnby udaj o absolvovanie testovanie, teda neviem ako sa tam a kedy moze dostat, samozrejme o tych 10 testoch ako ukonoch a fakturach kolko stali informaciu ma (to kedy a kto to vykonal, ale samozrejem jhe to z fkatury, cize bez vysledku a toto nei je v COvid pase (vidim tam ockovanie a prekonanie, kedy sa tma dostane test - to netusim, ale zalzka na to tam je)

COVID EU certifikát je elektronický podpísaný/nezasifrovany dokument zakódovaný do QR. Myslim si, že podpisový súkromný kľúč bude mať iba NCZI. A teda poisťovňa dostane v nejakej forme linku na ten dokument/QR obrázok. Zobrazenie obrázku / dekódovanie dat v aplikácii nie je problém.

Neviem ako (či vobec) vymysleli bezpečnosť.

Je to pdopisany dokument v QR kode.

  • Kto ho podpísal ?
  • Ako sa ten QR kód dostane do mobilnej aplikácie poisťovne ?
  • Podľa ktorého zákona hromadne zverejňuje NCZI osobné/zdravotné údaje do poisťovní ? Ooops …

NCZI, ako sa dostal do APP VsZP, no asi spolupracuju

To je na jednej strane pozitívna správa, keďže poisťovne za prevádzku NCZI platia a doteraz z tej prevádzky nič nemali.

Na druhej strane stále platí zákon 153/2013 kde paragraf 5 odsek 6 dosť jasne hovorí komu poskytuje NCZI prístup. Nie je tam nič o hromadnom poskytovaní osobných údajov.

Zároveň platí ústava článok 2. odsek 2. Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.

Mám dojem, že ta integrácia je nad rámec zákona…

1 Like

Odskusal som validaciu certifikaciu tou cesko aplikaciou Ctecka, fuguje to OK, takze vlastne mozu rychlo kontrolovat certifikat nielen na hraniciach, letiskach, ale vlastne lubovolne hocikto hocikde (ano vystupom je nielen OK, not OK, ano po kontrole je mozne vidiet vsetky udaje (ale ja sa rozhodujem komu to ukazujem a komu nie a ci to niekomu dam precitat - na hranici to dat musim, cestovat vsak nemusim)

“Zároveň platí ústava článok 2. odsek 2…” - toto je/bola najvacsia argumentacna brzda budovania statnych IS (pri vymene udajov medzi uradmi), preto slovenske vladne systemy funguju tak, ako funguju…

1 Like

Ohladom tej integracie NCZI a VsZP sa nejake veci daju najst tu:
https://crz.gov.sk/zmluva/5818357/

Diky @filip za tip.

https://www.getcovidpass.eu/?lang=cs

2 Likes

Keď “sato” chce, tak “sato” dá.

Vložiť do zákona príslušný paragraf nie je až taký problém. Napr. Zákon 153/2013 paragraf 5 odsek 15 umožnil lekárovi/sestre počas núdzového stavu v súvislosti s COVID pristupovať na zdravotnú dokumentáciu iba na základe zadania RC.

Keď však “sato” nechce, tak bude hľadať komplikované, v praxi nepouzitelne riešenia.

A keď “satovi” tečie do topánok, tak žiadne zákony neplatia a prisvoji si aj cudzie riešenie.

Prípadne inak: NCZI pripravuje podklady pre potrebné legislatívne zmeny a tieto sú aj súčasťou štúdií vykonateľnosti. Ak “sato” chce …

1 Like

Zmluva o integracnom zámere zverejnená/účinná 26.6.2021 a zároveň prvé kroky harmonogramu sú od 18.5.2021.

Keď minister oznamoval integráciu pre VsZP tak ďalšie dve poisťovne museli byť dost prekvapene čo sa zrazu dá a predtým sa nedalo.

Možno aj pre MIRRi/SKIT to bolo prekvapenie, že zrazu majú na Slovensku konkurenciu.

1 Like

Mna zaujima, ktori dodavatelia a za kolko na strane NCZI aj poistovne robia integraciu NCZI a appky od poistovne.