Zaručená konverzia: Validácia vstupného dokumentu

S tym vyctom suhlasim, ale doplnil by som aj: vendor lock-in.

Tym nechcem obvinit ani Ditec ani inych, ze toto bola ich primarna motivacia. Ale co si pamatam rozne PS v casoch “pred eIDAS” a ked sa riesil podpisovanie, tak tocato krat nakoniec vyznievalo ako tento vtip a standard sa nakoniec ohybal na implementaciu, nie naopak. Vtip je zo socuiku, mladsim vysvetlim na poziadanie:

  • Pocuj, kde robis?
  • V tovarni na televizory.
  • Takze telku zu doma mas, co?
  • Ale, nie. Nosim domov po suciastkch, ale nech skladam ako skladam, stale je z toho gulomet.
1 Like

Prosím, z akého PDF/A validatora je tento výstup?

https://www.pdf-online.com/osa/validate.aspx

My sme sa s takymto problemom stretavali castejsie ked sme hladali komponentu pre konverotvanie do pdfa. Islo vtedy o to ze sme pozhanali vacsie mnozsto konvertorov PDFA a konvertovali sme do formatu PDFA pdf dokumenty z roznych zdrojov. Taketo hlasenie ake je popisane u toho pdf-online.com validatora bolo charakteristicke ked sme sa pokusali konvertovat do PDF/A-a formatu. Konverzie do PDF/A-b formatov vzdy prebehli bez problemov avsak u niektorych dokumentov - bohuzial nepamatam si presne ich spolocnu charakteristiku - dochadzalo k podobnym hlaskam. Po konzuiltacii s pracovnikmi na strane validatorov (testovali sme na viacerych) aj vyrobcu konvertora sme dospeli k nazoru, ze konvertor v niektorych pripadoch nedokaze vytvorit strukturu pdf dokumentu tak aby presne splnal poziadavky PFD/A-a standardu.
Velkost dokumentu a ponechanie tych “zabudnutych casti” je asi sposobene tym ze konvertor po skonvertovani dokumentu neulozil iba konvertovany strom ale cely povodny dokument s dorobenymi castami - niektory konvertor to robi tak ze skonvertuje a vykona akysi “pack” kde do noveho dokumentu da uz len platne casti.
PDF/A-a format je bezproblemovy najma ak sa v nom dokument vytvoril. Ale ak sa ma nieco co uz je hortove do neho konvertovat tak uz je riziko ze vysledok v niektorych pripadoch nemusi byt v sulade s normou.

alebo opacne … bude v sulade s normou, ale vizualne nebude zhodný s pôvodným dokumentom. Bude “rozhádzaný”.

1 Like

Aj taky vysledok sme dosiahli. To bolo v pripade jedneho z konvertorov, kde chybajuce casti struktury dotvoril programator konvertora podla svojej dobrej viery

Co sa tyka zep.disig.sk, ten ich konvertor ma zjavne nejaky bug - robi to len pri niektorych suboroch a vytvara poskodene PDF/A so zlymi referenciami. Zatial najviac sa nam osvedcil konvertor od PDFTronu, ako som pisal vyssie.

Ok ten myslim pouziva aj D.Signer. Ako je to u neho s licenciami ked sa ma sirit s aplikaciou ktora ho vyuziva? My sme ho skusali uz davnejsie ale vyradili sme ho vtedy koli prave licencnym podmienkam, ktore boli voci ostatnym nami testovanym produktom nevyhodnejsie. Nepamamtam si co bolo konkretnou pricinou… je to ako jednorazove SDK, alebo sa musi platit za kazdu instalaciu u zakaznika zvlast?
Vysledky poskytoval uz vtedy (par rokov dozadu) vyborne.

Najjednoduchšie by bolo všade pouzivat PDF/A-b, ja A-a už nepouzivam nikde, je to zbytočné.

1 Like

Podobne ako v CZ predpisat PDF/A - 1,2,3 a aj b a pri kontrole sa zamerat iba na to ci splna prislusny standard (a ci nema prilohy v rozpore s danym standardom). Kontrola sa zjednodusi. Dnes uz neni nudza o aplikacie na vytvaranie formatov PDF/A takze by bolo vhodne to aj v standardoch upravit tak, ze tam kde sa predpoklada ze dokument bude existovat niekolko rokov (nejde len o jednorazove poskytnutie informacii druhej strane pomocou pdf) treba pouzivat akykolvek PDF/A. Lebo ten jediny je urceny na dlhodobe uchovavanie/zobrazovanie. Neriesit kolko rokov ci 1,3 ci 5 ci 10. Lebo kazdy moze mat v registraturnom plane ine hodnoty, iba povedat ze na tento ucel sa pouzije PDFA lubovolnej verzie a alebo b. Na vytvaranie vytvaranie zlozitejsich dokumentov urcenych pre verejnost kde sa uz pri vzniku dokumentu vie ze bude urceny aj pre handicapovanych obcanov a pod. trvat na podmienke suladu s PDF/A-a uz v procese vytvarania takehoto dokumentu.
Takto teraz robime kontrolu ci je to PDFA, ak ano ci to nie je nahodou 3 ktory nie je schvalenym formatom.

To ze preco “tocim” o validatore: vid Zarucena konverzia vs Adobe Sign

Predpokladam, ze “dnes na poste neslo sprocesovat” je spatna vazba typu “nejde, nevieme preco”, v lepsom pripade s nejakou kryptickou chybovou hlaskou z IOMO systemu, s ktorou by vedel pohnut len L1, L2 ci L3 support dodavatela, ale @Peter_Hudec zrejme nie.

Pridanou hodnotou validatorov by teda bola exaktnejsia technicka informacia, ze co je s tym dokumentom zle. Nasledne by napr. web NASES-u ci MIRRI k jednotlivym chybam (najma tym casto sa objavujucim) mal/mohol poskytovat informacie, ako to opravit. Prvy krok je ale teda mat validator, aby sme neboli limitovany tym, ze posta/notar/urad povie “neda sa, nevieme preco”.

Tazko povedat, ci v pripade @Peter_Hudec ide o zivot, o vela penazi alebo len o nejaku “talafatku”, ale ziaden z tych levelov si nezasluzi odpoved “neda sa, nevieme preco”. A ako sa bude zvysovat tlak na “nerobte veci papierovo”, tak sa budu mnozit taketo dopyty.

3 Likes

este by som dodal, ze ked som sa dostavil k oknicku ohladom IOMO tak sa spustil hystericky krik na celu aulu ako pani nenavydi tieto sluzby az som zostal zaskoceny. teda frustracia a slabe zaskolenie, velmi pomaly nabeh pocitaca a prihlasenia do systemu pri takom speci stoliku asi ako v banke. ale na mna bola ochotna, skor to bolo namierene na toho kto to tam nainstaloval.v com je problem neviem, ziadnu oknicko ziadnej chybovej hlasky sa neobjavilo, usb kluc by mal byt OK.