Vládny cloud

Ano, toto vieme, resp @rho to tu uz pisal. Napriek tomu nevidim dovod tie data nezverejnit. Specialne v pripade, ked sa o vysledky tejto analyzy maju opierat dost velke investicie v buducnosti.

BTW - migracia existujucich systemov do cloudu sa podla mna najblizsich 5 rokov nekona, resp. nepocul som este fintu ako to spravit. Udrzatelnost projektu je 5 rokov podla pravidiel.

Problem je ze na tu inventarizaciu stavu AS IS stat kupil za drahe peniaze BizzDesign Architect so serverovym repozitarom a na kazdom rezorte umiestnil licencie za ucelom naplnania tohto repozitara, Urobili sa skolenia pre rezortnych architektov. Na to malio navazovat studie uskutocnitelnosti (stav TO BE), ktorych povinne casti (predpisane archimate viewpointy) sa mali tiez robit v tomto repozitari a vysledny dokument SU v nejakom nastroji vramci Meta IS 2 (bizzdesign je tiez sucastou metaIS 2). A furt vravime, aj po tom co uz rok je MetaIS 2 akoze odovzdany do rutinnej prevadzky ze mame len nepouzitelne data v nejakych nekompatibilnych tabulkach ??? Tak kua za toto (vyhodenie penazi na HW, licencie, a cely projekt metaIS 2) je niekto zodpovedny ! A zjavne si dodavatelia pracu urobili, lebo Meta IS aspon to co je vidiet z internetu funguje celkom dobre a repoitar bizzdizajnu asi tiez Ich obsah ale nezodpoveda rutinnej prevadzke, ani zameru za akym s obrovskymi nakladmi vznikli.

Ale dajte na letisko novu stihacku, ked nemaju pilotov … a najskor ani riadiaceho lietania … niekedy ide cloveka rozhodit ako to ten profesor parkinson mohol uz v 1953-om vediet ako funguju urady a uradnici, a ze sa odvtedy nič nezmenilo … len technologie na tych uradoch sa menia…

1 Like

Myslim ze BizzDesign Architect nie je na inventarizaciu, ale na tvorbu enterprise architektury (v zasade kreslenie architektury IS, ich prepojeni a inych aspektov na menej detailnej urovni), tyka sa to predovsetkym TO-BE stavu.
Inventarizacia stavu na takej detailnej urovni je takmer nemozna, ved to sa snazili robit uz pomocou KRISov (ktore boli na ovela vyssej urovni ako IKT) a aj tu boli vysledky nepouzitelne na nejaku analyzu - iba sa to evidovalo. Pri TO-BE stave su rezorty motivovane spravit to poriadne, kedze to ide aj do studii uskutocnitelnosti, pri AS-IS az taki motivovani nie su.

S tym by som suhlasil, keby sa robilo na zelenej luke (cervena ciara za starym pristupom, a vsetko nove uz len po novom)… vacsina projektov vsak pri navrhu TO BE upgradeuje AS IS (co ja viem, napriklad zmena sa dotkne 10% komponentov) … Aj preto je dobre mat stav AS IS … a pokial si spominam na minuly rok, tak tieto ulohy padli na rezortných architektov… ale vysledok neviem … Bolo to tak zamyslane aj preto, ze templejty na studie vykonatelnosti pocitali s archimate viewpointmi aj v stave AS IS, aj TO BE. A tie studie sa zamyslali robit iba v prostredi metais2 s vyuzitim toho repozitara… (inakpovedane mimo MetaIS2 nemal vznikat ziaden dokument a implicitne v nom diagramy mali ist zo spolocneho repozitara). Cize tie viewpointy sa mali robit rovno z toho bizzdesignu a exportovat do dokumentov ŠU.
Co aj zabrani aby studie robili kadejaki spriateleni externisti na kolene … Myslienka chvalihodna, az revolucna … Vykonantelnost skoro nulova.
Ale potom su cele investicie do systemov, ktore sa nepouzivaju uplne trestuhodne, mali sa radsej opravit cesty, ci derave strechy na skolach …

Ano, suhlasim nebol to prvy plan … ale dosledok to je.
Ak mas zakreslit a zapisat stav TO BE, ktory sa na 90% zhoduje zo stavom AS IS a ak to maju urobit vsetky rezorty … .ako bocny produkt ti de facto vznikne inventar aj so schemami ci uz technologickych, aplikacnych a biznisovych vazieb …

Ale su, pretoze ak budu robit subezne viac projektov (studii), tak to mozu prepouzivat (tym padom sa v studii mozu viac zamerat na dobry navrh TO-BE, a netravit polovicu svojho casu objavovanim toho co rezort vlastne ma (AS-IS)) a taktiez vzajomne sychnronizovat (ak by napr. 2 roznymi projektami parcialne zlepsovali jeden ISVS).

Tento repozitar (BDA repo) je prepojeny obojsmernym export/importom s metais (co je vlastne cmdb). T.j. jednak je mozne nahadzovat cez web data (metais), a potom ich umiestnovat do diagramov (BDA), alebo opacne.

Niekto sa tu este spytal ci je z metais nejake API, odpoved je ze je.
Ako priklad uvadzam integraciu s excelom :slight_smile: (VBA makro) OPII Usmernenie k CBA - Agendove IS.xlsm (172.9 KB)
V tomto pripade taham z metais zoznam a indikativne ceny sluzieb, pre pouzitie v CBA.

Druhy priklad pokrocilejsieho pouzitia API, je editor co som robil v C# na rychlejsiu editaciu udajov v metais.

Este podotykam ze v oboch pripadoch sa nejednalo o sucast projektu, iba som si chcel vyriesit nejaky problem - tak som si spravil tool :slight_smile:

je to API niekde dokumentované?

ja som si to otrackoval cez chrome web tools :slight_smile:
t.j. pozeral som co robi web metais (pretoze ten tiez pristupuje na cmdb sluzby cez rest api) a podla toho som vedel co urobit.

to podľa mňa nie je dokumentácia API
ak máme “otvorené API”, ale potrebujem chrome web tools a sledovať, čo ten web volá, aby som z toho vyčítal API, tak nemáme otvorené API

čakal by som niečo na štýl https://ekosystem.slovensko.digital/otvorene-api

Chce sa také robiť? Vedeli by ste také spraviť vy @rho?

3 Likes

nemal nám to dodávateľ dodať?

Sucastou project. doc to urcite bude. Takze staci aby ho vlastník systému zverejnil.

1 Like

Pavel Bojňanský

To snáď nemyslíš vážne.
Vzhľad a rozmiestnenie základných prvkov je zastaraný a neoptimalizovaný na dnešnú dobu. Pre mobilné zariadenia neoptimalizované. (asi už nezvýšilo)
Obsah je nedostatočne separovaný podľa rolí používateľov. Zobrazovaný je obsah pre používateľov z verejnej správy aj pre verejnosť, hoci pre ňu je irelevantný. Členenie obsahu nie je delené, všetok obsah je v jednej reprezentácii.
Implementácia sa javí nedokončená, skúr je to taký prototyp. Väčšina funkcií pochádza z východiskovej platformy, ale nie je prispôsobená (napr. zoznam, kde sú len 4 položky umožňuje voliť počet zobrazených položiek na 100 a pod., pričom je to irelevantné.)

Tam sú také elementárne chyby, že to si ani nikto nedá do CV-čka, že s tým má niečo spoločné.

Miloš neprídeš na úrad, historickú pamäť poštekliť? :slight_smile:

Celkom dobre funguje … nepada a da sa tam zapisovat aj citat. Na zaciatok staci. Ak by tam boli udrziavane data, bolo by to aj pouzitelne. K zastaranosti sa nevyjadrujem … Sparx EA je zastaraly jak hovado, aj tak ho vsetci pouzivaju … :wink:

juj aká pekná veta

My sme strašne bohatá krajina … za 10 miliónov Euro nám toto stačí. [quote=“robert.kuchar, post:37, topic:305”]

Ak by tam boli udrziavane data, bolo by to aj pouzitelne.
[/quote]
Takže je to teraz nepoužiteľné. … Napadá ma len slávna rada: “Za pomalého miešania vylievame do záchodu.”

a skromná! nezabudni, skromná :slight_smile: