Správa o stave eGovernmentu a čo ďalej?

Je to s tebou naozaj tazke, ked z jedneho dokumentu vyberies, ze “vsetci to pochopia tak, ze to treba robit na kazdu blbost” a z druheho dokumentu akosi odignorujes napriklad toto:

image

Podla akeho kluca vyberas, ze co sa bude a nebude plnit zo studii a zo strategickych dokumentov?

podla toho co sa dostane do vo a co sa da skontrolovat, do vo sa neda ta druha citacia pouzit a tak sa dostane ze to treba spravit ako poziadavka. Alebo veris ze to bude inak? akym sposobom by sa to malo udiat? musela by sa spravit dalsia studia ktora povie co sa bude realne robit a musela by zmenit uz schvalena studia. takyto proces neexistuje.

Nechcel urad nahodou zakonom o ISVS prikazat projekty povinne delit na casti/etapy, kde by sa dalo povedat, ze riesenie uz je v nejakom bode postacujuce a dalej sa nepokracuje? Viem si uplne predstavit, ze takto nejake sluzby (je jedno ci open api alebo nie) proste ostanu naveky “v backlogu” pochovane.

uprimne, toto by som chcel vidiet v praxi. Ale nic, nejdem to komentovat, nech nie som stale za zleho praktika

Mozno by stacilo niekedy napisat ako sa to podla teba da. Lebo “to sa neda” je velmi pohodlna poza.

Páni, chápem, že sa táto téma zasekla v roku 2019, ale napadlo ma, či sa niečo dalej pohlo za ten rok a pol.

Je dosť iniciatív, ale neviem, či reálne naozaj je jasný fárplán čo ďalej.

2 Likes

Ideálny stav je udržiavať aktuálny stav v jednotlivých témach a cca. raz za rok k tomu spraviť obálku.
Lenže máme málo kapacity. Nejaké návrhy? @ObcanSK chceš sa zapojiť?

1 Like

Rád by som, ale je to dosť rozsiahla oblasť, čo žiaľ nemám dosť kapacít. Spomínam si svojho času, že sa riešili hodnotenia ako dokumenty hlavne pri OPISe, aktuálne pre OPII je to dosť slabé, čo som pozeral
https://www.opii.gov.sk/monitorovanie-a-hodnotenie/plan-hodnoteni

Výročnú správu za 2020 ešte ani nie je, predpokladám že pôjde to cez Monitorovací výbor a možno aj cez Radu pre digitalizáciu.

K dosahu hodnotení OPII na realitu eGov som dosť skeptický…

no to je len na kontext, to čo sa podarilo implementačne za rok 2020 v eGOV by asi nebolo veľa.
Ostatných iniciatív bolo veľa, reálne však zatiaľ neskončili.

Ale dalo by sa to vyhodnotiť:
Legislatíva
Ľudské zdroje
VO a transparentnosť
Riadenie IT a KB v priestore
Čo nové v Architektúre eGOV
Inovácie a moderné ITVS, vzorové projekty
Záver - Výzvy roku 2020 a ich zvládnutie (téma COVID, kauzy)

1 Like

A este idealnejsi by bol stav, keby take daa, metriky a na nich postavene reporty priebezne menezovalo a zverejnovalo samotne MIRRI. A my by sme len trackovali kto kedy tam co pridal, zmenil ci ubral (a aky dal k tou komentar).

Ked to takto robi NGO, tak samozrejme vitam (a zrejme viacej verim), len sa neviem zbavit pocitu, ze okrem verejnej sluzby takto robi to NGO zaroven aj “sekretarku MIRRI”, ze im trackuje agendu, posiela remindre, atd. co je vlastne scope prace mnohych platenych uradnikov na MIRRI.

1 Like

AK si clovek precita videnie politika: Ministerka Remišová na konferencii ITAPA 2021: V informatizácii sme za rok spravili kus práce a čakajú nás ešte veľké výzvy | Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (gov.sk) ako sa vyvija informatizacia na Slovensku, tak je v nemom uzase (a mozno tomu aj politik realne veri,. ze to ide spravnym smerom, nuz bud nema informacie alebo tomu nerozumie). Ja som teda za rok ocakaval o hodne viacej, co sa akoze realne vybudovalo v prospech obcana za ten rok a kde to realne vidi? Alebo IT sektor vygeneroval viac do statneho rozpoctu? Alebo It pomohlo usetrit statne naklady, ze potrebuju menej ludi, pretoze informatika im pomaha? Ale sa usetrilo/neminulo z eurofondov (no, ale to aj ako to, ze sme usetrili, ze sme nepostavili tunel pre dialnicu, sice mse zapaltili za studie, za proejktovu dokumentaciu, za pripravu realizacie, ale projekt nebezi a ani nebude, tak to prezentujeme ako usetrene). Ano zavisi od uhla pohladu, odkial sa na to clovek pozera, uhol politickeho videnia na Slovensku je vsak hodne pokriveny

1 Like

možno ešte jednoduchšia vec, keby vôbec zverejňovalo nejaké info - teda okrem aktualizácií. Nevieme vôbec o tom, že sa robí nejaké monitorovanie programo, nevieme o zmenách ak niečo urobia - príručky, metodiky, postupy, výzvy, neviem o tom ak sa plánuje nejaký RV, workshop a pod - to len ad hoc v aktualitách alebo to pošlú mailom.
Chýba aj výročná správa MIRRI s odpočtom plnení za rok 2020 a normálna oponentúra, t.j. prezentácia s public hiring, poslednú VS za rok 2019 dali v 10/2020
Vyhľadávanie výročných správ - IČO, DIČ, názov fondu, LEI kód | registeruz.sk a obsahuje len čísla a účtovné veci…

Pohľad pani ministerky je pohľad človeka, ktorý podľa môjho názoru VÖBEC NEROZUMIE SVOJMU MINISTERSTVU A JEHO CIEĽOM, ÚČELU PRE KTORE SI HO VYTVORILA. Pani Krémešová si nastavila ciele zjavne tak nízko v IT, ako si to asi nikto z komunity ani nevedel predstaviť predtým a preto má pocit, že všetko plní, o väčšine vecí totiž ona ani netuší, že by mali robiť.

Je zaujímavá tá argumentácie, že ušetrili toľko a toľko penazí - rozumej teda, že neminuli s EŠIF za ten rok pri vesle a pritom tým predtým vytýka, že nečerpali EŠIF. Teda vlastne aj tí predtým ušetrili, no nie? Pripomína mi to rozprávku, ako gazda sa snažil odnaučiť kozu žrať, aj sa mu to už už podarilo, avšak ona potvora jedna zdochla, keď už to skoro dala :slight_smile:

Za mňa jednoducho správa o Slovensko eGOV IT negatíva:
Sledujem čo sa deje za ten rok 2020 v IT, kopec firiem zmenilo stratégie a odvracia sa od štátnych zákaziek v IT, ľudia nechcú robiť na projektoch pre štát, nájsť rozumných ľudí do štátneho IT, čo by tam niečo vedeli a chceli urobiť je problém, zvyšuje sa byrokracia v štátnom IT neskutočným spôsobom, zaškrtili sa takmer všetky zdroje, čo prúdili do štátneho IT a čokoľvek ak OVM chce riešiť, tak je tam dvadsať kľučiek a desať zadkov, kam sa treba pozrieť, priebežne sa menia podmienky … a výsledok je, že sme ušetrili :wink:

Pozitíva: ušetrili sme

PS doplnenie pozitíva: Urobili sa cez 400 Wifi4JU na dedinách a v obciach DSL.sk - Bezplatné WiFi financované EÚ v stovkách slovenských miest a obcí

2 Likes

Este jeden poznatok, rastie aktivny odpor spolupracovat s mirri. Cokolvek zacne mirri riesit skonci v nedohladne. Jedina moznost ako nieco spravit je najst sposob ako mirri uplne vynechat.

2 Likes

to je presne dôsledok stavu, ako sa MIRRI neposunulo dalej smerom k podpore pre štátne IT ale smerom k byrokratickým úradníkom a postupom - nariadenia, povinnosti, obmedzenia, kontroly až šikanovanie…

Pritom je tam (MIRRI) kopec kapacít, ktoré sú podľa mňa ja to určené.

MIRI ma skoro tisic ludi a chvalia sa zvyseni platmi. Je to krasna ilustracia parkinsonovho zakona

Ak niekto zrata rocne najklady na novo zriadene ministerstvo (MIRRI) a novo zriadenu firmu (SKIT) a k tomu prida púrinosy tohto vzniku - co to prinieslo po financnej stranke (tu patri podiel dani IT sektora - alikvotna cast statne zakazky), po stranke sluzieb obcanovi a po stranke zleppsenia statnych IT systemov, tak si myslim, ze po 4 rokoch po serioznej analyze, bude jediny mozny resultat (zrusit oba), ale rad by som sa mylil.

Precital som si tento bezobsazny aktualny material k stave realizacie eurofondovych projektov.
https://rokovania.gov.sk/RVL/Material/26149/1

@ObcanSK @vliv2 zda sa ze mate aj informacie z interneho prostredia, prosim vysvetlite mi ako tam prebieha riadenie rizik. Ved to by mal mat kazdy jeden projekt spracovanu nejaku kartu kde bude nielen vyska cerpania, kontrahovania, ale aj podrobne informacie v akom stave je VO, ak uz je zmluva s dodavatelom v akom stave je realizacia projektu, ake su rizika projektu. Bud tieto informacie maju a je to horsie ako sme si mysleli, takze nechcu ist s nimi na verejnost alebo nemaju a potom toto nie je ziadne riadenie rizik.

1 Like

:slight_smile: mam info len z prostredia mimo mirri. Ale ved tusis ako prebieha riadenie rizik na mirri:). Poslu ovm tabulku na vyplnenie, s terminom okamzite. Bez funkcneho eskalacneho mechanizmu to len pridava pracu bez efektu.