Spôsoby zamedzenia vendor-locku

Tu je fajn pragmaticky pohlad na dve dimenzie vendor-locku.

pekne :slight_smile: jedoduchy a fakt pragmaticky pristup…akurat asi nebude jednoduche dohodnut sa na konkrentych pripadoch Accepted Lock-in :slight_smile:

Ahojte vsetci ITckari a hlavne @anton-somora :slight_smile: vies ze si ta velmi vazim, vela sme si spolu preskakali…
Tema je velmi tazka a ma velmi vela stran jednej mince:)

Sam sa potykam s Vendor-LockIn a je to naozaj tazke, skor je to o zakonoch ako pristupe k zdrojakom. A dalsia vec je, ze je to o KnowHow.

@anton-somora pozname sa velmi dlho, pre mna interny SW house brnkacka. Podte do toho, pridajte svoje internship aktivity a statne IT bude uplne niekde inde. Otvorme diskusiu, vies ze nemam problem :slight_smile: jedine co mi to zoberie bude cas na Bike a na rodinu, ale som ochotny to obetovat, lebo si myslim, ze to ma zmysel.

1 Like

Kolega asi myslel taku zmenu legislativy ktory sposobi ze naprogramovana funkcionalita je od ucinnosti zakona uplne ina ako to co bolo povodne vytvorene. Takze to co je obstarane je na nic a musi sa to cele pretrobit. V sukromnom sektore skor je to o tom ze pride nejaky zakon co zavedie povinnost a vtedy je to velka zmena, ale v statnom sektore je to casto prilepok do zakona ktory zmeni cely proces vybavovania danej agendy a je to silny zasah a hlavne deje sa tak velmi casto

@rkzssk :slight_smile: ako si písal, vendor-lockin má veľa aspektov, sám osobne považujem za najväčší problém asi to čo si nazval KnowHow a po pravde odstrániť tento nedostatok na strane štátu je beh na dlhé trate. Avšak sú aj veci, ktoré by mali okamžitý efekt. Napr. prečo nie opensource? Ak existuje také množstvo dokumentov pri VO, tak asi rozumne štrukturovať požiadavku na zverejnenie zdrojakov (možno časti), ktoré by sa hneď ďalej dali využívať (svojho času tu boli aktuálne kódy pre integráciu na upvs, integrácia podpisovača do web…)
Ja osobne sa rád pripojím ak vznikne nejaká rozumná iniciatíva.