SHMU dáta o počasí

U nas (SHMU) sa bojuje s tym, ze sme prispevkova organizacia a “nemame” preto vsetko hradene zo statu. Napriklad numerika (NWP - ALADIN, INCA, … ) vytvorilo databazu nameranych udajov na MySQL a pouzivame/zlepsujeme ju od 2007. Pre ukazku stavu dlhe roky bezala na serveri, ktory sme mali u nas vdaka zakaznikovi a naozaj sa postupne snazime vsetky met. data agregovat tam. Az nedavno sa podarilo pre toto jedno serverove riesenie zabezpecit novy HW a cize sme portovali nan (aktualny stav je ze uz su dva plus povodny). Samozrejme to nieje len portacia tejto DB, ale neskutocne mnozstvo programov, ktore zabezpecuju transfer a dekodovanie dat vramci SHMU, meteorologickej komunity, WMO, zakaznikmi, … neporovnatelnou vyhodou je oproti inym rieseniam je to, ze su k tomu zdrojove kody nakolko sa to programovalo na numerike, alebo bol pouzity nejaky nas software vramci ALADIN komunity. Kedze toto je viazane na limitovany pocet ludi az by som obcas povedal, ze konkretne jedneho, tak to obcas trva, ale stoji za to. Za tu dobu z tejto MySQL vyrastla hlavna DB nielen pre numeriku, ale aj synoptiku a co sa tyka meteorologickych dat aj pre cistotu/kvalitu ovzdusia a klimatologiu. Taktiez prezila uz mnozstvo komercnych DB na SHMU. Kolega sa bori s mnozstvom mozno pre nejakeho GURU trivialnych problemov, ale ubezpecujem Vas ze sam je jednym z nich a taktiez zoznam povinnisti nieje jedno ulohovy. Napr. hlavne vdaka nemu aktualne “ako tak” mozeme este stale robit vyvoj ALADIN na 2km modeli a vyssie. Zachranil fungujucu cast povodneho HPC a bezime tam Gentoo a pripojil ho k aktualnemu. V sale uz je poskladany novy superpocitac, ale kolegovci riesia kvanta administrativnych a technickych detailov, lebo to nieje ako kupit pocitac z obchodu a vybalit ho zo skatule a pri hernom pc max, tak doriesit vodne chladenie skladajuce sa zo styroch ventilatorov. Cize ked nejaky expert na MySQL, ktory bezne riesi partitioning, synchronizaciu medzi servermi pri kvantach dat a chce pomoct/napr. niekedy staci len skonzultovat a nemusiet riesit pokus omyl kludne napiste spravu, alebo aj priamo na michal.nestiak@gmail.com Budeme vdacny. Robime co je v nasich silach a podporujeme opensource a hlavne programy ku ktorym existuju zdrojaky co sa daju v pripade problemov upravit/preniest/skompilovat.

4 Likes

SHMU hackaton?

2 Likes

Zrejme az po odzneni #Covid19. Ale teda s ohladom na odlesnovanie, zmeny klimy a pod. by to bol urcite jeden z potencionalne najzmysluplnejsich hackathonov, ktory by v blizkej buducnosti mohol/mal byt v SR.

Zdravím, možno je to trápna otázka, ale kde prosím nájdem tie png (nielen ich zoznam)? Ďakujem

sorry len takto rychlo mame meeting (zvysok :wink: chrome ctrl+shift+I )
http://www.shmu.sk/data/dataradary/data.1hrain/pcp.1h.yyyymmdd.HHMM.0.png"
http://www.shmu.sk/data/dataradary/data.cappi2km/cappi.2km.yyyymmdd.HHMM.0.png"
http://www.shmu.sk/data/dataradary/data.cmax/cmax.kruh.yyyymmdd.HHMM.0.png"

2 Likes

Super, ďakujem za rýchlu reakciu :slightly_smiling_face: Mohol by som ešte poprosiť nejaké súradnice, aby som vedel kam tá vrstva presne patrí?

A ešte skúsim: nie sú k dispozícii aj údaje o teplote (vetre) v podobnom rozlíšení?

@Michal_Nestiak Mňa osobne by veľmi potešilo, keby boli dostupné dáta o “Hydrometeorologických výstrahách”, či už cez API, URL alebo v krajnom prípade aj cez nejaké notifikácie (mail).

Na meteoAlarm.org majú údaje (zrejme) z SHMU, ale 25e za mesiac na “osobné” účely sa mi zdá veľa. Aj keď za tú cenu je tam množstvo iných dát.

V každom prípade, držím SHMU palce vo vašej práci :slight_smile: !

3 Likes

ja som si urobil skript, ktorý to rozparsuje, používal som to dlho a fungovalo to dosť dobre. Skript taktiež stiahne údaje aj z HZS o teplotách v nadmorských výškach a lavínovom nebezpečenstve.

meteoalarm.org má možnosť sťahovať si dáta cez atom alebo RSS. Po spárovaní s Google PubSubHubbub to funguje parádne. Mám spravený skript. Keď v mojom okrese sa niečo vyskytne, prídem mi SMS.

Nieco podobne sme navrhovali pouzit aj pre aplikaciu Slovensko v mobile - samozrejme pre vsetkych ktori maju zaujem o tento “topic”. Za mna pomerne jednoducho realizovatelna featurka.

Mozno sa toho raz dozijeme a stat vyuzije aj tento kanal aby proaktivne informoval svojich obcanov v pripade roznych hrozieb - ci uz zivelnych alebo inych.

1 Like