Register / Databáza / Číselník krajov, okresov, obcí a katastrálnych území

Zdravím vás.
Najviac mi pomohol zdroj eduZoznam obce. Údaje som spracoval a nahodil do SQL, vid priložený sql súbor obce_sql_create_insert.sql (162.8 KB) .
Tu je z neho ochutnávka:

CREATE TABLE obec_tb (id INT,kod CHAR(6),nazov VARCHAR(35),okres_kod CHAR(3),psc CHAR(5),je_mesto TINYINT,ico CHAR(8));

INSERT INTO obec_tb VALUES (1,'523551','Javorina (vojenský obvod)','703','05956',0,''), (2,'518581','Lešť (vojenský obvod)','611','96245',0,''), (3,'518638','Valaškovce (vojenský obvod)','702','06601',0,''), (4,'500267','Záhorie (vojenský obvod)','106','90101',0,''), (7,'507491','Ratnovce','204','92231',0,'00011002'), (8,'500437','Ladice','407','95177',0,'00038440'), (9,'503258','Kamenný Most','404','94358',0,'00047244'), (10,'523992','Veľká Franková','703','05978',0,'00076597'), (11,'502014','Vydrany','201','93016',0,'00228788'), (12,'524069','Vojňany','703','05902',0,'00231088'), (13,'529354','Bratislava-Rača','103','',1,'00304557'), (14,'529362','Bratislava-Vajnory','103','',1,'00304565'), (15,'529443','Bratislava-Jarovce','105','',1,'00304603'), (16,'529494','Bratislava-Rusovce','105','',1,'00304611'), (17,'507806','Báhoň','107','90084',0,'00304654'), ...

Nech slúži všetkým.

1 Like

Dakujem za tuto diskusiu, je tu vela zaujimavych informacii
Register adries je velmi dobry zdroj, pouzivam ho uz nejaky cas. Teraz ale hladam informaciu ake ulice sa nachadzaju v katastralnom uzemi a nedari sa mi nic najst.
Register adries obsahuje casti obci, ale tie nemaju prepojenie na katastralne uzemie.
geoportal (https://www.geoportal.sk/sk/zbgis/na-stiahnutie/) obsahuje administrativne clenenie len po uroven obec - katastralne uzemie :frowning:

ci nieco zle pozeram? viete poradit?
dakujem za akykolvek tip

Zoznam ulíc je tu https://data.gov.sk/dataset/register-adries-register-ulic
ale tie sú viazané na obec, alebo obec + časť obce (nie katastrálne územia)

ano to som pozeral, z registra adries sa to asi neda presne zistit
hladam nejaky iny zdroj ale moc sa nedari
akykolvek napad je vitany

Majú nejaký výpadok na https://portal.minv.sk/wps/portal/domov/com.ness.ra/ nezobrazuje na výber kraj/okres/obec…

Pri hľadaní podľa identifikátora dáva chybovú hlášku.

Toto je uz typicky use-case na “spajanie dat”, t.j. chcete kombinovat nieco z Registra adries (RA) s niecim z Katastra.

Neuzitocna odpoved:

  1. vezmete udaje z RA, konketne teda zoznam ulic
  2. vezmete udaje z Katastra, konkretne zoznam katastralnych uzemi (KU)
  3. prepojite ich cez nejaky spolocny identifikator (ak je) alebo potom komplikovanejsim “GIS dopytom” (ak mate PostGIS ci podobny geo system) a hladate vyslovene geograficky prienik, t.j. ktore ulica realne lezia v ktorom katastralnom uzemi

Hadam uzitocnejsia odpoved: Vas pripad je konkretny a dobry podnet pre UGKK a MIRRI (ping @liska , …), pripadne MZP (ping @mtuchyna , …):

  • alebo Vam vedia odbornici z oboch poradit, ako spajat existuijuce datasety pre Vas use-case
    • toto by mohlo byt predmetom osvetovych akcii a skoleni, prakticke ulohy su vzdy dobrym sposobom na objasnenie a propagaciu temy otvorenych a priestorovych udajov, zaroven prispevok na budovanie “znalostnej ekonomiky” ktoru nam uz dlho slubuju mnohi
  • alebo skonstatovat “teraz sa zial neda” a na zaklade toho vypracovat navrh, kde co doplnit, aby sa dalo

Typicky data Statistickeho uradu a UPSVAR v samosprave (tej, s ktoru mam nejaku spolupracu a kde robia nejake analyzy) prepajame cez NUTS kody. To nie je Vas pripad, pre ten by bolo potrebne, aby RA obsahoval pre kazdu ulicu aj identifikator KU, v ktorej ulica lezi. (Co myslim neobsahuje. Ak by obsahoval, dalo by sa zvladnut v tabulkovom procesore.)

Konkretne Vas pripad, t.j. ulice vs. KU, by zrejme nateraz vyzadovali pouzitie geo nastrojov (napr. QGIS), kde si natiahnete INSPIRE WMS sluzby Katastra s udajmi a “shape” KU, pripojite “shapy” ulic (zvycajne vsak zial neexistuju) a nasledne Vam GIS nastroj vie povedat, ktore ulice su v ktorom KU. (Zial, mimo sfery tabulkovych procesorov.)

1 Like

Tu este projim priklad, ze co by MIRRI, UGKK a/alebo MZP mohli vyprodukovat:

https://utopia.sk/wiki/display/opendata/2016/02/26/Mini-HOWTO+k+Open+Data+API+Register+adries

Uz samotne RA je vselku zlozita struktura dat, kde na nejake realne(-jsie) otazky treba spajat dokopy X akoby nezavislych tabuliek/datasetov.

Vas use-case “Teraz ale hladam informaciu ake ulice sa nachadzaju v katastralnom uzemi” vyzaduje k tabulkam z RA pripojit aj tabulky z Katastra.

Ja som v tomto stale este vcelku amater, t.j. trebalo by mi na to radovo par hodin prip. dni, a to je aktualne prudto nad ramec mojich volnocasovych kapacit. Sudiac, ze nedal odpoved ci navod ani nik dalsi, tak asi na tom budu podobne. Aj preto teda dufam, ze sa nejake zdroje na toto najdu u nasich OVM.

Tá stránka nefunguje.

HTTP Status 500 – Internal Server Error

Type Exception Report

Message org.springframework.transaction.CannotCreateTransactionException: Could not open Hibernate Session for transaction; nested exception is net.sf.hibernate.exception.GenericJDBCException: Unable to acquire JDBC Connection

Popis The server encountered an unexpected condition that prevented it from fulfilling the request.

Vidim, ze ako OZ sutazime so statom, co do nedostupnosti serverov. Pardon. Co s tym bolo, to zial neviem. Teraz ide. A hadam pojde nadalej, ak to neskor skusite opat.

Podľa toho kúska exception to vyzerá na nedostupnosť DB alebo vyčerpaný connection pool. Príčinou moze byť DOS, chyba programátora alebo zlá konfiguracia.

1 Like

Dakujem velmi pekne za obsiahlu odpoved
Pre kratkost casu a nenulovu dolezitost :wink: som toho casu pouzil v podstate rovnaky postup ako opisujete. Teda z ZBGIS som si stiahol mapove podklady katastralnych uzemi a podla gps koordinatov “sparoval” so zoznamom adries (nakoniec som nepouzil Register Adries, ale zoznam adries podla krajov, ktory obsahuje vsetko v jednom subore a bol aktualizovany pred par mesiacmi - ano dovody boli lenivost, rychlost a jednoduchost, ale Register Adries povazujem za trochu lepsi zdroj)
Spajanie som si trochu ulahcil tak ze v pripade mesto/cast obce malo len jeden kataster tak som rovno doplnil ten a nemusel porovnavat gps (hlavnym benefitom je odstranenie pripadnych nepresnosti v gps koordinatoch adresy)
Keby existoval jednoznacny identifikator priamo v datasete bolo by to samozrejme o poznanie lepsie

1 Like

Kde presne sa dajú stiahnuť katastrálne územia s GPS súradnicami?

Ja som pouzil toto:

Len teda pre upresnenie katastralne uzemie tu je reprezentovane hranicou v geopackage formate, ale ponukaju moznost skonvertovat na viacero inych formatov.
Kazdopadne geopandas umozni pekne spracovanie aj vykreslenie na mape

1 Like