Register a identifikator právnických osôb

Register účtovných závierok slúži na iný účel, resp. zhromažďuje úplne iné dáta. RPO má zjednotiť cca. 70 existujúcich registrov (napr. orsr.sk, zrsr.sk, register OZ atď) do jedného centrálneho registra, do ktorého budú mať povinnosť všetky inštitúcie vkladať dáta a pravidelne ich aktualizovať. Teoreticky by tak mal úplne nahradiť ostatné registre a zoznamy a tiež zaviesť to, že pre všetky dotknuté osoby budú údaje v RPO právne záväzné. Nebudeš tak teda musieť behať s výpisom z OR do Sociálnej poisťovne alebo banky, lebo tá si ho dokáže vytiahnuť z RPO.

Myšlienka super, toto tu malo byť už 10 rokov dozadu, realizácia opäť raz žalostná.

1 Like

Ten hw sa mi zdá byť trochu poddimenzovaný… Respektíve požiadavky zastaralé. Kedy sa písali tie požiadavky? Niekto chcel vyprázdniť skladové zásoby zastaralých procesorov?

E5-2637 aj E5-2670 ma release date 6. marca 2012: http://www.cpu-world.com/CPUs/Xeon/Intel-Xeon%20E5-2637.html#cmp_cpus
Porovnanie E5-2670 vs E5-2670 v3
http://www.cpu-world.com/Compare/210/Intel_Xeon_E5-2670_vs_Intel_Xeon_E5-2670_v3.html

140GB HDD sa mi tiež nezdá veľa… mohli tam dať väčšie hdd …

S tou natívnou podporou pások som to nepochopil.

Dobrého hw nie je nikdy dosť :slight_smile:

Ale 4 servre na DB a 10 servrov na aplikáciu sa mi zdá trochu prehnané. To čo tam chcú robiť? :smile: Počítať bitcoiny?

orsr a zrsr chápem… čo je register OZ?

kde je zoznam všetkých registrov ktoré sa tam majú spravovať? Ak tam majú ísť aj scany zmlúv npr, nie sú tie 140 GB disky trochu poddimenzované?

Tých registrov je fakt množstvo. Register OZ = občianskych združení, máme tu potom napr. nadácie, politické strany, neziskové organizácie a x ďalších, ktoré vedie Ministerstvo vnútra SR (http://www.minv.sk/?registre-evidencie-zoznamy-informacie-o-registracii), ďalšie sa týkajú poľnohospodárov, ďalšie vedie Národná banka SR atď. Je toho proste dosť, nie všetko je v elektronickej podobe, resp. je z toho len časť informácií elektronizovaná.

Zmluvy, faktúry, účtovné závierky atď sú úplne mimo tohto systému a ani v ňom nemajú čo hľadať. Ak si dobre pozrieš ten link, tak vieš, koho sa to týka. Celý názov znie: Register a identifikátor právnických osôb, podnikateľov a orgánov verejnej moci (RPO), takže z tohto je to myslím jasné, o čo tam ide. Aby niekde existovala centrálna evidencia všetkých subjektov, nie doplnkových info k nim (preto tam napr. nebudú DIČ, info o IČ DPH, ktoré vedie Finančná správa SR atď).

projekt je z 2013, tie procesory boli vtedy nove. 140gb je iba lokalne, je tam san kde budu data. z toho materialu sa da vycitat, ze naraz bude bezat iba polovica a druha polka bude neaktivna kym prva nezlyha. je to uplne zakladny cluster robeny len asi nasobenim zataze a poctom poziadaviek (4 servery a jeden lb? netusim, neda sa viac vycitat). kazdopadne by som uvital aby taketo informacie (ktore nemame) boli povinne dostupne verejnosti.

2 Likes

Inak seriózne by ma zaujímalo, prečo na pomerne jednoduchú záležitosť ako je generovanie IPO išlo 275.000 €.

Nie je to žiadna jadrová fyzika a nikto ma nepresvedčí, že analýza a vyriešenie tohto problému (navyše na základe jasne daného legislatívneho návrhu) zaberie viac ako 10 hodín čistej práce.

1 Like

Toto je zaujimavy namet na navrh. Vies to nejako blizsie specifikovat v kategorii navrhov?

spominal som to aj tu: Zriadenie metodiky vývoja pre štátne zákazky, lebo je to ruka v ruke, ale nikto sa nevyjadril. ale mozem to cez vikend skusit viac opisat.

2 Likes

Ak sa da z jednej polozky usudit cenotvorba, tak to ma prvky TechMatch-u. VS6-EPL-C ma LP cca 3k EUR - v ponuke je 20CPU za 120k EUR ale to je viac-menej smutny standard pri podobnych projektoch :frowning:

Veľmi podobný je Register organizácií REGIS http://slovak.statistics.sk/wps/portal/ext/Databases/register_organizacii/ , ktorý existuje už veľmi dlho http://www.topu.mil.sk/data/att/15542_subor.pdf. Aktuálne webové rozhranie mi príde nejaké pomalé ale stará verzia statistics.sk/pls/wregis/dotaz (v súčasnosti už nefunguje, posledný snapshot je z augusta) fungovala veľmi rýchlo. To len pre informáciu, že zjednotený register, kde sú všetky subjekty cez IČO dávno existuje.

RPO je jeden zo zakladnych registrov, cize to nema nic spolocne s uctovnymi zavierkami vid nkivs http://www.informatizacia.sk/narodna-koncepcia-informatizacie-verejnej-spravy strana 23. cize RPO treba vnimat ako master register, na ktory sa ma odkazovat ostatny svet. Je to jeden z najdolezitejsich komponentov. Ak sme teda pri registri uctovnych zavierok, tak by sa mal odkazovat na RPO.

podla mojich info je v sume zaratany aj 5 rocny support a prevadzka systemu

k cenam sa neviem vyjadirt musel by som hladat hw a sw ceny na nete, ale konfiguracia je primerana ak si predstavime, ze ide o zakladny register na ktory sa budu pripajat takmer vsetky systemy vs. vid http://www.informatizacia.sk/vdok_simple-narodny-projekt--ripop/610s14984c mna by skorej zaujimalo kolko systemov sa aktualne pripaja, kedze legislativa je postavena tak, ze by mali byt vsetky uz pripojene. mohli by sme si skusit spravit mapovanie integracnych rozhrani a vyznacit si stav ci existuje, alebo je planovane a ake data cez to ktore rozhranie tecu. potom by tu navznikali dohady o tom kde su ktore master data a podobne.

2 Likes

nechcem trollovat, ale na zaklade coho usudzujete, ze je realizacia zalostna? podla zadania na http://www.informatizacia.sk/vdok_simple-narodny-projekt--ripop/610s14984c ide o register integrujuci mnozstvo existujucich agend a to ci to funguje alebo nie, moze vediet len niekto, kto sa tam realne pripaja. ja som sa teda osobne este nepripajal na RPO, ale mam info, ze to v pohode funguje a organizacie, ktore sa zapajali si pochvaluju ako komunikaciu aj technicke riesenie, odozvu a atd…
@CrakeN mas realnu skusenost s RPO? Sem s nou, lebo teraz je spravny cas posunut info na stranu statistiky nech zjdenaju napravu este pred ukoncenim projektu.

2 Likes

ak ide o system vytvarany na zelenej luke mozno to spravit za par hodin, ak je pocas analyz potrebne presvedcit uradnikov z viacerych institucii, aby sa dohodli na zmene existujuceho pracovneho postupu… moze to trvat cloveko mesiace. toto je vzdy problem aj v sukromnom sektore napriek autorite nadradenych o gov sektore ani nehovorim…
netusim ci su to efektivne vynalozene prostriedky, ale vyhlasenia o dnoch atd… nepridavaju doverihodnost tohto fora. spolupraca s uradnikmi uz len na urovni vymeny dokumentu a schvaleni stoj realne fakt dni prace…

2 Likes

Ahoj, ďakujem za príspevky a beriem argumenty. Áno, v cene je aj 5-ročný support, z toho ale 2 roky budú organizácie len napĺňať údaje do plnej funkčnosti systému, čo znamená, že reálne pre množstvo ľudí bude stále nepoužiteľný. Ale to nie je to úplne podstatné. Tá konfigurácia HW má podľa zmluvy zvládať 2000 požiadaviek za minútu (ak si dobre pamätám), ale keďže sa do toho nerozumiem, nehodnotím.

Treba si však uvedomiť o čom sa bavíme. Vymýšľame tu koleso za viac ako 10 miliónov EUR. Chápem potrebe toho systému, čo mi však vadí:

  • odfláknutý frontend (áno, účel splní, ale mohlo to byť teda podstatne lepšie)
  • tento systém tu už existuje (ako bolo uvedené vyššie), dokonca funguje, iba neobsahuje také množstvo dát, čo ale asi nebude chyba systému ako problém v agendách jednotlivých zodpovedných inštitúcií
  • to znamená, že tento problém už raz zanalyzovaný byť musel, vedelo sa o ňom a neriešilo sa to vtedy, keď sa to riešiť malo. Nie je to o zmene postupu a to, že trvá X dní čakať na schválenie čohokoľvek je problém štátnej správy a nemá to absolútne žiadny súvis s priamym developingom napr. generovania IPO
  • 275.000 € stojí generovanie IPO, čo je prakticky len premenované IČO. Nezdá sa mi jednoducho potreba nejakého nového identifikátora, keď IČO dnes dostáva každá organizácia (OZ, s.r.o., živnostník, nadácie, politické strany, mestá …) a máme ich v balíku 99 999 999. Na naše malé Slovensko je to viac ako dostačujúce. Takže investujeme do niečoho, čo je vymyslené …
  • súhlasím, že väčšina toho projektu beží G2G a teda nevidíme do toho, čo sa deje na pozadí. No myslím, že dosť veľké množstvo dát už je dnes v elektronickej podobe (MINV, MSSR) a ten zvyšok predpokladám tvorí pomerne zanedbateľnú časť údajov (ak nie, tak poprosím o uvedenie príkladu). Nikde som sa nedopátral zoznamu všetkých registrov, ktoré tam majú byť zlúčené, iba to, že ich je 70.
  • nemyslím si teda, že je to naozaj taká veda nad týmito systémami - ktoré mimochodom určite nejaký ten rok ešte pobežia súbežne, vytvoriť centrálnu databázu. Z môjho pohľadu je jednoduchšie prikázať všetkým dotknutým organizáciam generovať štandardizované zoznamy (mimochodom na túto skutočnosť a formu zákon myslí už nejaký ten rok) a tie potom zverejňovať. Problémom je, že sa im do toho na niektorých úradoch jednoducho nechce.

Jednoducho a stručne - platíme milióny EUR za to, že vymýšľame a analyzujeme problémy, ktoré už pred nami niekto zanalyzoval a vytvárame veci, ktoré už raz vytvorené boli. To je celé.

1 Like

ja to vnimam tak, ze bolo dolezite vytvorit jeden integracny point s potrebnou kapacitou a dostupnostou tak aby to zvladlo poziadavky. Kazda struktura musi mat jasne kde su master data. Povodne front end nebol sucastou dodavky, cize hodnotit technicky integracny komponent podla gui je tazke. Dosiahnut reuse komponentov je takmer nemozne v sukromom sektore o to narocnejsie je to asi v statnom. Ale dobra poznamka. Vobec neviem odhadnut ci je to efektivne implementovane, ale tvrdit o RPO, ze nefunguje by znamenalo, ze sa mozeme s viziou g2g integracie rozlucit. Mna naozaj viac zaujima ktore systemy RPO pouzivaju, rovnako ma zaujima ktore systemy pouziva RA a RO. Bez vzajomnej integracie by sa ukazal cely opis fraska. Preto sa snazim naznacit, ze podme sa pozriet na prepojenia registrov a ich vyuzivanie jednotlivimi OPIS systemami. To nam ukaze ci funguju a ci mal opis vyznam, alebo nie.

1 Like

No, lenže podľa toho, čo som pochopil, tak jednotlivé orgány štátnej správy si budú tieto registre viesť aj naďalej, iba im pribudne povinnosti ich vkladať aj priamo do RPO. To znamená dvojité náklady na správu takýchto systémov. Nikde som sa nedočítal, že by ostatné registre mali zaniknúť (aj keď je asi jasné, že sa tak niekedy raz stane, ale kedy, to nevieme).

Dáta sa tak budú pravdepodobne iba duplikovať a zároveň neviem, či budú ukladané na dvoch miestach (napr. pre orsr.sk na MSSR a tiež RPO). Ak áno, tak sme tomu veľmi nepomohli. Aktuálne aspoň podľa vyjadrenia ŠÚ SR sú v RPO údaje len od MVSR a MSSR, iné sa budú postupne počas dvoch rokov dopĺňať. To znamená, že sme zjednotili registre, ktoré už dnes obsahujú prakticky potrebné množstvo informácií, sú v elektronickej podobe a dajú sa rozumne spracovať, iba neslúžili na právne účely po ich vytlačení.

A k tomu frontendu - podľa zmluvy bol zahrnutý v dodávke, viď bod 2.2.6 Prezentačná vrstva Jadra RPO. Napĺňanie registra (intranet) je riešený samostatne v bode 2.3.3 Prezentačná vrstva Generického registra RPO. A podľa vyjadrenia ŠÚ SR je tento frontend finálny a meniť sa už nebude.

1 Like

teda az tak hlboko nevidim, ale len teoreticky ak si predstavim, ze by kazdy register mal mat HA parametre pre g2g integraciu, teda ze by sa pri kazdom postavila integracna vrstva a silny hw, bezpecnostne prvky atd… neviem ako by to dopadlo. Asi tu nie je problem v tom, ze nejake registre budu bezat dalej. Ak tomu dobre rozumiem, tak RPO bude mat prepojenie 1:1 medzi PRO a danym registrom. Tym nebude zasadne zatazovany system daneho registra a cely napor z G2G prostredia 1:n bude smerovat na RPO. Asi rozne chapeme tento komponent. Ja ho nechapem ako nahradu.
Mozno by bolo dobre pritiahnut do tejto debaty niekoho z SU, alebo od dodavatelov nech to objasnia.

Ja som zbezne cital studiu a to naozaj vyzera, ze toto je v principe “pridelovac IČO” a hlavny endpoint na integraciu. Pointa je dobra, o tom ziadny spor nie je. K opodstatnenosti hw sa vyjadrovat tazko. Ja z mojich projektov viem kolko dat v tych registroch je. (Aspon tych verejnych) a je to strasne strasne malo. Kedze register nebude mat vsetky data do 2017, tak neviem nakolko sa vsetci budu hrnut do integracie.

Poznamka mimo: Aj tu sa ukazuje ako absolutne kriticky je govcloud (aby takyto hw zbytocne nestal, kym to naozaj nezacne niekto pouzivat) a schopnost vidiet nejake statistiky smerom von, aby sa nerobili unahlene zavery (a tym myslim aj seba).

1 Like